Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvodněnou Lenu už pít nelze

  15:04aktualizováno  15:04
Situace v oblasti východosibiřského Jakutska postižené stoletou vodou je stále kritická. Vodohospodáři už museli zastavit čerpání pitné vody z rozvodněné Leny. Příčinou je rozsáhlá ropná skvrna, která se vytvořila po úniku asi 13 tisíc tun nafty a benzinu ze zatopených podniků v Lensku.

Dvě stě tisíc obyvatel Jakutska muselo přejít na náhradní zdroje vody, které začíná být nedostatek a není příliš kvalitní.

Ekologové doufají, že skvrna na Leně se nerozšíří na více než pět kilometrů, aby nezasáhla jakutský vodovod.

Zkáza Lensku je úplná
Třicetitisícové město Lensk rozvodněná Lena zcela zničila. Místo přírodní katastrofy navštívil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin. Rozhodlo se, že město bude znovu postaveno na stejném místě. Dříve se přitom zvažovalo jeho přenesení do většího bezpečí.

Putin situaci v regionu označil za těžkou a rozhodl se pomoci dětem. S ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou domluvil přesídlení přes 4000 dětí na léto z Lenska na Krym.

Pro cestu se Putin podle svých slov rozhodl již před několika dny, kdy byl Lensk v krizi. "Musel jsem osobně zhodnotit rozsah škod," prohlásil. Putin, který byl v minulosti kritizován za liknavost při svém jednání v případě katastrof, jako například havárie ponorky Kursk nebo mrznutí lidí v Přímořském kraji, řekl, že hlavní je neztrácet čas a okamžitě pomoci lidem, kteří utrpěli. Putin situaci v regionu označil za těžkou.

Celkem povodně zasáhly šest ruských regionů. Kromě Republiky Sacha, kde rozvodněná Lena zaplavila třináct měst a obcí, je situace kritická také v Irkutské a Ťumenské oblasti, v Krasnojarském kraji i ve Sverdlovské oblasti. Výjimečný stav byl vyhlášen ve městě Bijsk v Altajském kraji, kde se zvedla hladina řeky Katuň. Hlavní město Republiky Tuva Kyzyl vzdoruje vodě z řek Malý a Velký Jenisej. Stovky lidí musely být evakuovány.
Převážně dřevěné rodinné domky v Lensku, ale i úřední budovy, smetla rozvodněna řeka Lena. Jejímu toku bránily hradby ledových ker. Hráz kolem města nevydržela a domy se za pár minut ocitlo pod vodou. Ohromná třímetrová vlna rychle zaplavila prakticky všechny části města a jen díky úsilí záchranářů se prý podařilo vyhnout větším lidským obětem. Podle dostupných zpráv při záplavách zemřelo pět lidí. O střechu nad hlavou přišlo při povodník 42 tisíc lidí, odhaduje Putin.

Prezident vytkl místním představitelům, že zanedbali čištění koryta řeky Leny, což mohlo být jednou z příčin katastrofy. Ti se však bránili, že jim na to chybí finance. "Záchranné služby pracovaly správně. Problém je však v tom, že preventivní práce se neprováděly už desítky let," řekl prezident.

"Chci vědět přesně, co bylo a nebylo učiněno, abychom se vyhnuli tragédii. Pokud něco nebylo podniknuto, chci vědět, proč," uvedl Putin. "Škody jsou ohromné. Utrpěly desítky tisíc lidí," dodal prezident.

Místní úřady škody odhadují na 3,9 miliardy rublů, ale vládní komise na 2,4 miliardy. "Není na tom nic divného. Místní vedení škody zveličuje, vláda je zase snižuje," dodal s tím, že kvůli povodním bude nezbytné přehodnotit rozpočet.

Na výstavbu by mohly vydělat diamanty
Podle Putina by se prostředky na obnovení poničených oblastí Jakutska mohly získat také z prodeje zlata a diamantů, které se v tomto regionu těží. Uvedl ale, že výnos o prodeji podepíše pouze v případě, že dostane přesný rozpis, kdo a kdy dostane pomoc.

Vjačeslav Štyrov, předseda společnosti ALROSA, která je největším producentem diamantů v Rusku, navrhl prodat jedinečné diamanty, za které by se mohlo postavit 1200 bytů. Prodejem by se mohlo získat kolem 30 milionů dolarů, avšak společnost musí získat souhlas prezidenta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz