Přepadový stíhací letoun MiG-31

Přepadový stíhací letoun MiG-31 | foto: Ministerstvo obrany RF

Rusko poslalo stíhačky k norskému letounu a k americkému bombardéru

  • 206
Ruské letectvo v úterý vyslalo stíhačku MiG-31 nad Barentsovo moře kvůli norskému hlídkovému letounu P-3C Orion, který tam údajně letěl podél ruské hranice s vypnutým transpondérem. Informovaly o tom ruské tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo uvedlo, že norský stroj identifikovalo jako protiponorkový hlídkový letoun Lockheed P-3C Orion, a dodalo, že stroj měl během letu vypnutý transpondér, tedy automatický rádiový odpovídač sloužící k identifikaci letadla.

„V oblasti byl norský Orion, který tam létá několikrát týdně. Letěl v mezinárodním vzdušném prostoru,“ řekl mluvčí norské armády Ivar Moen. Setkání popsal jako běžnou identifikaci, když podobně musejí startovat norské pohotovostní letouny k ruským strojům.

P-3C Orion plní roli námořního průzkumného letounu schopného protiponorkového boje. Pro ten má mimo jiné v prodlouženém ocasu umístěn detektor magnetických anomálií, může být vyzbrojen protilodními střelami, torpédy či hlubinnými náložemi.

Podle agentury Reuters to byl jen během úterý druhý podobný incident. Ruská stíhačka Su-27 údajně předtím zamířila zadržet americký strategický bombardér B-52 letící „nad ruskou hranicí nad Baltským mořem“.

BALTOPS

Cvičení BALTOPS pořádá NATO v Baltském moři pravidelně už od roku 1971. Letos se do něj zapojí 4 tisíce vojáků, 50 plavidel a 50 letounů a vrtulníků ze 12 zemí NATO a partnerských zemí - Švédska a Finska.

V roce 1993 přizvala Aliance k manévrům na Baltu i některé země bývalého východního bloku včetně Polska. Později i Rusko. Kvůli napjatým vztahů v důsledku anexe Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny ale Moskva už třetí rok po sobě pozvánku nedostala. Loni v reakci na cvičení a především na zapojení Finska Rusko varovalo, že přijme blíže nespecifikovaná opatření.

Americké strategické bombardéry B-52H Stratofortress jsou v současné době v Evropě nasazeny na několik týdnů. Startují z britského Fairfordu a v průběhu června se zapojí hned do několika mezinárodních cvičení - Arctic Challenge, Sabre Strike a BALTOPS.

Právě posledně jmenované cvičení se v těchto dnech rozbíhá a americké bombardéry během cvičných misí budou shazovat inertní tedy nevybuchující cvičné pumy. Z moře je pak vyloví námořní jednotky pro další použití.

„Ruská protivzdušná obrana detekovala letoun v úterý ráno kolem 7:00 SEČ,“ uvádí se v prohlášení ministerstva. Stroj Su-27 ruské Baltské flotily poté americký bombardér identifikoval a sledoval v neutrálním vzdušném prostoru nad Baltským mořem podél ruské hranice.

„Americký B-52 Stratofortress letěl na rutinní misi na podporu několika plánovaných cvičení v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem,“ potvrdila setkání mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová.

Podobné incidenty nad mořskými vodami severní Evropy jsou poměrně časté. Zejména Severoatlantická aliance často zaznamenává manévry ruského letectva v blízkosti vzdušného prostoru členských států NATO.

Například koncem května dvě britské stíhačky vzlétly ze základny ve Skotsku poté, co se k Britským ostrovům přiblížily dva ruské dálkové bombardéry. Incidenty zesílily po ruské okupaci ukrajinského Krymu, která zvýšila napětí mezi Moskvou a Aliancí.

,

Video