Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice zruší 6 000 lůžek. Pacienty to neohrozí, ujišťují pojišťovny

  12:47aktualizováno  12:47
České nemocnice přijdou kvůli úsporám postupně o 6 000 akutních lůžek. U dvanácti zdravotnických zařízení, která nesplnila kritéria stanovená pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, navíc zcela zanikne akutní lůžková péče.
Nemocnice přijdou kvůli úsporám ve zdravotnictví o tisíce lůžek.

Nemocnice přijdou kvůli úsporám ve zdravotnictví o tisíce lůžek. | foto: FN Královské Vinohrady

Většina nemocnic dosud nemá se zdravotními pojišťovnami uzavřené smlouvy na příští rok. Pojišťovny nyní vydaly seznam zdravotnických zařízení, se kterými uzavřou dlouhodobé smlouvy na dalších pět let. Nové smlouvy budou platné od ledna 2013.

Lékaři z nemocnic chystají další protesty

S dalšími nemocnicemi uzavřou zdravotní pojišťovny smlouvy na kratší období. Osmnáct nemocnic uzavře střednědobé smlouvy na dva až tři roky. Tato doba jim má poskytnout dostatek času, aby dořešily postupy restrukturalizace.

Nemocnice "na odpis"

 • Městská nemocnice Hustopeče
 • Nemocnice Tišnov
 • Nemocnice Tanvald
 • Nemocnice Sv. Jiří v Plzeňském kraji
 • GynCentrum v Praze
 • ISCARE I.V.F. v Praze
 • KARDIOLOGIE NA BULOVCE, s. r. o.
 • MEDITERRA - Sedlčany, s. r. o.
 • P-P Klinika Kladno - lůžková část
 • PP Hospitals ve Středočeském kraji
 • Podřipská nemocnice s polikl. s. r. o.
 • VITA, s. r. o. - městská nemocnice Duchcov

Dalších dvanáct nemocnic uzavře s pojišťovnami pouze krátkodobé smlouvy. U těchto zdravotnických zařízení dojde k úplnému zrušení akutní lůžkové péče. Podle Horáka bude transformována na jiný typ péče, například na lůžka jednodenní zdravotnické péče.

Žádná nemocnice by neměla být zavřena úplně. Uvedl to viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich.

V souvislosti s restrukturalizací akutní lůžkové péče, na které se dohodly zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví, bude postupně počet lůžek snížen o šest tisíc. Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka by tak po redukci v Česku mělo být k dispozici asi 50 tisíc lůžek.

Zástupci pojišťoven ujišťují, že kvalitní zdravotní péče nebude ohrožena. "Nemocnicím nabídneme v drtivé většině dlouhodobé smlouvy. Žádný problém s dostupností zdravotní péče od příštího roku tedy nehrozí," uvedl ředitel VZP Pavel Horák. 

Pojišťovny loni vypověděly smlouvy s nemocnicemi s tím, že do konce letošního roku uzavřou nové smlouvy s těmi nemocnicemi, které splní stanovená kritéria (více čtěte zde). Krok jim nařídilo ministerstvo zdravotnictví.

Proti rušení nemocničních lůžek v regionech se spojily menší nemocnice s pacienty, odboráři i zdravotně postiženými. Tvrdí, že zdravotní pojišťovny rušením neušetří, naopak je to vyjde dráž, protože za stejnou péči platí velkým zařízením až dvojnásobek. Pro pacienty to podle nich bude znamenat zhoršení, za péčí budou jezdit dál.

"Neexistuje žádný racionální důvod rušit akutní lůžka, přesto loni v ČR ubylo přes 1600 lůžek," varoval v září Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.

České zdravotnictví je dlouhodobě v deficitu

Financování zdravotní péče v Česku je dlouhodobě v minusu. Příjmy systému veřejného zdravotního pojištění loni činily 220 miliard a 391 milionů korun, výdaje 225 miliard a 547 milionů korun (více čtěte zde). Letos budou podle výhledu ministerstva zdravotnictví v systému chybět asi tři miliardy.

Seznam nemocnic a typy smluv uzavřené s pojišťovnami na další období

(Nemocnice, u kterých bude akutní lůžková péče zrušena, mají v kolonce "typ smlouvy" popisek krátkodobá smlouva nebo ukončení smlouvy)

Podle nedávno zveřejněné analýzy ministerstva zdravotnictví dočerpají letos zdravotní pojišťovny zbytky rezerv a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už rezervy nemá. Většinu rezerv loni daly pojišťovny na pokrytí více než pětimiliardového propadu mezi příjmy a výdaji. Podle vyjádření prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka z počátku října je systém zdravotního pojištění v deficitu od roku 2008.

Stát však odmítá lít do zdravotnictví další peníze a spoléhá, že se systém vzpamatuje přirozeně sám (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz