Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské stíhačky „pozdravily“ flotilu NATO během manévrů na Baltu

  17:17aktualizováno  17:17
Na čtyři desítky bojových lodí NATO pokračují od počátku týdne v rozsáhlém cvičení ve vodách Baltského moře. Od vyplutí z přístavu v polské Gdyni je zpovzdálí sledují ruské válečné lodě a připomíná se i ruské letectvo. Dvě ruské stíhačky několikrát proletěly nad spojeneckou flotilou.

Britská vrtulníková loď HMS Ocean vede flotilu plavidel NATO na úvod cvičení BALTOPS v Baltském moři | foto: Royal Navy

Manévry BALTOPS, kterých se účastní přes 40 bojových lodí a 60 letounů včetně amerických strategických bombardérů, patří k největším námořním cvičením Severoatlantické aliance v posledních letech. A bedlivě je sleduje také Rusko.

Skupinové formace aliančních plavidel od vyplutí z přístavu v polské Gdyni zpovzdálí sledují ruské lodě a flotilu „pozdravily“ i ruské stíhačky.

Fotografie

Vojenské lodě NATO v přístavu v polské Gdyni před začátkem cvičení BALTOPS
Vrtulník MH-60R Sea Hawk z americké USS Vicksburg (CG 69) přistává na palubě...
Specialista nizozemského Královského námořnictva  Wesley Van Meggelen odpaluje...
Námořní cvičení NATO v Baltském moři

„Během formování našich pozic krátce po opuštění přístavu nás začala sledovat ruská plavidla. A kolem poledne nad námi proletěly dva ruské stíhací letouny,“ uvedl velitel americké 6. flotily viceadmirál James Foggo.

„Několikrát kolem nás proletěly a pak se na každé straně objevily ruské lodě – nic neobvyklého, jen nám dávaly najevo, že o nás vědí,“ konstatoval s tím, že se alianční flotila snažila s ruskými loděmi a letouny navázat kontakt, ale Rusové nereagovali.

V poslední době jde o druhý podobný incident. Americké námořnictvo před týdnem zveřejnilo záběry, na kterých ruský letoun Su-24 nalétává na americký torpédoborec USS Ross v Černém moři.

Přítomnost ruských lodí zaznamenala během cvičení BALTOPS také kanadská fregata HMCS Fredericton, na jejíž palubě byl zrovna v té chvíli premiér Stephen Harper. „Ruské lodě nikoho neohrožovaly ani nepřekážely, pokračovali jsme ve cvičení,“ řekl kapitán lodi Jeffrey Murray.

Manévrování vedli Britové

Manévry v Baltském moři Aliance pořádá každoročně od roku 1971. V roce 1993 přizvala i některé země bývalého východního bloku včetně Polska. Nicméně letos poprvé kvůli napjatým vztahům v důsledku anexe Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny nedostalo pozvánku Rusko.

Cvičné operace se zaměřují na protiponorkový a protiletadlový boj, zachycování podezřelých plavidel nebo vylodění na pobřeží. Právě to má prověřit polskou pobřežní obranu, když se na polygonu v Ustce vylodí 700 finských a švédských vojáků.

Úvod cvičení však byl zaměřen na manévrování velké skupiny plavidel, kterou vedla britská vrtulníková loď HMS Ocean. „Choreografii“ společné plavby, při níž nebyla plavidla od sebe ani 200 metrů, dostal na starost navigační důstojník z HMS Ocean George Storton. 

„Měli jsme devětačtyřicet lodí všech velikostí a rychlostí, což představovalo mnoho večerů u internetu při zkoumání plavidel, hledání míst, kde by mohly plout a pak skicování různých formací znovu a znovu,“ popsal přípravu, která mu podle jeho slov zabrala asi šest týdnů. 

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz