Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvědka: Na vůz diplomata pálili asi teroristé

  15:46aktualizováno  15:46
Zářijový útok na auto českého velvyslance v Bagdádu provedli pravděpodobně teroristé, oznámil nový ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Podle našich informací to nebyla náhoda, byl to cílený připravený útok, který byl proveden v rámci možností velice profesionálně," řekl.

Českým vyšetřovatelům se podle něj podařilo zjistit poznávací značky vozidel, jejichž posádky střílely na vůz velvyslance Martina Klepetka.

Randák ale připustil, že poznávací značka není v současném Iráku hodnověrnou stopou. "SPZ v Iráku moc neznamená, lze si ji namalovat," podotkl. Rozvědka má i tak informace, kdo mohl za atentátem stát, uvedl bez dalších podrobností.

Incident se odehrál 1. září v luxusní čtvrti Mansúr. V půl deváté ráno, když velvyslancova toyota vyjížděla z rezidence, na ni útočníci z několika vozů začali pálit. Vůz zasáhlo třicet střel, které nikoho nezranily. Klepetko ve voze nebyl.

"Útok byl veden s jasným cílem zabít lidi ve vozidle," řekl šéf rozvědky. Příslušníky Útvaru rychlého nasazení, kteří vůz řídili, podle něj zachránilo pancéřování. Ať byl motiv útoku jakýkoliv, útočníci prý věděli, že jde o vůz českého velvyslance.

Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace, ÚZSI), jejíž řízení převzal Randák po odchodu Františka Bublana na ministerstvo vnitra, má za úkol shromažďovat pro vládu a ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz