Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvody a další spory budou řešit mediátoři, je to rychlejší a levnější

  15:15aktualizováno  15:15
Češi mají slušnou šanci, že jejich spory neuváznou na dlouhé měsíce u soudu. Sněmovna schválila zákon o mediaci, který má nastavit pravidla pro řešení nejen trestních, ale i civilních a rodinných sporů mimosoudně. Mediátory, kteří budou neshody urovnávat, budou moci být i lidé bez právního vzdělání.

Lidé se s mediací budou zřejmě setkávat poměrně často. Soud totiž bude moci nařídit nejvýše tříhodinovou schůzku s profesionálním mediátorem povinně. Cena bude kolem 500 korun na hodinu dohromady, chudí lidé budou moci požádat o prominutí poplatku. | foto: Profimedia.cz

Co je mediace

Mediace znamená rychlé mimosoudní řešení konfliktů za pomoci třetí neutrální strany. Ta vede jednání ke vzájemně přijatelné dohodě. Proces je neformální, obě strany sporu jsou v něm dobrovolně. Cílem je konkrétní a prakticky uskutečnitelná dohoda.

Oproti soudnímu řízení mají účastníci mediace kontrolu nad procesem řešení, je časově a ekonomicky úsporná. Snižuje napětí a důvěrné informace uchovává mezi zúčastněnými.

Nehodí se ale, pokud účastníci chtějí spor jasně "vyhrát", ve sporech týkajících se základních lidských práv či v konfliktech s nárokem na odškodnění. Taktéž není vhodná, pokud jedna strana použije proti druhé hrozbu fyzického násilí, nebo pokud tají relevantní informace. Není vhodná, pokud účastníci zneužívají alkohol či drogy, nebo projevují patologické rysy osobnosti či agresivitu.

Zdroj: Důvodová zpráva zákona o mediaci

Zákon jako celek byl přijat velmi hladce, ruku pro něj zvedlo 125 ze 133 přítomných poslanců. Norma nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Mediace se v Česku doposud používala jen v trestním právu. Využít ji mohli například lidé, kteří tvrdili, že jim bývalý zaměstnavatel nezaplatil všechny peníze, které měl (více o fungování mediace čtěte zde).

V budoucnu mají mediátoři být jasně definovaní - co do vzdělání, pravomocí a pracovního režimu - a pomáhat například i při rozvodech. Pro obě strany může být lepší, když sporné otázky proberou v soukromí a s větším vlivem na to, jak spor dopadne. Soud pak jen formálně výsledek mediace potvrdí.

"Zvolit si mediaci je pro účastníky sporu často výhodnější, než podstupovat zdlouhavé a nákladné soudní řízení," dodává zpravodajka zákona a poslankyně ODS Ivana Weberová.

V praxi podle ní bude možné rychleji vyřešit například obchodní spor. Ty se nyní u soudů často vlečou a než je rozhodnuto, dostane se jedna ze stran sporu do insolvence.

Peake s pozměňovacím návrhem uspěla, poslanci TOP 09 nikoliv

Hladkému schválení nového zákona jako celku předcházela řada pozměňovacích návrhů.

Vicepremiérce Karolíně Peake se podařilo dosáhnout vypuštění pasáže, podle níž by mediátory v jiných než rodinných sporech mohli být pouze lidé, kteří mají právní vzdělání vyžadované pro advokacii.

TOP 09 se naopak nepodařilo prosadit pozměňovací návrh, který by odstranil rozdělení profesionálních mediátorů do dvou kategorií, advokátů a neadvokátů.

Podle Jana Farského, Heleny Langšádlové a Jitky Chalánkové zákon v podobě, v níž prošel, vytváří dvě kategorie mediátorů, z nichž ta tvořená advokáty je zvýhodněná. Mají skládat mediátorské zkoušky u České advokátní komory, zatímco ostatní zájemci o práci mediátora u ministerstva spravedlnosti.

Ministr Jiří Pospíšil k tomu řekl, že advokát vykonává svobodné povolání, které má být chráněné před státem.

"Bohužel se nám nepodařilo kolegy přesvědčit, že jedna profese má mít stejná pravidla pro všechny," konstatoval Farský, který nicméně přijetí zákona jako takového kvitoval.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz