Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumunští Romové opustili kemp a utábořili se v Počernicích

  19:42aktualizováno  23:16
Rumunští Romové, kteří do Prahy přijeli podpořit svého těžce zraněného příbuzného ležícího ve vinohradské nemocnici, se vystěhovali z kempu Pražačka. Právě pondělní noc měla být první, kterou si měli hradit ze svého. Dosud jim pomáhaly peníze ze sbírky, kterou pro ně uspořádala Romská občanská iniciativa.

Zhruba stovka Romů včetně dětí se podle informací iDNES.cz utábořila u Počernického rybníka. To potvrdil i mluvčí městských strážníků na Praze 9 Jan Čihák. "Skupina se pohybuje v oblasti Dolních Počernic. Patrně mají namířeno do místního kempu," řekl Čihák.

Podle fotografa MF DNES je na břehu rybníka, kam se místní chodí koupat, rušno. "Všude stojí auta, kterými Romové přijeli, postavili jeden stan a hoří tu tři ohně," popsal iDNES.cz dění v Počernicích.

Rumunští Romové u Počernického rybníka. (27. července 2009)

Po půl desáté večer dorazilo na místo deset policistů se psem a Romy vyzvali, aby ohně uhasili. "Uhasili zatím jeden a právě se se strážníky dohadují o dalších," dodal fotograf.

"Situaci samozřejmě monitorujeme. Pokud by z došlo k porušení zákona, tak to budeme řešit ve spolupráci s Policií České republiky," řekl náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Dva vozy městské policie sledují i situaci přímo před vinohradskou nemocnicí.

Ženy si na břehu jezera rvaly vlasy

Čtěte zpověď zachránce romského „prince“

Romové opustili kemp Pražačka během deseti minut. "Tady v kempu jsme se nestačili divit. Po šesté už tu bylo jen pár žen, které sbíraly poslední věci," popsala provozovatelka kempu Pražačka Zita Strnadová.

Podle ní se měli Romové do 18. hodiny rozhodnout, jestli v kempu dál zůstanou za své, nebo jestli ho opustí a utáboří se jinde. Až do večera to přitom vypadalo, že Romové v kempu, který jim zajistila městská část Praha 3 ve spolupráci s Romskou občanskou iniciativou, zůstanou.

"S placením nemají problém. Spíš se báli, že budou muset kemp opustit," hlásil ještě dopoledne romský aktivista Štefan Ličartovský.

Rumunští Romové u Počernického rybníka. (27. července 2009)

Z jejich večerního odchodu z kempu byl překvapený i on. Zároveň ale dodal, že jsou příbuzní zraněného olašského prince svobodní lidé a tudíž se mohou přesunout, kam chtějí.

Do situace nemíní zasahovat ani ministerstvo pro lidská práva, které o to požádala městská část Prahy 3. Své stanovisko nezměnil ministr Michael Kocáb ani ve chvíli, kdy se Romové rozhodli opustit kemp na Pražačce a přesídlili na Prahu 9.

"V tuto chvíli je považuji za běžné turisty, kteří si ubytování jistě seženou. Přijeli v pěkných autech, tak nevidím důvod, proč by si neměli najít i adekvátní ubytování, byť to třeba nebude kemp Pražačka," řekl iDNES.cz ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

ČSSD se vrací k jednání s ANO. Babiš jí nabídl pět křesel, i vnitro

Sociální demokraté se rozhodli obnovit jednání o vládě s ANO, oznámil předseda...

Jednání o vládě mezi ANO a ČSSD se může obnovit. Rozhodlo o tom předsednictvo sociální demokracie. „Nebylo to...

Český velvyslanec konečně dostal v Rusku vízum, do Moskvy zamíří v květnu

Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku

Vítězslav Pivoňka, který na pozici velvyslance v Moskvě vystřídal Vladimíra Remka, dostal ruské vízum a může nastoupit...

Najdete na iDNES.cz