Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumunský ombudsman se ujme Příplaty

  13:30aktualizováno  13:30
Na případ českého podnikatele Františka Příplaty si posvítí rumunský ombudsman Ioan Muraru. Příplatu poslal soud na šest let za mříže za účast na vraždě odborového předáka Virgila Sahleana. Podnikatel vinu popírá. Na ukončení svého případu čeká v rumunském domácím vězení už od roku 2000.

"Dohodli jsme se s českým ombudsmanem Otakarem Motejlem, že prošetřím důvody, proč ten případ ještě není vyřešen a pokusím se, aby další prodlevy nevznikaly," řekl Muraru při návštěvě Brna.

Vysvětlil, že stejně jako Motejl nemůže zasahovat do soudních procesů a nerozhoduje ani o vině či trestu. Je ale povinen řešit případy, které se týkají nečinnosti státních institucí.

Ani pro Motejla není kauza nová. Svého kolegy se na ni dotazoval už při loňské návštěvě Rumunska. Český ombudsman si tehdy dokonce kvůli Příplatovi vyžádal přijetí na rumunském ministerstvu spravedlnosti.

"Při návštěvě se v kauze nedalo nic dělat. Nyní snad bude situace jiná. Profesor Muraru nás bude informovat," řekl Motejlův asistent Filip Glotzmann.

Případ Příplata zaměstnává českou diplomacii už několik let. V březnu Příplata požádal o pomoc českou vládu.

Kauza Příplata

Příplata dostal v Rumunsku 6 let vězení

Příplata: Věřím, že mě osvobodí

Stát umí pomoci, chválí si syn Příplaty

Podnikatel je podle svých blízkých v zoufalé situaci. Za urychlení procesu v minulosti bez valného úspěchu intervenovali bývalý prezident Václav Havel nebo expremiér Miloš Zeman.

Muraru připustil, že soudní jednání v této kauze trvá "skutečně delší čas". Zdůraznil, že dříve, než se k ní podrobně vyjádří, musí získat potřebné informace a podklady.

Rumunský advokát lidu, jak zní Murarův oficiální titul, patří ve vlasti k uznávaným osobnostem z oblasti justice. Stál v čele Ústavního soudu a podílel se i na nedávné revizi rumunské ústavy.

Podle její nové podoby se výrazně sníží doba, kterou budou mít soudy a policie na šetření a projednávání kauz, uvedl rumunský ombudsman.

Odborářský předák Sahleanu byl zavražděn v září 2000 a jeho případ vyvolal v Rumunsku velké emoce a vlnu protičeských nálad.

Vraždě totiž předcházelo uzavření smlouvy, kterou získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v Jasech Železárny Veselí. Za českou stranu smlouvu podepsal právě Příplata.

Zaměstnanci firmy Tepro tvrdí, že si vraždu objednali majitelé z Česka, protože odborový předák smlouvu odmítal jako nevýhodnou.

Spolu s Příplatou byl odsouzen i rumunský ředitel Tepra Victor Balan. Dostal stejný trest. Soud oba označil za "duchovní otce" vraždy.

Dalších pět Rumunů, kteří se podle rozsudku na vraždě různým způsobem podíleli, bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody od tří let a šesti měsíců až po 23 let.

Vraždu podle soudu spáchali na objednávku dva mladí pracovníci bezpečnostní agentury Protect.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz