Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumuni si vezou mrtvého „prince“ domů, kolona aut narušila dopravu

  17:50aktualizováno  19:36
Rumunští Romové se i se svým zesnulým "princem" vydali domů. V podvečer odjeli patnácti auty od vinohradské nemocnice a seřadili se za pohřební vůz s tělem mrtvého. Kolona v Praze porušovala předpisy a komplikovala dopravu. Zablokovala například křižovatku Černokostelecká - Průmyslová.

Kolona aut a vůz pohřební služby vyrazily od nemocnice před 17:30. Odjezd byl rychlý, rodina okamžitě po příjezdu pohřebního vozu nasedla do aut a za velkého troubení odjela.

Kolona se snažila neztratit pohřební vůz, a jela proto těsně za ním. Auta mířila přes Jižní spojku na dálnici D1. S řidičem pohřebního vozu se Romové domluvili, že první zastávku udělají zhruba po dvou hodinách.

"Nerespektují dopravní značení a ani semafory. Auta se snaží jet spolu, proto jedou i na červenou; a do křižovatky ulic Průmyslová a Černokostelecká vjela všechna najednou," uvedl reportér iDNES.tv s tím, že kolona bránila autům v křižovatce projet na zelenou.

Těsně před 18. hodinou byla kolona na hranicích Prahy a mířila po dálnici na Brno.

Romové předpokládají, že do Rumunska dorazí ve středu. Jeden z příbuzných ČTK řekl, že nejprve bude tělo vystaveno v kostele, poté bude podle tradice uloženo tři dny doma. Mladíka tedy pohřbí zhruba za čtyři dny.

Výkaly, zbytky jídla a mrtvé slepice

Přečtěte si, jak Husinec uklízel po Rumunech

Rumunský mladík, který se před dvanácti dny topil ve Staré Boleslavi, zemřel na následky utonutí ve vinohradské nemocnici v pondělí po obědě. Měl vážné zdravotní problémy, selhávalo mu dýchání a nervová soustava.

Jeho příbuzní dnes celé dopoledne sháněli peníze na převoz jeho těla do vlasti. Dvě třetiny z potřebných 90 tisíc korun vybrali mezi sebou, zbytek dodali dárci. - více o shánění peněz na převoz čtěte zde

Romové doprovází rakev s tělem mrtvého

Pak padesátka Romů řešila jiný problém - neměli dost peněz, aby mohli odjet domů. Tvrdili, že potřebují 200 eur na každé auto.

Park před nemocnicí, kde Romové dva dny pobývali, zůstal po jejich odjezdu čistý. Rodina odpadky uklidila do pytlů a ty naskládala ke košům.

Pro rumunské Romy byl mrtvý mladík velmi důležitý, protože podle jejich tradic byl následníkem jednoho z romských králů.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz