Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rumsfeld: Ramadán bomby nezastaví

  21:06aktualizováno  21:06
Neexistují žádné důkazy, že by americká letadla bombardovala afghánskou nemocnici. Ve Washingtonu to prohlásil šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Zároveň potvrdil, že letouny USA zaútočily na pozice Talibanu severně od hlavního města Kábulu. Podobně jako v neděli americký ministr zahraničí Colin Powell, ani Rumsfeld v pondělí nevyloučil, že bombardování Afghánistánu bude pokračovat i v době muslimského ramadánu, který začne v polovině listopadu. Jde o nejvýznamnější muslimský svátek.
Televizní záběr trosek vrtulníku

Televizní záběr trosek vrtulníku - Záběr katarské televize Al-Džazíra, který ukazuje trosky amerického vrtulníku. Taliban tvrdí, že stroj sestřelil nedaleko Kandaháru, 22. října 2001 | foto: ČTK

Podle vojenských analytiků Američané nechtějí přerušit útoky především kvůli blížící se zimě. Ta by mohla omezit nálety amerických letadel a vážně zkomplikovat připravovanou pozemní operaci.

Americká letadla omylem zasáhla opozici
Americké vojenské letadlo omylem bombardovalo afghánskou opozici. Čtyři zahraniční fotografové vypověděli, že při třetím náletu na frontovou linii severně od metropole Kábulu nad nimi přeletěl zřejmě americký letoun F-16 a nedaleko pozic opozice shodil nejméně dvě pumy. Bojovníci opozice chtěli po útoku telefonicky upozornit Američany na chybu.

"Zeptali se nás, zda máme telefon a zda můžeme zavolat Američanům a říci jim, že se dopustili chyby," prohlásil Američan Ron Haviv, pracující pro agenturu VII, sídlící v Paříži. Fotografové uvedli, že byli 75 metrů od místa, kde vybuchla jedna z pum, v oblasti ovládané opozicí. Místní opoziční velitel řekl, že pumy nikoho nezabily ani nezranily.

Jedna z pum zasáhla podle svědků i oblast pod kontrolou Talibanu nedaleko Kalau Nasru západně od bývalé letecké základny Baghrám zhruba 45 kilometrů severně od Kábulu.

Svědkem byl i spolupracovník iDNES
Spolupracovník iDNES Tomáš Vavruša byl v Afghánistánu svědkem omylu amerických bombardérů. Popsal, jak dopad pum na pozice afghánské opozice šokoval přítomného důstojníka Severní aliance.

Vavruša potrdil, že v oblasti je velice nepřehledný terén. Objevily se okamžitě dvě spekulace, jek mohlo k omylu USA dojít. Jedna z verzí vychází právě z nepřehledného terénu, kde je velmi složité zasáhnout poměrně malý cíl. Druhá hovoří o tom, že cíle nezaměřovali Američané, ale dostali koordináty od Severní aliance. Nelze zcela vyloučit, že si tak jednotlivé frakce mohly vyřizovat vzájemné účty.

Taliban: Bomby USA zabíjely v nemocnici
Vyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf tvrdí, že Američané při nedělním náletu na nemocnici v Herátu zabili nejméně 100 pacientů. Budova se stovkou lůžek je prý zcela zničena. V pondělí ráno Taliban ohlásil, že ve správním středisku provincie Uruzgán Tarín Kút v jihovýchodním Afghánistánu zahynulo při nočním bombardování 18 lidí a asi třicet bylo zraněno.

Talibanský velvyslanec Zaíf prohlásil, že jde o genocidu afghánského národa, který je trestán za to, že si vybral islámskou vládu. Od počátku náletů podle něho zahynulo přes 1000 civilistů.

Taliban v pondělí rovněž USA obvinil, že v útocích používají chemické a biologické zbraně. Podle mluvčího Talibanu Abdula Hanana Himata lékaři v nemocnicích v Kandaháru a Herátu uvedli, že na zraněných jsou účinky těchto zbraní zřetelné.

Mluvčí Pentagonu mezitím uvedla, že tvrzení Talibanu o zásahu nemocnice v Herátu a stu mrtvých zatím nemůže bezprostředně potvrdit ani vyvrátit.

Rumsfeld: Žádné důkazy, že by USA bombardovaly nemocnici, nemáme
"Nemáme vůbec žádné důkazy svědčící o tom, že obvinění je oprávněné. Jsem si jistý, že není," řekl Rumsfeld na tiskové konferenci.

Podle Rumsfelda také další tvrzení Talibanu, že jeho ozbrojenci sestřelili americký vrtulník a zajali několik amerických vojáků, je falešné.

Nejasnosti kolem údajně sestřelených strojů
Taliban tvrdí, že o víkendu sestřelil dva americké vrtulníky. Jeho muží prý objevili trosky strojů v horské oblasti Baba Sáhib nedaleko Kandaháru a v poušti Rígestán v provincii Hílmand na jihovýchodě země u hranic s Pákistánem.

On-line zpravodajství

Geolog tvrdí, že ví, kde Usáma nahrál projev

Taliban předal televizní stanici CNN videozáznam s údajnými záběry částí vraku jednoho sestřeleného vrtulníku z horské oblasti Baba Sáhib. Na snímku ukazovali talibanští bojovníci kola a plechy z podvozku stroje s anglickými nápisy: Boeing a Loud Engineering. Na otázku novinářů, co se stalo s posádkou, velvyslanec Zaíf v Pákistánu odpověděl, že neví.

Taliban uvedl, že další americký vrtulník sestřelil v sobotu nad Kandahárem. Po zásahu prý stroj odletěl a těsně za hranicí s Pákistánem se zřítil. Afghánský ministr školství Mutakí uvedl, že na místo přiletěly dva další stroje, aby zbytky vrtulníku odstranily, ale kvůli palbě nemohly přistát a odletěly.

Informace Talibanu o sestřelené helikoptéře, která se následně zřítila v Pákistánu, popřel hned v sobotu předseda sboru náčelníků štábů americké armády Richard Myers slovy: "Taliban lže. Jakékoli tvrzení, že sestřelili vrtulník, je lživé." 

Už v pátek Pentagon přiznal, že při nehodě vrtulníku Blackhawk v Pákistánu zahynuli dva američtí vojáci. Vrtulník se prý ale vojenských operací v Afghánistánu neúčastnil a byl pouze zapojen do záchranných a podpůrných operací.

Pákistánské úřady CNN potvrdily, že v baluchistánském regionu v jihozápadním Pákistánu poblíž afghánské hranice se zřítil americký vrtulník. Podle nich ale nebyl sestřelen.

USA razí cestu Severní alianci
Americké letectvo v noci na pondělí a v průběhu dopoledne soustředěně bombardovalo talibanské pozice na frontě vzdálené asi 50 kilometrů severně od Kábulu. Těžké údery zasáhly také okolí Mazáre Šarífu na severu země, kde byly zničeny zbrojní a muniční sklady.

Podle agentur se USA snaží umožnit další postup ozbrojené opozice, která čelí v pozemních bojích velkým potížím. Dobytí strategického města Mazáre Šaríf by alianci navíc zajistilo kontrolu nad zásobovacími cestami ze sousedního Tádžikistánu a Uzbekistánu.

USA pochybují o jednotě opozičních sil
K postupu Severní aliance na Kábul se však americký ministr zahraničí Powell vyjádřil rezervovaně s tím, že je ještě předmětem diskusí, zda je to nejlepší řešení.

Opoziční síly totiž v očích Západu nevzbuzují mnoho důvěry, co se týče jejich schopnosti vytvořit životaschopnou vládu. Po stažení sovětské armády se členové nynější protitalibanské opozice pustili do vzájemných bojů.

Většinu sil jsme už rozmístili, říká Taliban
Afghánské vládní hnutí prohlásilo, že ze 60 procent rozmístilo nové síly připravené bojovat proti americkým komandům.

V neděli afghánský ministr školství Mutakí řekl, že se Taliban rozhodl rozmístit do měst a vesnic raketomety, těžké zbraně a protivzdušnou obranu, aby byly jeho jednotky účinněji připraveny k boji proti americkým pozemním operacím. "Máme dost zbraní, které k tomuto účelu lidem rozdáme," řekl Mutakí.

Taliban zároveň popírá, že by jeho vojenské kapacity včetně teroristické organizace Al-Kajda byly silně poškozeny. Údajně jich bylo zničeno po dvou týdnech náletů jen deset procent. Himat přiznal, že Američané zničili přinejmenším dvě skladiště zbraní a munice v Kábulu a jeden v Kandaháru. Zlikvidován byl rovněž jeden sklad pohonných hmot.

Po prvním náletu prý ale Taliban věděl, jak se má zachovat a milicionáře přemístil na bezpečná místa.

Taliban popírá smrt Umarova syna
Taliban v pondělí popřel zprávu, že by Američané při prvním dnu náletů zabili nejstaršího syna mully Muhammada Umara, který je duchovním vůdcem vládního hnutí.

"Je to naprostá lež. Jeho syn je v pořádku. Mulla Umar je v pořádku, Usáma je v pořádku, jeho základny jsou v pořádku. Naše morálka je vysoká," prohlásil Himat pro talibanskou agenturu Báchtar.

V neděli přitom potvrdil stanici BBC afghánský lékař Abdal Barrí, který několik hodin o život desetiletého chlapce marně bojoval, že Umarův syn je mrtev. Dítě bylo podle něho při bombardování Kandaháru těžce raněno do břicha a nohy. Mulla Umar byl několikahodinové operaci přítomen a prosil lékaře, aby dítě zachránili. Chlapec ale ještě v noci po náletech zemřel, prohlásil lékař.

Tentýž den, tedy 7. října, byl při bombardování těžce zraněn i Umarův strýc. Je prý stále v nemocnici v Kandaháru, jíž podle Barrího zbývají léky jen na pět dní.

USA v minulých dnech potvrdily, že Umarův dům v Kandaháru byl jedním z cílů předchozích útoků. Barrí poskytl rozhovor na pákistánsko- afghánské hranici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Čeští „špioni“ uspěli s odvoláním, řecký soud jim snížil podmínku

Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar. Řecký soud začal po letech znovu...

Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar mají děsivý řecký příběh definitivně za sebou. V roce 2012 je policie zadržela...

Internet u soudu a kantýna. Zadržená Tereza H. popsala své věznění

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Češka Tereza H. z Uherského Hradiště, která už pátý měsíc tráví v pákistánském vězení kvůli pašování heroinu, znovu...

Zničili jsme svoji jadernou střelnici, oznámila Severní Korea

Severokorejské jaderné testovací středisko Pchunggje-ri na satelitním snímku z...

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz