Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumunsko poprvé přiznalo ekologickou katastrofu

  17:00aktualizováno  17:00
- Rumunsko oficiálně přiznalo ekologickou katastrofu, která způsobila znečištění řek Somoš, následně pak Tisy a Dunaje. Rozsah škod nemělo v úmyslu skrývat, nebo snižovat. "Poučili jsme se a musíme jednat," prohlásila evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová poté, co si u maďarského města Szölnök na břehu Tisy prohlédla následky kyanidové skvrny.

Komisařka slíbila, že okamžitě zahájí práci na projektu, jenž by v budoucnu podobným katastrofám předcházel.

Kyanid se zřejmě dostal do Tisy rumunským přítokem Somošem protékajícím kolem zlatého dolu v Baia Mare, kde se 30. ledna stala havárie a pravděpodobně při tom unikl kyanid do vody. Z Tisy se jed dostal do Dunaje. Jen v maďarské části Tisy kyanid zahubil asi 80 tun ryb a podle ekologů těžce poškodil celý potravinový řetězec v povodí.

Australská těžební společnost Esmeralda, která podezřelá ze znečištění rumunské řeky Somos a následně Tisy a Dunaje v jeho jugoslávské části kyanidem, chce pravdu zjistit pomocí odborných testů.

Evropská komisařka Wallströmová ujistila, že Evropská unie pomůže Maďarsku i Rumunsku s odstraněním následků znečištění a mohla by podpořit obě země při vymáhání odškodného. "Kdokoli je odpovědný za zamoření, měl by platit... to je naše výchozí stanovisko," řekla Wallströmová. Naznačila přitom, že EU zřejmě neposkytne finanční pomoc na odstranění škod v povodí řek.

Rumunsko začalo čistit otrávenou řeku
Rumunské úřady zahájily sedmnáct dnů po úniku kyanidového roztoku z nádrží u zlatého dolu u Baia Mare první sérii opatření k vyčištění blízské řeky Somoš. Kyanidový roztok se v dole používá při oddělování zlata od horniny. Prudce jedovatá látka zamořila řeku Tisu protékající Maďarskem a Jugoslávií a dostala se do Dunaje.

Představitelka rumunského ministerstva životního prostředí Liliany Maraová uvedla, že aktuální koncentrace kyanidu v rumunském přítoku Tisy je devatenáctkrát vyšší, než povoluje limit.

Ekologové oznámili, že rozbory znečištěné vody prokázaly vyšší než přípustnou koncentraci těžkých kovů v jugoslávské části řeky Tisy. Jugoslávské ministerstvo zemědělství, lesů a vod naopak oznámilo, že analýzy vod Tisy odhalily přítomnost těžkých kovů a množství kyanidu v Tise je prý pod přípustným maximem, ale zjištěný obsah železa a mědi je vyšší než povolený limit, přesná čísla ministerstvo neuvedlo. Ekologové nyní zjišťují přítomnost kyanidu a těžkých kovů v tělech mrtvých ryb z Tisy.

"Mrtvé ryby pokrývají hladiny řek. Na 400 tisíc ptáků, jež v zimě hnízdí na jugoslávské části Dunaje, je ohroženo," konstatoval známý jugoslávský ekolog Radoje Lausevič. Podle jeho slov existuje reálná hrozba, že po průniku kyanidu do spodních vod bude kontaminován celý tamní potravinový řetězec.

Srbské úřady již varovaly zemědělce, aby nekonzumovali a neprodávali plodiny, které pěstují poblíž řek Tisa a Dunaj. Rybáři oznámili, že v úterý byli nuceni spálit zhruba 12 tun
otrávených ryb.

Maďarsko a Jugoslávie požádaly o odškodnění
Maďarsko a Jugoslávie již požádaly Rumunsko o kompenzaci škod.

V České republice zatím nemůže kyanidovou metodou těžit zlato žádná firma.
Žádosti, které jsou známé zejména díky ekologickým aktivistům, usilovaly teprve o povolení průzkumu těžby. Mezi nejznámější kauzy patří žádost o povolení průzkumu v Mokrsku ve středních Čechách a v Kašperských Horách. V prvním případě se po protestech zájemce svého záměru vzdal, ve druhém za značných protestů průzkum probíhá. Ministerstvo životního prostředí už několikrát naznačilo, že těžbu zlata na tomto místě povolit nehodlá.

Bukurešť však jejich požadavky odmítla. Odborníci z australské těžební společnosti Esmeralda, která
společně s rumunským státem vlastní zlatý důl v Baia Mare, odmítli odpovědnost za nynější katastrofu v Tise a Dunaji, protože prý neexistují žádné jasné důkazy, že řeky pustoší kyanid. Do Baia Mare přijel tým australských odborníků a očekává se, že výsledky své analýzy zveřejní koncem týdne.

Začátek tragédie
Podle dostupných informací tragédie začala 30. ledna, kdy v rumunském zlatém dolu poblíž města Oradea v Baia Mare po nadměrných srážkách přetekla odkalištní nádrž a uniklo sto tun kyanidových kyselin. 

Stejně jako v jiných podobných dolech se tu používaly na chemické oddělování zlata od přírodních nečistot.

Prudce toxické látky se dostaly do tamní říčky Somes, která přivádí vody do maďarské Tisy. Ta pak pokračuje na srbské území, kde se vlévá do Dunaje.

Jde vesměs o látky velmi příbuzné známému jedu cyankáli, který během několika vteřin zcela zablokuje přenos kyslíku v těle. Oběť se okamžitě udusí.

 Nepřežily ani bakterie
Následky způsobené kyanidovou skvrnou pro živé organismy v řece a jejím okolí jsou srovnatelné s explozí neutronové bomby, konstatoval předseda výboru maďarského parlamentu pro ekologii Zoltán Illés.

"Tisa byla usmrcena. Nepřežily ani bakterie... Je to učiněná katastrofa," prohlásil očividně otřesený srbský ministr pro životní prostředí Branislav Blažic. Podle jeho slov si obnova života v řece vyžádá nejméně pět let.

Atila Juhás, starosta severosrbského města Senta, už v sobotu uvedl, že v Tise za poslední dva dny uhynulo více než 80 procent ryb. Podle jeho slov kyanid zničil úplně celý potravinový řetězec v řece. Stovky dobrovolníků v rukavicích vytahují mrtvé ryby z vody na břeh.

Kyanidem otrávená Tisa je tragédií také pro srbské zemědělce, protože její vody využívají k zavlažování polí.

Podle Tanjugu restaurace podél Tisy na severu Jugoslávie již stáhly ryby z jídelníčků a podobný krok údajně připravují také provozovny v asi 130 kilometrů vzdáleném Bělehradě, který leží na Dunaji.

Ryby, které zemřely v Dunaji nad Bělehradem, už dorazily do města. Voda v samotném hlavním městě už ale není smrtelně jedovatá. Dokazují to živé ryby, které se mezi mrtvolami proplétají.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Najdete na iDNES.cz