Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za sekundu hotovo. Indkám se znelíbil rozvod proti Koránu, podaly žalobu

  13:01aktualizováno  24. dubna 10:13
Je to ten nejjednodušší a nejkratší rozvod na světě, jaký si lze představit. Muž, muslim, pronese třikrát po sobě „magické“ slůvko talák (rozvod) a je dokonáno. Doslova za pár sekund, možná dokonce jen za jednu jedinou. Žena s tím nic nenadělá. Přestože expresní rozvod nezmiňuje ani Korán, například v Indii je běžnou praxí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

V moderní době dostal tento prastarý, ale také hodně bezohledný koncept i moderní podobu - občas prý stačí, když manžel pošle své choti ona tři slůvka e-mailem nebo ve formě SMS.

Korán o rozvodech

65:1 Ó proroku! - Zapuzujete-li ženy své, tedy zapuzujte je dle období jejich, a počítejte období ta přesně: a bojte se Boha, Pána svého. Nevyhánějte jich z domů jejich a nevyhánějte jich, ledaže by dopouštěly se cizoložství zjevného. (...)

65:4 Pokud se týče oněch žen vašich, jež nemají naděje na čmýru (menstruaci) - máte-li pochybnosti o tom - tehdy období jejich budiž tři měsíce, a stejně takové pro ty, jež dosud neměly čmýry: a pro ty, jež těhotné jsou, lhůta bude dokud neslehly. (...)

Zdroj: Korán, Súra 65. Překlad: A. R. Nykl

Existují i případy, kdy muži použili Skype nebo Facebook. Tato forma rozvodu se děje leckde v islámském světě, v některých zemích je však zakázána.

Ženám se logicky nezamlouvá, ale na jejich názor se většinou nikdo neptá.

A když se loni nezisková organizace Bharátíja Muslim Mahíla Andolan (BMMA), která usiluje o reformu v muslimském osobním právu, zeptala indických muslimek, co si o této praxi myslí, byli překvapeni i sami muslimové.

Přes dvaadevadesát procent oslovených žen s ní totiž vyjádřilo jednoznačný nesouhlas. Právě v Indii se v poslední době zvláště mezi tamními muslimkami rozšířil značný odpor proti okamžitému rozvodu. Skupina žen se dokonce obrátila na Nejvyšší soud, aby rozhodl, zda to není protiústavní.

Poslal dopis a vypnul telefon

Jednou z žen, jejíž svět se loni v říjnu zhroutil kvůli trojnásobnému taláku, je pětatřicetiletá Šajára Banoová. Její příběh nedávno zveřejnila britská stanice BBC na svém webu. Matka dvou dětí byla zrovna na návštěvě u svých rodičů v severním státě Uttarákhand, když obdržela „taláknama“, dopis od manžela s magickou trojí formulkou, jímž jí dával najevo, že už ji nepovažuje za svoji zákonitou partnerku.

Šokovaná žena se manžela marně snažila sehnat. „Vypnul si telefon, dělal, jako bych neexistovala,“ svěřila se BBC. Za nějaký čas se frustrovaná Šajára Banoová rozhodla, že bude proti trojímu taláku bojovat ze všech sil, aby si indičtí muslimové se svými manželkami už nemohli takhle zahrávat.

Letos v únoru podala společně s dalšími podobně postiženými ženami návrh k Nejvyššímu soudu, v němž požadují úplný zákaz této zavrženíhodné praxe. Podle autorek návrhu totiž umožňuje mužům zacházet s manželkami jako s movitým majetkem.

Muslimové tvoří v Indii největší menšinu - jejich počet se odhaduje na 156 milionů. Jejich manželství a rozvody se vesměs řídí islámským právem šaría.

Soud si dává načas, nechce zažehnout nepokoje

Indičtí muslimové si však proceduru zjednodušují ve svůj prospěch. Po vyslovení taláku, jímž je žena „zapuzena“, totiž podle Koránu následuje ještě „čekací doba“ (je specifikována po tři periody ženy nebo po tři měsíce) na případné zvrácení rozhodnutí a usmíření. To však muži často nerespektují a považují vše za vyřízené hned po zapuzení.

„Od roku 2007 máme zaznamenány tisíce rozvodů prostřednictvím vyslovení trojího taláku. To ženy mnohdy uvrhlo do bezvýchodné situace,“ říká profesorka Zakia Somanová, zakladatelka BMMA. Jen za loňský listopad zaznamenala organizace sdružující indické muslimky téměř sto takových případů.

Ve většině z nich jde stále o totéž: zapuzené ženy pocházely z chudých rodin, manželé jim nevrátili polovinu věna, jak požaduje právo šaría, a zanechali je prakticky bez prostředků. Nyní se naděje postižených žen upíná k Nejvyššímu soudu. Ten si však dává hodně načas. A není se moc čemu divit - v případě, že by návrh podpořil, riskuje propuknutí muslimských bouří, které by se mohly zvrhnout v pouliční válku s hinduisty, jako se to stalo už mnohokrát v historii.

Přesto Zakia Somanová říká: „Nestačí odsouzení zavrženíhodné rozvodové praxe. Je třeba, aby byla prohlášena za nezákonnou.“

OPRAVA: V úvodu článku bylo původně uvedeno, že takzvaný trojitý talák je zakotven v islámském právu šaría. Korán však pro rozvody stanovil čekací lhůtu, která je stanovena na tři měsíce. Trojitý talák lhůtu nerespektuje a tato praxe není v islámském právu zakotvena.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz