Boeing 737-800 společnosti Sibir (S7) na moskevském letišti Domodědovo

Boeing 737-800 společnosti Sibir (S7) na moskevském letišti Domodědovo | foto: Profimedia.cz

Ruské aerolinky nepustily do letadla cestujícího, protože byl slepý

  • 18
Pracovníci ruské letecké společnosti Sibir nepustili na palubu letadla cestujícího, byl totiž slepý. Jejich postup vyvolal v Rusku vlnu pobouření, úřady slibují vyšetřování a postižený žádá milionové odškodné. Letecká společnost se hájí, že postupovala v souladu se zákony.

Vše začalo ve středu večer na moskevském letišti Domodědovo, odkud chtěl Pavel Obiuch odletět na služební cestu do Kazaně. Ačkoliv měl zakoupenou letenku, pracovníci aerolinky ho odmítli pustit do letadla už u odbavovací přepážky. Důvod? Je nevidomý.

Společnost nejprve zdržovala vyjádření a odkazovala na své interní předpisy. Podle nich lze odmítnout přepravu takzvaných cestujících zvláštních kategorií - například dětí bez doprovodu, nemocných na nosítkách, těhotných žen, lidí starších 75 let a také nevidomých, hluchých a vozíčkářů.

Postižení v rusku

V Rusku žije více než 13 milionů postižených, skoro desetina populace. Jejich šance na uplatnění jsou v tamních podmínkách podle Interfaxu horší než jinde v Evropě a jejich práva mnohdy zůstávají jen na papíře. Například výstražná znamení pro slepce na semaforech ve jsou spíš vzácností, podobně jako výtahy pro vozíčkáře v metru.

Mluvčí Sibiru později prohlásila, že chybu nejspíš udělala agentura, která letenku prodala. Neupozornila prý společnost na to, že cestující je postižený. Samotný postup aerolinek však podle mluvčí odpovídal federálním předpisům.

Obiuch nyní hodlá společnost žalovat o milion rublů (asi 630 tisíc Kč) jako odškodnění.

Rok rovných příležitostí

Paradoxně, úřady vyhlásily v Moskvě letošek "rokem rovných příležitostí" a Rusko se připojilo ke konvenci OSN o právech handicapovaných.

Co se týče aerolinek Sibir, tak nejde o první případ, kdy odmítly přepravit postiženého. Loni v létě se totéž stalo vozíčkářce Nataliji Prisecké, která chtěla z Domodědova letět do Vladikavkazu. Vysoudila pak 50 tisíc rublů (31 tisíc Kč) a soud ještě uložil aerolinkám pokutu 25 tisíc rublů (téměř 16 tisíc Kč).

Aerolinky čeká prověrka

Nový případ však vyvolal velký rozruch v médiích i v parlamentu. "Na pravidla aerolinek, která zjevně diskriminují některé cestující, by se měly podívat úřady," nechal se slyšet předseda horní parlamentní komory Sergej Mironov. "Je to opravdová výzva společnosti a ruským zákonům, která vyžaduje okamžitou a co nejtvrdší odpověď," prohlásil.

Prověrku aerolinek kvůli "pobuřujícímu případu" odmítnutého slepce už přislíbila generální prokuratura. "Případ Pavla Obiucha znovu dokázal, že rovné možnosti pro invalidy jsou stejně jako dříve jen mýtus," napsala agentura Interfax. "Opět se ukázalo, že invalidi jsou v naší zemi v podstatě zbaveni možnosti svobodně cestovat."

aerolinky v rusku krachují

Ruské aerolinky loni nejprve těžce zasáhly vysoké ceny ropy a poté globální ekonomická krize. Desítky z nich zkrachovaly. Společnost Sibir, známá i jako S7, byla minulý měsíc nucena zrušit velký kontrakt na dodávku 15 nových letadel Boeing 787 Dreamliner v katalogové ceně 2,4 miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč). Místo koupě se je bude snažit pronajmout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video