Rušení základní školy vyvolalo protesty

Vlnu rodičovské nevole vyvolalo rozhodnutí třebíčské radnice zredukovat základní školu Okružní v sídlišti Za Rybníkem, kde se děti učí v prvním až pátém ročníku. Součástí asi dva kilometry vzdálené základní školy Bartuškova v zástavbě sídliště Borovina by se měla podle představ třebíčské radnice stát od příštího roku základní škola Okružní.

V praxi to znamená, že stejně jako dnešní žáci druhého stupně by děti čtvrtých a pátých tříd školy Okružní začaly navštěvovat školu Bartuškova. První tři ročníky prvního stupně slíbila radnice naopak zachovat v ulici Okružní.

Argumenty představitelů města o klesajícím počtu dětí a neúnosných nákladech na provoz školského zařízení ale v rozbouřené atmosféře jaksi zapadly.

Lidé se bojí vysoké školy
Lidé, jejichž dětí se sloučení škol dotkne, jsou totiž kromě vzdálenosti zařízení znepokojeni i zprávou, že do uvolněné budovy školy v Okružní ulici by se od příštího školního roku měla nastěhovat vznikající Západomoravská vysoká škola. Domnívají se, že v budoucnu se z budovy budou muset vystěhovat i slibované první tři ročníky.

„Mne se to sice už netýká, protože mám starší děti, které stejně navštěvují Bartuškovu. Pokud se teď ale nepovede obsadit půlku budovy v Okružní, je možné, že náklady na provoz se tak zvednou a že i slibované první tři ročníky půjdou pryč, a škola se zavře. Všechno je o penězích, vždyť náklady na jednoho žáka by vzrostly na dvojnásobek,“ míní Karel Šotolář, který předsedal rodičovskému sdružení školy Okružní.

Školy se sloučí kvůli úbytku dětí
Podle mluvčího třebíčské radnice Ivana Přibíka občané plánovaný krok zprvu nepochopili. „Bouřili se, protože si mysleli, že se škola zruší. Ona se však jen sloučí. Počet žáků na škole v Okružní ulici totiž výrazně klesá a pro město jako zřizovatele tak neúměrně stoupají náklady na provoz,“ vysvětlil Přibík.

Potvrdil to i ředitel školy Zdeněk Čurda. „Město jako zřizovatel rozhodlo, takže se musíme přizpůsobit. Připravujeme školu na sloučení, protože k poslednímu červnu příštího roku končí jako samostatný právní subjekt,“ uvedl ředitel.

Důvodům rozhodnutí města rozumí i vedoucí referátu školství třebíčského okresního úřadu Lenka Dostálová. „Demografické křivky jsou neúprosné. Nyní to poznáváme na mateřinkách, začíná to být patrné na základních školách a za pár let čeká redukce i střední školy. Je pravda, že zrovna tato škola je na velmi dobré úrovni. Ovšem sloučením se nic nemění. Třídy i učitelé zůstanou,“ míní Dostálová.

Vysoká škola využije volné prostory
Řešení, kterým se chce město vyhnout ekonomickým potížím, se úřednici zamlouvá. „Využít zbytek objektu pro vysokou školu, tedy opět pro školství, se mi zdá jako velmi vhodné. Při současném stavu by město na provoz hodně doplácelo. Ta racionalizace je tedy nezbytná,“ dodala vedoucí referátu, která je přesvědčena, že zachování prvních tří ročníků město určitě vyjde vstříc.

Plánovaná vysoká škola by podle předběžných úvah měla mít část budovy školy v pronájmu. „Tím hlavním v budově by však byly slíbené tři ročníky základní školy. Na únor, kdy by mělo být jasno ohledně vysoké školy, je naplánována další schůzka,“ dodal ředitel.

Jak podotkl mluvčí Přibík, mezi lidmi vznikla mylná představa, že žáky vytlačuje plánovaná vysoká škola. „Nabídka umístit vysokou školu do části tohoto objektu se vyskytla zrovna ve stejnou dobu, kdy řešíme problém slučování škol. Bylo by to ideální a efektivní využití prostoru, vysokoškoláci však základku v žádném případě nevytlačují ,“ dodal.

Děti bude vozit školní autobus
Radnice navíc občany ubezpečuje, že vzdálenost školy od sídliště Za Rybníkem by neměla být problémem. Děti by totiž ráno i odpoledne měl vozit speciální školní autobus. Podle informací ředitele Čurdy nyní školu navštěvuje dvě stě dětí, kapacita je však o sto třicet dětí více.

„Na školu Bartuškova se čtvrté a páté třídy vejdou, bude to však zčásti na úkor kvality. Například v některých třídách tam bude odpoledne fungovat družina,“ poznamenal Čurda.

Rodiče, jimž se nelíbí, že malé děti budou muset chodit do školy dál než jen přes ulici, se mimo jiné domnívají, že město rozbíjí dobře fungující školu. "Inspekce potvrdila, že škola Okružní je jednou z nejlepších. Když tedy redukce, proč ne nějaké horší školy?" ptá se městský zastupitel Petr Spilka, jehož děti školu navštěvují.

„Nebylo by rozumnější tak schopný kolektiv zachovat a neodbourávat čtvrté a páté ročníky pryč? Byl bych spíš pro posílení té školy. Když se o výsledcích dozvědí ostatní rodiče, začnou třeba uvažovat o tom, že do školy pošlou i své děti,“ míní Spilka, podle něhož by redukce části školy mohla být jen krokem k redukci celkové.

„Vysoká škola je pro město jistě přínosem, musí ale její fakulty být na jednom místě? Dospělí lidé by přece mohli snadněji dojíždět než malé děti,“ dodal rodič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video