Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rugova a Miloševič se obviňují ze lží

  12:50aktualizováno  12:50
Před soudním tribunálem v Haagu pokračuje proces s bývalým jugoslávským diktátorem Slobodanem Miloševičem. V případu od pátku svědčí prezident Kosova Ibrahim Rugova. V pondělí ráno dostal prostor pro kladení otázek také obviněný Miloševič. Oba státníci se bez přestání obviňovali ze lží. "Prosím Vás, nelžete pořád. Nebyla genocida Srbů, ale pravý opak," řekl Rugova, když Miloševič obvinil z genocidy Srbů v Kosovu albánskou většinu.

Kosovský prezident se před tribunálem objevil v modrém obleku a v červeném roláku, byl klidný, občas se při některých otázkách Miloševiče usmíval, ale neváhal i zvýšit hlas, když se ho někdejší jugoslávský prezident snažil přerušit.

Dívejte se mi do očí, křičel Miloševič
Slobodan Miloševič, který čelí obvinění z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy, opět tvrdil, že Rugovu zachránil, když ho v květnu 1999 chtěla gerilová Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) zavraždit.

"To není pravda, žádný pokus o atentát ze strany Albánců na mou osobu nebyl," odpověděl Rugova. Zdůraznil, že všichni Albánci z Kosova se báli, že budou zabiti polovojenskými oddíly, policisty nebo dalšími srbskými dobrovolníky.

"Podívejte se mi do očí," vyzval Miloševič Rugovu, když se ho znovu zeptal, zda ho nezachránil před atentátem, když mu v květnu 1999 dovolil odjet do Itálie. "To není pravda, nechci být hrubý, ale je to lež," odpověděl Rugova, aniž se na bývalého prezidenta podíval.

Ten zase prohlásil, že kompletně lživá jsou naopak obvinění svědka. Na konci "výslechu" někdejší vládce Jugoslávie Rugovu jasně varoval. "V okamžiku, kdy vám hrozila smrt, odjel jste do Itálie. Rozmyslete si, kam odjedete, až skončí okupace Kosova (silami NATO)."

Soudce Richard May poté označil otázku za nepatřičnou a přerušil jednání na polední přestávku.

Bělehrad chtěl Kosovo zničit, tvrdí Rugova
V procesu s jugoslávským exprezidentem Miloševičem svědčil kosovský prezident poprvé v pátek. Potvrdil, že tehdy ještě srbský prezident rozpoutal v 90. letech násilí v Kosovu, aby potlačil snahy provincie o nezávislost.

"Bělehrad se jednoznačně rozhodl zničit Kosovo násilím a válkou," prohlásil Rugova, který v 90. letech vedl v Kosovu kampaň proti Miloševičově vládě.

Rugova připomněl, že Srbsko zbavilo albánskou většinu v Kosovu jejích občanských a demokratických práv tím, že ji v roce 1989 připravilo o autonomii. Tento krok byl podle něho začátkem represí v následujícím desetiletí.
 
Miloševič, který se v této části procesu hájí z odpovědnosti za zabití více než 900 a vyhnání dalších 800 tisíc kosovských Albánců během srbské ofenzivy v Kosovu v roce 1999, si dělal během výpovědi poznámky a svého odpůrce sledoval znuděným pohledem.

Rugova a Miloševič se naposledy setkali 1. dubna 1999, kdy za bombardování NATO vyháněly srbské síly masy kosovských Albánců z jejich domovů a zabíjely jejich ženy.
 
Rugova o schůzce řekl u soudu jen málo, ale má se za to, že se jí zúčastnil pod mimořádně velkým tlakem. "Řekl jsem, že situace v Kosovu je špatná, že je tam násilí a represe a on to ospravedlnil tím, že stát na to musí reagovat a že jsou to teroristé," řekl ke schůzce Rugova oblečený jako vždy v obleku s červeným šátkem kolem krku.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Soud s Miloševičem nabral zpoždění
Po třech týdnech pokračoval 8. dubna v Haagu soud se Slobodanem Miloševičem. Přestávku způsobila chřipka bývalého jugoslávského prezidenta a velikonoční svátky. Dalšímu průběhu nesmí přihlížet veřejnost ani tisk. Noví svědkové si totiž přáli zůstat v anonymitě. Proces s Miloševičem má trvat dva roky, ovšem podle pozorovatelů je už ve skluzu.

Při krátké veřejné části soud potvrdil právo Slobodana Miloševiče podrobovat svědky křížovému výslechu. Zároveň bylo stanoveno, že ho soud může přerušit, pokud by jeho výslech příliš zdržoval průběh líčení.

Poté pokračoval s vyloučením veřejnosti i zástupců tisku, protože před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii vystupují znovu svědci, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

První svědek, který před tribunál po přestávce procesu předstoupil, je celkově třetím, který požádal soud o utajení své identity a o vyslechnutí za zavřenými dveřmi. Svědkové žádají o ochranu z obavy před možnými odvetnými akcemi ze strany Miloševičových stoupenců.

Příznivci bývalého prezidenta před pokračováním procesu rozpoutali kampaň, v níž tvrdí, že Miloševičův život je ohrožen, protože je nadále v důsledku nervového vypětí v "předinfarktovém" stavu.

Proces už má zpoždění
Podle pozorovatelů je proces, který se odhaduje na dva roky, už ve skluzu a zřejmě se proti předpokladům ještě značně protáhne. Ze 350 svědků, předvolaných obžalobou, bylo dosud vyslechnuto jen devatenáct. Obžaloba má celkem 66 bodů. Bude-li Miloševič uznán vinným z jediného z nich, hrozí mu doživotní trest.

Miloševič byl do Haagu vydán loni v červnu. Odmítl uznat soud i obhájce, kteří mu byli nabízeni, a hájí se sám. Je obžalován mimo jiné z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit jako nejvyšší jugoslávský představitel při konfliktech v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a Kosovu.

Soud přerušen kvůli chřipce
Slobodan Miloševič udělal v půli března mezinárodnímu tribunálu čáru přes rozpočet. Soud musel změnit harmonogram líčení, protože bývalý jugoslávský prezident dostal chřipku. "Dali jsme mu několik dnů na zotavenou. Až mu bude lépe, budeme pokračovat," řekl mluvčí tribunálu Jim Landal.

Ráno navštívil šedesátiletého Miloševiče lékař, protože si stěžoval na bolesti a nachlazení. V tiskové zprávě soud uvedl, že se líčení přerušuje na tři až sedm dní. Miloševič byl v minulosti několikrát léčen na vysoký krevní tlak. Trpěl také záchvaty deprese.

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič se odmítl 3. července při prvním slyšení před mezinárodním tribunálem v Haagu vyjádřit ke vzneseným obviněním z válečných zločinů. Omluvte sníženou technickou kvalitu snímku pořízeného z televizního vysílání. (3. července 2001)

Slobodan Miloševič během slyšení před haagským tribunálem. Miloševič prohlásil, že se necítí vinen, neboť tribunál ani jeho žalobu neuznává. Soud byl odročen na poslední týden v srpnu. (3. července 2001)

Justiční stráž přivedla bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ke slyšení před Mezinárodní trestní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu (30. srpna 2001).

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič přichází ke slyšení před Mezinárodní trestní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii, 30. srpna 2001

Proces s někdejším jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem u mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v nizozemském Haagu. (12. února 2002)

Mladý pár sleduje v kavárně v Bělehradu přímý přenos procesu se Slobodanem Miloševičem, který začal v nizozemském Haagu. (12. února 2002)

Několik desítek lidí z Bosny a Hercegoviny demonstrovalo v nizozemském Haagu před začátkem procesu s někdejším jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. (12. února 2002)

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič se hájí 14. února u haagského tribunálu. Neměli jsme v Jugoslávii a Kosovu žádné oběti, dokud nezačala v roce 1999 intervence NATO, prohlásil Miloševič. (14. února 2002)

Bývalá hlava Jugoslávie Slobodan Miloševič pobaveně poslouchá svědka, kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu, 6. května 2002.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V Luhansku proběhl převrat, vůdce separatistů odjel do Ruska

Neoznačení ozbrojenci v ulicích Luhansku (21. listopadu 2017)

V Luhanské lidové republice se po dvou dnech završil mocenský převrat. Naznačují to informace ruských médií, podle...

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil otevření výstavy Poklady Pražského hradu ve...

Víc než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století, nebo o dvě stovky let staršího bronzového...Najdete na iDNES.cz