Slavnostní vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí.

Slavnostní vojenská přehlídka na moskevském Rudém náměstí. | foto: Reuters

Ruská armáda opouští sovětské symboly, inspiruje se dávnými imperiálními časy

  • 13
Návrat ruského námořnictva k prastaré carské vlajce i nové uniformy, které s těmi z časů sovětské éry mají pramálo společného. Tak se ruská armáda postupně zbavuje přežitých symbolů. Jen rudá hvězda na křídlech vojenských letadel zatím odolává, i když brzy v pozměněné podobě.

Ruská armáda se pomalu mění, alespoň navenek. Například vojenské námořnictvo před časem opustilo symboly z dob Sovětského svazu a na válečných lodích nyní vlají modré vlajky s bílým křížem z dob carského Ruska.

Námořnictvo nezůstalo jen u barev, ale nově s odkazem na hrdiny z ruských dějin pojmenovává i nová plavidla, jako například Alexandr Něvskij nebo Jurij Dolgorukij.

"Současné Rusko se prostě kousek po kousku zbavuje ideového a kulturního dědictví Sovětského svazu a na jeho místo pomalu přicházejí odkazy na carskou, imperiální nebo národní historii," konstatuje odborník na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

Na nové uniformy chybějí peníze

Snad nejviditelnější odklon od tradic bývalého Sovětského svazu je podle něj patrný na vzhledu nových uniforem, které v roce 2007 vytvořil věhlasný ruský módní návrhář Valentin Judaškin a jejichž střihy, barvy i označení jasně navazují na carskou éru. I když nové stejnokroje má zatím jen hrstka vojáků, vláda totiž v době ekonomické krize nemá na "převlečení" všech svých bojovníků peníze.

Na nové nepromokavé boty s antibakteriální vložkou a uniformy z nejnovějších materiálů se syntetickými membránami a moderní digitální kamufláží, které neroztrhá ani ostnatý drát, zatím proto musí řadoví vojáci zapomenout.

Ruská generalita měla dokonce podle původního plánu mít v šatníku i speciální vesty, které ochrání před střelbou ze samopalu z deseti metrů. Námořníci zase měli mít při cestách do tropických oblastí na sobě armádní kšiltovky a šortky.

Dalším příkladem může být současná hymna, která na přání dnes již bývalého prezidenta Vladimira Putina už nevypráví o "svobodných republikách", a ačkoliv její melodie zůstala stejná, zpívají se na ni nová, emotivní vlastenecká slova.

"Národ, vlast, moc, pořádek, jistota a stále více i Bůh, to jsou současná hesla Kremlu, na která ruský volič dobře slyší a která se daleko spíše vážou k carství než ke komunistické totalitě. Ostatně i jméno prezidentské strany sleduje tuto jasnou linii: Jednotné Rusko," uvádí Visingr.

Rudá hvězda odolává

Srpy a kladiva jsou pryč, ale jeden z hlavních symbolů sovětské éry stále odolává. Rudá hvězda na křídlech ruských vojenských letounů a vrtulníků. Když chtěli někteří ruští poslanci koncem loňského roku výsostné znaky změnit, tvrdě narazili s tím, že to "nejde".

V dubnu pak Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, definitivně rozhodla, že ruská vojenská letadla budou nadále používat výsostné znaky z dob Sovětského svazu. Rudé hvězdy se jen mírně poupraví.

 

Původně poslanci zvažovali, že by rudé hvězdy nahradila červeno-modro-bílá trikolora. Návrh však vzbudil negativní reakce, protože rudá pěticípá hvězda se na letounech objevovala hned od Velké říjnové socialistické revoluce z konce roku 1917 a stala se i symbolem vítězství na nacisty.

"Nejasnosti okolo vzhledu legendárních hvězd našeho vojenského letectva vyvolaly velký ohlas ve společnosti. Lidé se báli, že se hvězdy úplně přemalují trikolorou a že ruský lid přijde o symbol svých velikých vítězství," uvedl pro agenturu ITAR-TASS předseda dopravního výboru Státní dumy Sergej Šiškarjov.

Podle konečné verze zákona rudé hvězdy, jejichž obrysy nyní zvýrazňuje bílý pás a červený proužek, tak bude lemovat modrý a bílý pruh s červenou linkou. Změna navržená vládou byla podle agentury nutná, aby znaky na letounech neodporovaly zákonu o státní vlajce.

"Dnes se často hovoří o tom, že Rusko se zejména v zahraniční a vojenské politice vrací k některým postupům z éry studené války. Do jisté míry to snad je i pravda, ovšem motivace těchto kroků se zásadně odlišuje od období SSSR. Rozhodně nejde o ideologické cíle, nýbrž o konkrétní a pragmaticky stanovované zájmy. O současném vedení Ruska si můžeme myslet leccos, ale rozhodně je nelze podezírat z toho, že by se drželo jakéhokoli ideologického balastu," dodává Visingr.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue