Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské firmy evakuují své lidi z Iráku

  13:11aktualizováno  13:11
Iráčtí povstalci propustili osm zaměstnanců ruské firmy Intěreněrgoservis. Zajali je ráno. Byli mezi nimi tři Rusové a pět Ukrajinců. Ruská vláda v reakci na únos prohlásila, že zvažuje evakuaci svých občanů ze země. Společnost Těchpromexport už s evakuací začala.

Povstalci propustili rukojmí jen pár hodin poté, co je zadrželi.

Společnost Těchpromexport poté oznámila, že stáhne všech 370 zaměstnanců, které v Iráku má.

Unesených bylo původně devět
Televize Al-Džazíra původně informovala o jedenácti unesených, to se ovšem nepotvrdilo.

"Potvrzuji, že osm zaměstnanců společnosti Intěreněrgoservis bylo v Bagdádu uneseno," řekl agentuře Interfax mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Jakovenko.

"Ruská ambasáda v Bagdádu dělá všechno proto, aby se rukojmí dostali na svobodu," dodal ráno Jakovenko.

Mezitím v Kyjevě ukrajinská vláda uvedla, že pět z unesených jsou Ukrajinci. Země má v Iráku čtvrtý největší vojenský kontingent, který operuje na jihu pod polským vedením. 

Únosu předcházela přestřelka
Podle agentury RIA Novosti, která se odvolala na svědky v Iráku, vtrhlo do bagdádské rezidence Rusů asi 15 ozbrojenců a skupinu zajali po přestřelce s ochrankou.

"Naložili je do auta a odjeli. Únosci zatím nesdělili žádné požadavky," oznámil ředitel Intěreněrgoservisu Alexander Rybinskij.  

Rebelové původně zadrželi devět lidí, jednoho Rusa ale později propustili. Všichni pracovali v Iráku na opravách v tepelné elektrárně.

Podle dostupných informací pracuje v Iráku na 570 ruských občanů. Při výstavbě elektrárny poblíž Bagdádu pomáhá 370 zaměstnanců firmy Těchpromexport. Na 200 lidí pak zaměstnává společnost Intěreněrgoservis při výstavbě elektráren v centrální a jižní části země.

Rusko přemýšlí o odchodu
"Vzhledem k eskalaci napětí v Iráku, ruské ministerstvo zahraničí ještě jednou rázně žádá občany, aby odložili své cesty do Iráku," stojí v prohlášení ruského ministerstva.    
  
Za poslední den zmizelo v Iráku nejméně 24 lidí. Mezi nimi je také několik lidí ze zemí, které nestojí na straně spojeneckých vojsk.

Nadále zůstává nejasný osud tří zajatých japonských misionářů. Americká ambasáda potvrdila, že pohřešuje devět svých občanů. Ztratili se čeští novináři: Michal Kubal a Petr Klíma z Česká televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz