Vláda zrušila kojenecké ústavy, děti dostanou pěstouni - iDNES.cz

Vláda zrušila kojenecké ústavy, děti dostanou pěstouni

  10:20aktualizováno  14:39
Středečním rozhodnutím vláda schválila strategii, jež začne do dvou let zavírat kojenecké ústavy a děti posílat pěstounům. Úředníci tak mají více pomáhat rodinám v krizi. Od roku 2014 neskončí v kojeneckém ústavu ani jedno dítě do tří let. O dva roky později přestanou úřady posílat do domovů i děti mladší sedmi let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: 

Posílení práv dětí, o které se místo ústavů budou starat profesionální pěstouni, je v oblasti péče změnou, kterou Česko v uplynulých šedesáti letech nepamatuje.

Domova se tak dočkají i děti nemocné, zneužívané, závislé na drogách nebo děti z babyboxů, které potřebují najít náhradní "rodinu" během pár hodin.

"Je jednoznačně prokázané, že ústavní péče zejména v nejnižším věku má negativní následky na rozvoj osobnosti," odůvodňuje změny ministr sociálních věcí Jaromír Drábek. Nejprve se ústavy přestanou plnit nejmenšími dětmi, později i předškoláky.

Klaus: Práva dětí jsou zrůdnost

S vládním akcentem na práva dětí kontrastuje názor prezidenta Václava Klause.

Na dotaz, co může za zhoršování mezilidských vztahů včetně vztahů v rodinách, Klaus týdeníku Vlasta řekl:

"Nepochybně k tomu přispívá zmatené pojetí školství, zmatené pojetí falešných, nejrůznějších takzvaných lidských práv, mezi kterými se najednou objevují práva dětí, což je zrůdnost, kterou já si vůbec nedovedu vysvětlit, a budu proti tomu bojovat, co mi ještě síly dají."

"Touto strategií zahajujeme další část sociální reformy a jdeme do ní s moderním pohledem na dítě. Materiál shrnuje kroky do roku 2018, tak abychom na děti pohlíželi jako na svébytné bytosti, jež mají v každém věku nezpochybnitelná práva," shrnul.

Pomoc přímo rodině v krizi

Plán je přitom celkem jednoduchý. Stát začne v první řadě prosazovat, aby vůbec nebylo nutné stěhovat děti do kojeneckých ústavů. "Musíme usilovat o to, aby dítě zůstalo v přirozené rodině. Pokud úsilí nebude korunované úspěchem, budeme pro ně hledat náhradní rodinnou péči," upozornil ministr. Drábek tím poslal jasný vzkaz na jednotlivé sociální úřady, které o odebrání dětí rodičům rozhodují. Lze ho vnímat jako pokyn: Neposílejte děti do ústavů zbytečně.

I to se totiž v Česku nyní stává. Rodina přijde o byt, potomci putují do domova. Matka neumí o kojence pečovat, úřad jí ho vezme. Svědčí o tom statistiky. Například v roce 2010 přijaly kojenecké ústavy 2 077 dětí a 1 132 jich opět vrátily rodičům. Tomu by se dalo zabránit, kdyby stát rodinám v krizi více pomáhal.

Práva dětí podle národní strategie

  • Děti mají právo vyjadřovat své názory ve všech situacích, které se jich týkají. Například i u soudů, na úřadech, ve škole, dokonce i v politických diskusích. Zavedení zásad do praxe podpoří osvěta.
  • Mají právo na výchovu v rodině, a to ve vlastní či náhradní. Do roku 2014 přestanou úřady přesouvat do ústavů děti do 3 let a o dva roky později děti do 7 let věku.
  • Všechny děti mají od narození znát své rodiče a být pokud možno v jejich péči.
  • Stát má zabránit široce rozšířené praxi tělesných trestů. Tresty mají respektovat důstojnost dítěte.
  • Zdravotně postižené děti mají právo vzdělávat se v běžných školách.

Profesionální pěstouny pak začnou úředníci shánět letos. Do roku 2014 stát potřebuje tři sta až pět set nových rodin. Nyní je v Česku přes 8 300 pěstounů.

Ministerstvo chce zájemce lákat na mnohem vyšší odměny. Nově se platy náhradních rodičů zvednou na osm až dvaatřicet tisíc korun, v minulosti se rozpětí pohybovalo od tří do dvaadvaceti tisíc.

Často jsou však mezi pěstouny i vlastní prarodiče dítěte. A těm se výplata odměn zpřísní. To proto, že se s dávkami podvádělo (více o zpřísnění čtěte zde). "Už nedostanou pěstounské příspěvky automaticky. Kdo peníze potřebuje, dostane je. Nedostanou je však ti, kdo plánují dávku zneužít. Setkali jsme se totiž s případy, kdy prarodiče pobírali pěstounské příspěvky, ale děti žily u svých rodičů," poukázala na změnu mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Vládu k razantní změně péče o kojence a předškoláky donutily především mezinárodní organizace zabývající se právy dětí. Ve vyspělých zemích Evropy totiž už dávno není zvykem posílat kojence do ústavů a k tomuto pravidlu se připojily i některé země bývalého východního bloku. Jen Česko dlouho váhalo.

Ministr Drábek včera slíbil, že do dvou let už bude pěstounská péče nad tou ústavní "velmi výrazně převládat". Za tyto plány ho však kritizují kojenecké ústavy i někteří lékaři.

Z ústavů budou centra pomoci. Ještě předtím, než stát zavře kojenecké ústavy, vybuduje síť služeb. Sem se řadí asistenti, kteří naučí sociálně slabé rodiče o děti pečovat - třeba i tak běžné věci, jako je vaření a přebalování. Zhruba čtyři roky potrvá vytvoření systému podpory pro pěstouny, kteří se starají o postižené děti. A začne vznikat i krizové bydlení pro rodiče, kteří se i s dětmi náhle ocitnou na ulici.

"Kojenecké ústavy se postupně do roku 2018 přemění na centra služeb, na stacionáře, na poradny. Tato zařízení pomohou biologickým i pěstounským rodinám zvládat obtížné situace. Například denní stacionáře se postarají o vážně nemocné děti odkázané na trvalou péči," popsala podpůrný systém mluvčí ministerstva práce.

"Děti mají právo na rodinu," shrnuje motto změn Drábek. Třeba i proto, že v útlém věku se kojenci učí milovat jednu osobu. A pokud mají více "tet" v ústavu, nepoznají hluboký vztah a nemusí ho pak navázat ani v dospělosti. Mají tedy menší naději, že založí vlastní fungující rodinu.

Kdo může být pěstounem?

"Profesionální pěstoun" není v zákonech nijak zakotvený. Podle Táni Švrčkové z ministerstva práce a sociálních věcí je to "člověk, který je vyhodnocen jako bezpečná a pečující osoba pro svěřené dítě", pro něž bude dítě a jeho potřeby vždy na prvním místě.

"To, aby tuto záruku splňoval, je úkolem vyhledávání, příprav, podpory a kontroly pěstounů. Pěstoun musí vědět, co obnáší péče o děti, mít saturované rodičovské potřeby, umět vyhledat pomoc, být schopný spolupracovat, neočekávat od dětí vděk, rozumět vývojovým potřebám dětí a chápat možné dopady předchozí péče o děti (zanedbání, týrání, následky a projevy ústavní péče apod.), vědět, že kontrola a dohled pěstounské péče je povinností státu a na tomto spolupracovat," sdělila iDNES.cz Švrčková.

Každopádně je třeba začít na místně příslušném obecním odboru sociální péče (nebo na krajském úřadu), kde se uchazeči o post pěstouna obvykle zúčastní pohovoru, poskytnou informace o finanční situaci své domácnosti a podstoupí psychologické vyšetření. Následuje školení a o pěstounské péči nakonec rozhoduje soud (více o podmínkách čtěte v tomto článku).

Rozstřel: Barbora Vegrichtová - Include | (2:53) | video: iDNES.tv

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Vlak u Berouna srazil a zabil chodce. Provoz na trati je pozastavený

Osobní vlak v neděli krátce před devátou hodinou večer v katastru obce Tetín na Berounsku srazil a usmrtil zatím neztotožněného člověka. Provoz na železniční trati je pozastavený, podle Českých drah...

27. dubna 2025  21:22

Mírová dohoda se musí uzavřít příští týden. Máme i jiné starosti, varoval Rubio

Sledujeme online

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa prezidenta Donalda Trumpa pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále...

27. dubna 2025  21:04

Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem

V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den předtím utekl z dětského zařízení v pražské Michli. Jak se dopředu správně domnívali, nacházel se na...

27. dubna 2025  11:41,  aktualizováno  20:49

Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá

Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a smrtelného násilí. Policie přisuzuje část tohoto pozitivního vývoje zvýšené angažovanosti rodičů, kteří...

27. dubna 2025  20:03

Zhubněte! Tlusté břicho je v Číně symbol blahobytu, vláda vyráží do boje

Víc než polovina dospělých Číňanů trpí nadváhou nebo obezitou. V zemi, kde si lidé prošli léty hladu, tloušťku mnozí dodnes považují za symbol prosperity. Jenže s kily navíc se pojí řada zdravotních...

27. dubna 2025  20:02

Spory o vnoučata řeší soudy. Prarodiče se nebojí bojovat, aby je mohli vídat

Premium

Mnohé prarodiče trápí, že kvůli rodinným neshodám nemohou vídat svá vnoučata, jak by chtěli. Situace se může vyhrotit natolik, že případy končí u soudu. Podle odborníků jde o jev vyplývající z...

27. dubna 2025

Izrael musí bojovat. Pokud by přijal rady zvenčí, už by možná nebyl, říká český rabín

Premium

„Je důležité vnímat, že konflikt s Hamásem se nedá plně pochopit z pohodlí místa, kde žijeme v relativním bezpečí,“ říká o evropském prostoru rabín David Maxa. „Lidé v Izraeli jsou vystaveni...

27. dubna 2025

Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 40

Počet mrtvých po sobotní explozi v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás vzrostl na 48, dalších více než tisíc lidí utrpělo zranění, informoval Červený půlměsíc. Oheň už mají...

27. dubna 2025  9:36,  aktualizováno  19:40

Plné náměstí v centru Brna hnalo Kometu k titulu, Pardubice domácí oslavu překazily

Poslední krok v neděli zbýval brněnské hokejové Kometě k zisku té nejvyšší mety v extralize po sedmi letech, a to rovnou na domácí půdě. Kdyby vyhrála, mohla slavit. Kromě fanoušků v aréně se jich...

27. dubna 2025  17:26,  aktualizováno  19:23

Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru zemřelo jedenáct lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu. Policie 30letého...

27. dubna 2025  7:42,  aktualizováno  19:05

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Moc spěcháte, vzkázal Lavrov Američanům. Odmítl se vzdát Záporožské elektrárny

Sledujeme online

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl americký návrh, že Spojené státy převezmou od Ruska kontrolu nad okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, největší svého druhu v Evropě. V rozhovoru...

27. dubna 2025  19:02

Auto se na Pražském okruhu zaklínilo pod kamionem. Pro zraněného letěl vrtulník

Při nehodě osobního automobilu a kamionu na Pražském okruhu u Jesenice v neděli zasahovaly všechny složky záchranného systému. Šedesátiletý řidič osobního automobilu vyvázl z četnými poraněními hlavy...

27. dubna 2025  18:35

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.