Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruinátor Bush končí. Vylepší ho dějiny?

  12:55aktualizováno  13:00
Nastal čas pro závěrečnou zprávu o prezidentu Bushovi. Je jisté, že zamíchá pořadím mezi nejhoršími prezidenty. Odchází jako poražený, ale jeho příznivci nepřestávají věřit, že dějiny z něj udělají lepšího prezidenta. Jen je jich stále míň.

George W. Bush | foto: Reuters

Když jste ho před lety viděli stát na troskách newyorských dvojčat a do hlásné trouby slibovat teroristům, že "o nás ještě uslyší", nenapadlo vás, že to skončí zrovna takhle. George Bush měl po 11. září 2001 nejvyšší podporu ze všech novodobých amerických prezidentů, a teď odchází jako jeden z nejhorších.

Bushovi se podařilo padnout téměř tak nízko, kam se při odchodu propadl Harry Truman, který představuje prezidentské dno. Vyrovnává se téměř Richardu Nixonovi, který zostuzen rezignoval, když se chytil do sítě vlastních klamů. Paradoxně však právě tito dva prezidenti představují pro Bushe naději, že mu historie ukáže vlídnější tvář. Jednou. Možná. Prý.

Ale teď je teď. Jeho počínání v Bílém domě schvaluje jen o něco víc než čtvrtina Američanů. Občas se už propadl i níž. Před třemi týdny ho v průzkumu televize CBS podpořilo jen dvacet procent lidí, což je vůbec nejnižší skóre, jaké kdy nějaký prezident zaznamenal. V průzkumu The New York Times prohlásilo jednaosmdesát procent Američanů, že země se ubírá špatným směrem. I tohle číslo je rekord.

Ještě horší to má s historiky zabývajícími se dějinami USA. Osmadevadesát procent z nich si myslí, že Bush v prezidentské funkci selhal, a jednašedesát procent považuje jeho prezidentství za úplně nejhorší.

Čísla nevypadají hezky – a bilance rovněž. Dvě nepovedené války a největší ekonomická recese od velké krize. Průzkumy také ukazují celosvětový úpadek dobrého jména Ameriky. Všechno asi nelze šmahem odbýt jako antiamerikanismus.

Nedávno se mezi americká média dostala vnitřní instrukce Bílého domu, která na padesáti stránkách nabízí sto argumentů, jimiž je vhodné bránit prezidentových osm let. Na prvním místě bylo: Zabránil dalšímu útoku na Ameriku. Kritici však namítají, že nezabránil tomu prvnímu, a současně vzniká otázka, nakolik byly další útoky reálné.

Boty vržené na Bushe vydělávájí obuvníkovi miliony

Navíc nechytil Usámu, v Afghánistánu vedl válku špatně, takže se začíná téměř znovu. Lepší je to s Irákem, kde se vyhlídky zdají dobré. Problém však je, že tahle válka byla založena na lži a svým zdůvodněním i nekompetentním průběhem nastartovala drolení důvěry doma a věrohodnosti i přitažlivosti venku.

Začíná se ujímat přezdívka Ruinátor

Za osm let se nejmocnější země světa změnila k horšímu, a to i ve vlastních očích. Lidem se nedaří lépe, vlajkové lodi Wall Streetu se potápěly a ty další hrdí konzervativní zastánci volného trhu de facto znárodnili, aby je udrželi nad hladinou. Je to obrovský kontrast se stavem, v němž Bush zemi přebíral. Vlastně není divu, že se začíná ujímat přezdívka Ruinátor. Z toho už se Bush asi těžko vyhrabe. Ale naděje, že se vyšvihne o kousek výš, přece jen žije.

Harry TrumanUž roku 1948, kdy harvardský profesor Arthur Schlesinger uspořádal mezi pětapadesáti americkými historiky anketu o úspěšnosti dosavadních prezidentů, dodal oblíbenou zábavu i budoucím kolegům.

Ukázalo se, že výsledky mají jednu zvláštní vlastnost. Žebříček se pohybuje. Záleží na tom, jak se v čase mění pohled Američanů na historii. Například Andrew Johnson, nástupce zavražděného Lincolna, se dostal v první anketě do skupiny "téměř velkých" prezidentů, teď však spadl mezi ty, kteří totálně selhali. Je to proto, že bránil zrovnoprávnění černochů, což Amerika nyní odsuzuje, ale v roce 1948 to považovala za správné.

Na Trumana a Nixona začali po letech koukat jinak

Podobnými skokany, avšak do výšky, byli i Truman a Nixon. Truman měl podporu jen 23 procent lidí, Nixon o pár bodů víc. Truman propadl za to, že "ztratil Čínu" a šel do korejské války, kterou nevyhrál. Nixona zničila aféra Watergate.

Richard NixonJenže po letech na ně historici začali koukat jinak. Truman byl najednou mužem velké vize a rozhodnosti, který se postavil komunismu a vytvořil NATO. Podobně u Nixona začali oceňovat strategické tahy na světové scéně: ukončení vietnamské války, sblížení s Čínou a snahy o uvolnění napětí se SSSR. Oba se začali šplhat nahoru a zvláště Truman dnes patří mezi velmi vážené prezidenty.

Ale totéž lze říct třeba o Jimmym Carterovi, Ronaldu Reaganovi či Billu Clintonovi. Opouštěli Bílý dům s mnohem horším hodnocením, než mají nyní. Čas přinesl amnézii a nové události umožnily vykládat prezidentské skutky v jiném světle. Nabídne budoucnost tohle milosrdenství i Bushovi? Stěží.

Spadl příliš hluboko

Bushovi by pomohly dvě věci. Tu první si nepřeje ani on sám. Kdyby teroristé po jeho odchodu provedli útok proti Americe, události by mu daly za pravdu a projevil by se zpětně jako dobrý ochránce země. Jeho hodnocení by se vylepšilo.

George Bush podepsal v říjnu 2008 zákon o pomoci finančnímu systému

Druhý záchranný pás by mohl přijít z Blízkého východu. Kdyby se v budoucnu stal Irák skutečně "majákem demokracie", jak Bush říkával, a jeho vzor by strhl postupně většinu Blízkého východu, najednou by Bushovo tažení i přes vylhanou záminku vypadalo jako prozíravý čin vizionáře, a ne bláznovství. Ale tenhle scénář se asi nenaplní. Způsob, jakým Bush přiváděl Blízký východ k demokracii, tam nadlouho demokracii zdiskreditoval.

Bush má ještě jeden problém. Po Trumanovi a Nixonovi zbyl hmatatelný pokrok ve studené válce. Jenže "válka s terorismem" není studená válka a islámský fundamentalismus není SSSR. Pro většinu Američanů dnes vše vypadá spíše jako údery do tmy, strategický omyl, kdy kvůli přehnání významu nepřítele Amerika přestala sledovat své skutečné rivaly. Jako ve Vietnamu, kde Američané bojovali, zatímco Japonci prodávali skútry.

George Bush s obětmi hurikánu Katrina v září 2005

Když se podíváte na to, které prezidenty považují USA za nejhorší – jako třeba Jamese Buchanana, Andrewa Jacksona a Herberta Hoovera – zjistíte, že někteří rozdělili národ, jiní přivedli zemi do krize, další utrpěli vojenské neúspěchy či ztratili důvěru veřejnosti. Bush je prezidentská rarita: jako jediný zakopl ve všem.

V téhle chvíli by potřeboval obhájce. Jenže mnozí neokonzervativci z jeho osobní gardy ho hodili přes palubu. Bývalý velvyslanec při OSN John Bolton označil Bushovu politiku za intelektuální kolaps a Matthew Dowd, jeden z jeho bývalých hlavních stratégů, o něm řekl, že je "zrádce konzervativismu". Jáma je hluboká a hrabat se z ní by byl úkol spíš pro Houdiniho.

Nejhorší a nejlepší prezidenti

10 NEJHORŠÍCH

1. James Buchanan (1857-1861)
Američané ho viní z toho, že dopustil rozdělení USA, a tudíž vznik občanské války.

2. Warren Harding (1921-1923)
Neschopný vůdce, který "hrál poker, zatímco jeho přátelé rozkrádali státní pokladnu".

3. Andrew Johnson (1865-1869)
Blokoval obnovu po občanské válce a byl proti zrovnoprávnění černochů.

James Buchanan4. Franklin Pierce (1853-1857)
5. Millard Fillmore (1850-1853)
6. John Tyler (1841-1845)
7. Ulysses Grant (1869-1877)
8. Herbert Hoover (1929-1933)
9. Richard Nixon (1969-1974)
10. Jimmy Carter (1977-1981)

10 NEJLEPŠÍCH

1. Abraham Lincoln (1861-1865)
Udržel stát při životě za občanské války. V míru chtěl být velkorysý.

2. George Washington (1789-1797)
Vedl válku za nezávislost. Potom byl u toho, když se budovaly základy země.

3. F. D. Roosevelt (1933-1945)
Provedl zemi velkou krizí a druhou světovou válkou.

4. Thomas Jefferson (1801-1809)
Abraham Lincoln5. Th. Roosevelt (1901-1909)
6. Dw. Eisenhower (1953-1961)
7. Harry Truman (1945-1953)
8. Ronald Reagan (1981-1989)
9. James Polk (1845-1849)
10. Woodrow Wilson (1913-1921)

Zdroj: US News a The TimesHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...Najdete na iDNES.cz