Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

17:53
Vážení čtenáři, náš online přenos týkající se zadržení několika desítek lidí v kavárně firmy Lindt v australském Sydney končí. Další vývoj najdete v našich článcích. Děkujeme za pozornost.
17:02
Stále se neví, kolik lidí utrpělo v kavárně zranění a zda mezi nimi byl i útočník. Australský zpravodajský kanál 7News mluví o dvou mrtvých, z nichž jeden by mohl být sám útočník. Dále uvádí tři vážně raněné. Australská policie však žádné oběti zatím nepotvrdila.
16:49
Příbuzní rukojmích se před kavárnou snaží v davu najít své blízké. Ambulance ošetřuje několik lidí. Některé odvezli záchranáři na nosítkách. Policie odmítla sdělit jakékoliv další detaily ohledně útočníka nebo počtu raněných.
16:38
Australská policie hlásí, že akce skončila. Zatím nejsou jasné žádné další detaily. Na místě je mnoho záchranářů.
16:30
Do budovy byl vyslán speciální robot na likvidaci bomb, informuje The Guardian.
16:20
Australské policejní jednotky zahájily střelbu v kavárně v Sydney.
16:19
Na místo dorazila policejní jednotka ve speciálních pyrotechnických oblecích.
16:15
Ozvaly se další hlasité rány. Podle Sky News muž hrozil, že má čtyři bomby. Stále není jasné, kolik přesně lidí se z kavárny dostalo.
16:09
Z kavárny byla slyšet hlasitá rána a minimálně pět dalších lidí vyšlo ven. Jeden muž měl ruce nad hlavou. Není jasné, jestli je jejich věznitel propustil nebo utíkají.
16:07
Z kavárny se dostal další člověk, uvádí australské Sky News. Celkem už tak uprchlo šest rukojmích.
15:58
15.prosince 2014 v 15:44, příspěvek archivován: 15.prosince 2014 v 15:59

Police guarding the same paving stones hours in as we enter the witching hours #sydneysiege pic.twitter.com/mUoyyrG3Jy

Situace na místě zůstává neměnná. Policie střeží stále stejné místo, poslal fotku ilustrující situaci reportér The Guardian Bill Code. V posledních minutách nikdo nezaznamenal v kavárně žádný pohyb.
15:41
"Rodina a přátelé rukojmích zůstávají nedaleko budovy už hodiny, aby jim policie mohla dávat nejaktuálnější informace. Lidé už si stěžovali, že se hodně informací nezveřejňuje," dodala zprávu o aktuálním dění na místě reportérka Guardian Australia Helen Davidsonová.
15:14
V loňském roce byl Haron Monis obviněn ze sexuálních útoků. Ví se také, že posílal nenávistné dopisy rodinám vojáků, kteří byli zabiti v zámoří. Momentálně byl propuštěný na kauci. Podle Reuters se jedná o samozvaného šejka.
15:02
Podle reportérky Cath Turnerové už média mohou zveřejnit jméno útočníka. Jde se o padesátiletého Harona Monise, původem z Íránu. Do Austrálie se dostal v roce 1966 jako uprchlík.
14:32
Kolem oken kavárny se znovu pohybovali lidé. Podle Chrise Reasona se jednalo o rukojmí, kteří si vyměňovali místa u oken.
13:55
Spojené státy vyklidily svůj konzulát v Sydney. Ze vzdáleného místa nadále pracuje jen malá skupina zaměstnanců. USA doporučily svým občanům v Austrálii, aby se vyhnuli uzavřené oblasti kolem Martin Place.
13:40
V kavárně se téměř nic neděje. Chris Reason si však všiml osoby, která zamířila do zadních prostor podniku, kde se nachází kanceláře. Mohlo se jednat o útočníka, který si na cestu svítil iPadem.
13:26
Židovské školy po celé Austrálii posílají studenty domů. Uzavírají se také instituce a ruší se prohlídky. Podle The Times of Israel se jedná o dočasné bezpečnostní opatření kvůli incindentu v kavárně v Sydney. Žádný z úřadů však zatím nezveřejnil informaci o případném dalším útoku. Nepředpokládá se také, že by se australská židovská komunita měla něčeho obávat.
13:12
Internetem se šíří vlna podpory muslimům, kteří se kvůli útoku na kavárnu obávají islamofobní odvety. Podle australského rádia se muslimové bojí jezdit hromadnou dopravou. Vznikla kvůli tomu spontánní kampaň #Illridewithyou, v rámci které lidé nabízí muslimům společnou jízdu. Hashtag se do současné doby objevil ve více než 100 000 tweetech.
12:42
Probíhající drama v Sydney má i velkou českou stopu. Tamní policisty pro vyjednávání s únosci vycvičil přední český expert na terorismus Adam Dolník. Podle něj v Sydney útočí takzvaný vlk samotář, který není napojený na žádnou velkou teroristickou organizaci. Více zde