Leopard pálí během tankového závodu v Bavorsku

Leopard pálí během tankového závodu v Bavorsku | foto: DVIDS

Češi čelí ruské propagandě o předání 4. brigády Němcům. Ukázali dohodu

  • 1547
Zejména na prokremelských webech už týden budí rozruch údajné předání velení nad částí české armády Němcům. Pravda je ale méně dramatická. Česká 4. brigáda rychlého nasazení bude s Němci intenzivněji spolupracovat. Ministerstvo obrany nyní dohodu s německou stranou zveřejnilo.

Před týdnem se během zasedání ministrů obrany zemí NATO sešel český šéf resortu Martin Stropnický se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyenovou. Podepsali krátký čtyřstránkový materiál vymezující intenzivnější spolupráci mezi 4. brigádou rychlého nasazení a německou 10. obrněnou divizí (psal o tom například server Natoaktual.cz).

Netrvalo dlouho a zejména na poslední týdny velmi aktivních prokremelských webech vypukla mánie.

Česká mutace webu Sputnik, součást ruského státem řízeného mediálního koncernu Rossija Segodňa, například napsal, že česká brigáda bude německé divizi „podřízena“ a tázal se, zda budou Češi „bojovat za Německo“.

Němci českým vojákům velet nebudou

Přečtěte si, co spolu obě strany dohodly

Parlamentní listy s pomocí vojenského analytika (a bývalého udavače komunistické vojenské kontrarozvědky) Martina Kollera podaly čtenářům narativ, že ministr Stropnický „předal velení poloviny armády Němcům“, což prý nemá obdoby. Koller to přirovnal k protektorátní svatováclavské rotě podřízené německým okupantům.

A server Aeronet uvedl, že prezident Zeman už „de facto není velitelem ozbrojených sil“.

Ministerstvo ukázalo text dohody, aby rozptýlilo výmysly

Skutečnost však není zdaleka tak šokující. Podle podepsané dohody, kterou nyní ministerstvo obrany zveřejnilo na webu (materiál v angličtině najdete zde), spolu prostě 4. brigáda rychlého nasazení a německá 10. obrněná divize budou cvičit, sdílet zkušenosti, testovat systémy a vybavení a prohlubovat schopnost spolupráce. V rámci NATO je to poměrně běžná věc.

Z pohledu Kremlu to ale je problematické. Vytváří to pojítko Česka, země z bývalé sovětské sféry vlivu, na západní Evropu. Navíc celý koncept spolupráce směřuje k posílení schopnosti aliančních sil vést klasický boj ve větším měřítku - to je něco, co i Rusko nacvičuje naprosto běžně.

Co tedy v podepsané dohodě stojí? Například to, že česká a německá strana chtějí „přispívat k posilování bezpečnosti v Evropě a obranných kapacit skrze bližší a lépe strukturovanou kooperaci pozemních sil na úrovni brigády a vyšší“.

Dohoda je výslovně zaměřena na „výcvik v době míru a cvičení v rámci přidružení 4. brigády k 10. obrněné divizi“, přičemž zúčastněné útvary „hledají společné cíle v oblasti rozvoje interoperability a rozvoje schopností pozemních sil“. O případné podřízenosti velení českých sil Němcům není v dohodě ani písmeno.

České ministerstvo obrany nyní výslovně označilo informace o předání části české armády pod německé velení za „nepravdivé spekulace“. „Příslušníci 4. brigády rychlého nasazení byli, jsou a zůstanou plně pod naším národním velením,“ uvedlo.

„Dokument vyjadřuje vůli zintenzivnit společný výcvik a vyměňovat si zkušenosti. Německo je jedním z našich strategických partnerů. V rámci NATO i v regionu,“ shrnul dohodu ministr obrany Martin Stropnický.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video