Den, kdy začala řádit Čeka. Před sto lety bolševici rozpoutali rudý teror

  5:00aktualizováno  5:00
Dvě stě tisíc až půl milionu obětí si vyžádala brutální kampaň ruských bolševiků, která vstoupila do dějin jako rudý teror. Rada lidových komisařů o jeho rozpoutání rozhodla přesně před sto lety. Záminkou k popravám a vězněním byl atentát na Lenina, který o pár dní dříve spáchala Fanny Kaplanová.

Když Lenin 30. srpna 1918 po shromáždění vycházel z bývalého Michelsonova závodu, zasáhly jej do ramene a krku dva výstřely. Na místě byla okamžitě zatčená eserka Fanny Kaplanová, která se při výslechu přiznala. Jen o pár dní později byla popravena. 

Fotogalerie

Kaplanová pocházela z ukrajinské židovské rodiny, později vstoupila do strany sociálních revolucionářů, takzvaných eserů. V roce 1906 se jako šestnáctiletá podílela na atentátu v Kyjevě, za což ji soud byla poslal na doživotí na Sibiř. Propuštěna byla po únorové revoluci v roce 1917, kdy padla carská vláda. 

Pobyt ve vězení Kaplanové podlomil zdraví, trpěla bolestmi hlavy a občasnou slepotou. Po revoluci se socialističtí revolucionáři s bolševickou stranou politicky rozešli, v důsledku čehož bolševici zakázali ostatní strany. Proto se Kaplanová rozhodla k atentátu. Podle některých historiků ale mohl být atentát na Lenina i fingovaný. 

„Nesmí se tolerovat žádná slabost“

Ruští bolševici již v listopadu 1917 svrhli prozatímní vládu a nastolili moc sovětů. Po podepsání Brestlitevského míru rozehnali Ústavodárné shromáždění, znárodnili půdu a velké podniky a v bankách omezili soukromé aktivity. A pak se začali vypořádávat s opozicí, k čemu atentát na Lenina poskytl ideální záminku. 

„Veliké množství rukojmí musí být zajato mezi buržoazií a důstojnictvem. Při sebemenším odporu je třeba se uchýlit k masovým popravám... Nesmí se tolerovat žádná slabost, žádné váhání při zavádění masových terorů,“ stálo v dopise, který zaslal lidový komisař vnitra všem sovětům. 

Hlavním vykonavatelem rudého teroru se stala Všeruská mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží, známá pod zkratkou Čeka, která byla zřízena krátce po bolševické revoluci, v prosinci 1917. V jejím čele stanul blízký spolupracovník Lenina Felix Dzeržinskij.

Vedle zatýkání podezřelých osob Čeka vedla i soudní tribunály, jež vynášely rozsudky, a v neposlední řadě spravovala tábory, kam byli odsouzení posíláni. Již v den vyhlášení rudého teroru bylo popraveno devět set rukojmí z vězení petrohradské čeky. Brutální kampaň věznění a poprav v období rudého teroru připravila podle odhadů historiků v letech 1918 až 1924 o život 200 000 až půl milionu lidí.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

VIDEO: Kvůli tajfunům v Japonsku nečekaně rozkvetly sakury

V Japonsku neočekávaně rozkvetly sakury

Japonské sakury, které každé jaro přilákají do země tisíce turistů, letos nečekaně rozkvetly na podzim. Podle...

V Rusku se zřítil výcvikový Albatros, po pilotech se pátrá v moři

Libyjský L-39 Albatros na archivním snímku z roku 2009

Letoun se podle ruské agentury TASS zřítil do moře na jihu Ruska poblíž ukrajinských hranic zhruba 160 kilometrů...

Zraněný voják je po operaci a mimo ohrožení života, bude převezen do Česka

Ministr obrany Lubomír Metnar (vpravo) a náčelník Generálního štábu Armády ČR...

Těžce zraněný český voják D. K. v Afghánistánu je po operaci a je mimo ohrožení života, řekl náčelník Generálního štábu...Najdete na iDNES.cz