LETNÍ JÍZDA: Uf! Doplazil jsem se na dno nejhlubší propasti

  • 8
Už zase stojím. Po více než dvou hodinách jsme sestoupili jeskynním systémem až na dno Rudické propasti. Námaha ale stála za to. To, co nám trvalo pár hodin, však objevovaly generace speleologů a jeskyňářů déle než dvě století. Tohle zkrátka při běžně prohlídce jeskyní nezažijete.

Přidal jsem se ke kurzu speleologie, který v Rudici nepravidelně pořádá skupina místních jeskyňářů. Je ráno. Nás šest včetně průvodce stojíme na Rudické plošině, která leží uprostřed Moravského krasu. „Jmenuji se Roman a budeme na sobě následujících několik hodin závislí. Teda vy na mě,“ vítá nás starosta obce Roman Šebela.

Už jsme se navlékli do jeskyňářských overalů, na nohy natáhli „prdelačky“ a míříme ke vstupu do jeskynního systému. Gumáky budou, jak brzy zjistíme, potřeba. Propast se sice honosí titulem Nejhlubší suchá propast v Česku (-153 metrů), ale dole v korytě stále teče řeka. Když z jeskyně po čtyřech hodinách vylezeme, jsme nejenom mokří, ale také náležitě propocení. 

„Je to poměrně náročné, každému to před kurzem zdůrazňujeme,“ upozorňuje Šebela případné zájemce. Čeká na ně v podstatě základ toho, s čím se jeskyňáři při svých výpravách potýkají. Několik desítek metrů vysoké sestupy a výstupy, brodění vodou či traverzy po lanech nad vodou.

Krom toho však také jedinečný jeskynní systém. Těžko slovy popisovat to, co zde ve vápenci za miliony let vytvořila voda. Tak například. Například, zkuste si představit meandr řeky, několik zákrut. A pak si představte, jak by vypadal v 3D. A vy se budete prodírat jeho dnem, kde stále proudí voda. Představu, jak to v jeskyních vypadá, si uděláte v galerii.


Video