Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské útoky se přesouvají na jih Čečenska

  15:41aktualizováno  15:41
- Ruské letouny bombardojí pozice povstalců na jihu Čečenska v horách.
Čečenský vůdce Aslan Maschadov v rozhovoru nahraném na videu, který ve čtvrtek obdržela tisková agentura Reuters, oznámil zahájení totální partyzánské války proti ruským vojákům.

Nepřetržitý sled vojenských letadel a bitevních vrtulníků uskutečnil podle vojenských zdrojů v uplynulých 24 hodinách 160 náletů. Terčem většiny z nich se staly Argunská a Veděnská soutěska, jimiž vedou zásobovací trasy povstalců.

Federální letectvo nasadilo při útocích na horské základny v poslední době mocnější 1,5tunové bomby. Tato skutečnost svědčí o obtížnosti likvidace odhadovaných 7000 rebelů, kteří se uchýlili do rozeklaných a nepřístupných hor.

"Neexistuje jiná možnost, protože je nanejvýš obtížné dostat se rebelům, poschovávaným v horských jeskyních a úkrytech, na kobylku," prohlásil vrchní velitel ruského vojenského letectva generálplukovník Anatolij Kornukov, citovaný agenturou Interfax.

V Grozném pokračovaly podle televize NTV v noci sporadické střety. Ruští vojáci pročesávali ruiny budov a zatuchlé sklepy ve snaze objevit bojovníky, kteří dosud neopustili město.

Podle ruských zdrojů jich v čečenské metropoli zůstává 150 až 200 a také asi 10.000 civilistů. Město mělo kdysi 400.000 obyvatel.

Maschadov oznámil zahájení partyzánské války
Čečenský vůdce Aslan Maschadov v rozhovoru nahraném na videu, který ve čtvrtek obdržela tisková agentura Reuters, oznámil zahájení totální partyzánské války proti ruským vojákům."Dnes zahajujeme rozsáhlou partyzánskou válku v horách, nížinách, v každé vesnici, kdekoli můžeme," prohlásil Maschadov.

"Lidé povstávají, lidé pochopili, že ruské válečné tažení nemá nic společného s bojem proti banditství a terorismu," dodal. "Toto je válka proti lidem, nikoli teroristům."

Čečenské oddíly se minulý týden po měsících ruského bombardování stáhly z metropole Grozného do hor na jihu Čečenska.

Maschadov kritizoval nedávné rozhodnutí Parlamentního shromáždění Rady Evropy o odložení debaty o případném pozastavení členství Ruska v tomto orgánu. "Znamená to, že genocida proti Čečensku byla legitimizována přinejmenším do dubna," řekl.

Maschadov také vyjádřil politování nad tím, že západní činitelé, kteří nedávno navštívili Ruskem kontrolované části Čečenska a přilehlé oblasti, projevili jen malý zájem o setkání s ním.

Čečenští povstalci se přesouvají na jih
Úřadující ruský prezident Vladimir Putin podle agentur oznámil v pondělí 7. února konec vojenských operací v čečenské metropoli Grozném. Boje se přesouvají na jih kavkazské republiky, kde povstalci připravují partyzánskou válku.

Podle ruského ministra obrany Igora Sergejeva byli vojáci, kteří dobyli Groznyj, vystřídáni, aby si odpočinuli. V čečenské metropoli jsou podle jeho slov organizovány policejní jednotky a vojenské útvary soustřeďují veškeré úsilí na dokončení vojenských operací na jihu a západě Čečenska.

Čečenský prezident Maschadov vydal výnos o povolání záložníků a dobrovolníků. Nařídil prý zorganizovat výcvikové tábory a záložníky vyzbrojit. Řekl, že čečenské ozbrojené síly posilují dobrovolníci, kteří do Čečenska proudí z celého světa. Maschadov vyhlásil mobilizaci v Čečensku již několikrát. Podle agentury Interfax se však ani jednou nepodařilo jeho rozkaz naplnit.

Čečenský předák vyhrožuje vojenskými akcemi v Rusku
Předák čečenských ozbrojenců Šamil Basajev oznámil v pondělí podle agentury Interfax zahájení totálních vojenských akcí na celém území Ruska.

Podle Interfaxu Basajev a další přední polní velitel Vacha Arsanov tehdy uvedli v čečenské televizi, že mají dostatek sil a lidských i vojenských zdrojů dokonce na 50 let války.

Údajně dodali, že bojovými operacemi nehodlají ublížit ruskému lidu, ani členům ruského vedení, jejichž ruce nejsou pošpiněny čečenskou krví.

Novinář Babickij je snad naživu
Zpravodaj americké rozhlasové stanice Svoboda Andrej Babickij, který byl v polovině ledna zadržen ruskými federálními silami v Čečensku, žije. Potvrdil to mluvčí čečenských ozbrojenců Jusupov s tím, že reportér pobývá na území obsazeném povstalci. S novinářem však nikdo ještě nemluvil, svým kolegům se neozval.

Je to zatím jediná věc, na které se Rusové i Čečenci dokázali v aféře zmizení Babického schodnout.

Už v úterý řekl ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Nikolaj Petrušev, že Babickij žije, příliš důvěryhodně však jeho slova nezněla. Ruské úřady několikrát poskytly naprosto rozdílné verze zmizení novináře, nebyly rovněž schopny vysvětlit, jak je možné, že Rusové nevědí, kde se nachází, když ho sami zatkli.

"Je živ, avšak nevím, kde je. Na to se musíte ptát jinde než u nás," řekl Petrušev, aniž cokoli upřesnil.

Trval na tom, že orgány FSB se nezabývaly výměnou Babického za zajaté ruské vojáky.

Hlavní štáb čečenských ozbrojených útvarů ve svém prohlášení uvedl, že ani jeden představitel, ani jeden polní velitel nemá nic polečného s výměnou.

Samotný mluvčí Čečenců Jusupov však tvrdí opak: vyměnili jsme ho.

Chronologie bojů o čečenskou metropoli Groznyj

23. září 1999 - Ruská letadla zintenzívnila bombardování Čečenska. Poprvé od války v letech 1994-1996 byla bombardována čečenská metropole Groznyj.
6. října 1999 - Na celém území Čečenska vyhlášen výjimečný stav a prezident Aslan Maschadov se ujal přímého velení ozbrojených sil.
6. prosince 1999 - Rusové dali obyvatelům města Groznyj ultimátum, podle něhož mají do 11. prosince opustit město; po tomto datu měla být každá osoba, která ve městě zůstane, považována za teroristu a zlikvidována; ultimátum vzbudilo ostré reakce v zahraničí a bylo později zmírněno.
15. prosince 1999 - Ruská armáda podnikla první útok na čečenskou metropoli Groznyj a pronikla hluboko do centra města.
7. ledna 2000 - Ruské síly přerušily útoky na některé části čečenské metropole Grozného kvůli nebezpečí, které představovaly chemické látky pro civilní obyvatelstvo, a kvůli pravoslavným vánocům.
1. února 2000 - Čečenští povstalci údajně opustili Groznyj a údajně přišli o tři významné polní velitele. Podle některých informací byl vážně zraněn známý polní velitel Šamil Basajev, který přišel o nohu.
4. února 2000 - Ruské federální jednotky vztyčily v centru Grozného ruskou státní vlajku.
6. února 2000 - Úřadující ruský prezident Vladimir Putin podle agentur Interfax a ITAR-TASS prohlásil, že vojenská operace v Grozném skončila
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz