Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumunský „princ“ zemřel, před nemocnicí truchlí jeho příbuzní

  15:21aktualizováno  20:57
Rumunský mladík, který se před dvanácti dny topil ve Staré Boleslavi, zemřel ve vinohradské nemocnici. Chlapec měl vážné zdravotní problémy, selhávalo mu dýchání a nervová soustava. Desítky romských příbuzných, kteří jej přijeli podpořit, postávají u nemocnice.

Chlapec zemřel v půl druhé odpoledne na následky utonutí a následné mozkové smrti, sdělila mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková.

U nemocnice postává a posedává asi padesát Rumunů, kteří sem dorazili z Husince u Prahy, kde část z nich tábořila na soukromém pozemku na břehu Vltavy. Podle policistů jsou Romové tiší, na všech je znát smutek, někteří se rozplakali. Po skupinkách chodí do nemocnice, aby se rozloučili s mrtvým "princem".

Nemocnice Romům umožnila v pokoji mrtvého chlapce zapálit svíčky a provést ceremoniál.

Truchlící Romové se přišli před vinohradskou nemocnici rozloučit s mrtvým

K nemocnici přišla také jeho matka. Vzlykala, chvílemi si rvala vlasy a hlasitě naříkala. "Je to asi vůle Boží, jinak nechápu, jak mohl zemřít tak mladý člověk. Bůh si měl vzít mě místo něj," uvedla pro iDNES.cz.

Podle Davida Tišera, který je s rumunskými Romy v kontaktu, jim vadí přítomnost novinářů. "Jsou nemluvní. Je tam strašně moc novinářů, oni se musí přetvařovat a držet se zpátky. Nejradši by jim všem vynadali, ale nemůžou, protože nechtějí dělat problémy českým Romům. Necítí se dobře, protože novináři jim s kamerami jdou až před obličej," popsal situaci Tišer.

Rumunští Romové chtějí z České republiky odjet zítra. Již mají potvrzení o úmrtí mladíka, pitvu nežádá rodina ani policie. Odvézt mrtvého do vlasti by měla jedna z pražských pohřebních služeb a náklady na převoz zaplatit rodina.

Romové původně plánovali přesunout se na noc zpět do Husince, poté se ale rozhodli, že se tam dnes nevrátí a zůstanou před nemocnicí. "Zítra odpoledne bychom měli dostat tělo 'prince' a s ním pak chceme pozdě odpoledne odjet do Rumunska," uvedl bratranec mrtvého hocha Konstantiv Vasile.

Jestli to tak ale opravdu bude, není zatím jisté. Mluvčí nemocnice Jelínková sdělila iDNES.cz, že ještě informaci o vydání těla rodině nemá potvrzenou.

Okolí nemocnice střeží městská policie. Vyjednává s Romy, aby v parčíku zůstali přes nic jen zástupci užší rodiny a ostatní se vrátili do Husince, informovala ČTK. Pokud ale Romové před nemocnicí nepostaví stany, policie proti nim zasahovat nebude.

Mladíkův stav se zhoršil už o víkendu

Z vinohradské nemocnice v Praze, kde mladík dva týdny ležel, nepřicházely už o víkendu dobré zprávy. V pondělí se zdravotní stav hocha velmi zhoršil.

"Stav je velmi kritický, zhoršil se zejména po neurologické stránce," uvedla ráno mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková s tím, že z toho důvodu ho nebylo možné operovat.

Truchlící Romové se přišli k vinohradské nemocnici rozloučit s mrtvým chlapcem

Lékaři udržovali pacienta na přístrojích. Jelínková v pátek uvedla, že chlapec částečně dýchal sám a nebyl udržován v umělém spánku. Stále u něj ale přetrvávalo hluboké bezvědomí a po neurologické stránce u něj nebyly žádné odezvy. Mladík byl také napojen na umělou ledvinu.

Kolik stála péče o mladého "prince", nemocnice ještě nevyčíslila. "Je třeba zjistit, jestli byl pacient pojištěn alespoň v Rumunsku," vysvětlila Jelínková.

připraveni na nejhorší

Rodina byla podle Davida Tišera, studenta romistiky na Univerzitě Karlově, připravena na nejhorší. Prince by nikdy neopustila. "Kdyby to jeho případné postižení dovolovalo, kočovali by dál. Pokud by zůstal na přístrojích, jeho nejbližší rodina by se obětovala. Opatrovali by syna a někde by se usadili," vysvětlil Tišer v rozhovoru pro iDNES.cz minulý týden. - celý rozhovor najdete zde 

Nyní zřejmě příbuzní udělají vše pro to, aby se sešli v Rumunsku. Tady jsou bezradní, nerozumějí jazyku a mají obavy. Doma zřejmě uspořádají pohřeb a hostinu.

Král Robinson Dimofte má podle Tišera ještě další čtyři syny. Na ty se ale teď nebere ohled, protože na trůn musí být nástupce zvolen dřív, než mu bude dvacet let. Trůn zřejmě připadne královu vnukovi. Ten si pak musí vzít za ženu snoubenku, která byla předurčena princi.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz