O Krejčířově vycestování věděly tajné služby dva týdny. Teď čeká ve vězení v Johannesburgu.

O Krejčířově vycestování věděly tajné služby dva týdny. Teď čeká ve vězení v Johannesburgu. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

Rozvědka čekala, až Krejčířovi povolí nervy

  • 577
Uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře sledovala od podzimu roku 2005 na Seychelských ostrovech česká rozvědka. Čekala více než rok a půl na chvíli, kdy Krejčířovi povolí nervy a rozhodne se ostrovní zemi opustit, aby ho mohla zatknout. K tomu došlo tuto sobotu.
Radovan Krejčíř SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř

Hlavní seychelský ostrov Mahé, kde po celou dobu od útěku z Česka v roce 2005 pobýval uprchlý Radovan Krejčíř, je tak malý, že ho objedete kolem dokola asi za tři hodiny.

A za týden ho poznáte i se všemi úchvatnými zákoutími. Do měsíce pak poznáte všechny důležité lidi – od policistů až po taxikáře. S nadsázkou lze říct, že stačí tři měsíce a Seychel máte plné zuby.

Přesně takhle vyhodnotila situaci česká rozvědka, která na podzim 2005 dostala od vlády za úkol, aby dostala Krejčíře zpět do Prahy.

Krejčíř je podezřelý z miliardových podvodů, zločinného spolčení i z pokusu o přípravu vraždy celníka. Krejčíř, který byl z Evropy zvyklý na pestrý život velkoměst, diskotéky, rychlá auta a adrenalinové podnikání, se tak musel na Seychelách zákonitě cítit jako v kleci.

Podle rozvědky bylo jen otázkou času, kdy Seychely opustí. To nakonec udělal v sobotu 21. dubna – 21 měsíců od svého útěku – když vyjel přes ostrov Madagaskar do Jihoafrické republiky.

Tady se chtěl usadit a žít pod změněnou identitou. A možná i s novou ženou, s níž byl vidět podle České televize u jihoafrického soudu.

"Víme, že nejtíživěji nesla pobyt na Seychelách jeho žena. Ani syn si nemohl zvyknout. Krejčíř také postupně přicházel o přátele, a tak musel hledat východisko ve změně. Jednou musel Seychely opustit," řekl v úterý bývalý šéf rozvědky Karel Randák a dodal: "Byla to vlastně psychologická válka. Jen jsme čekali, jak dlouho to Krejčíř vydrží."

Na samém začátku však rozvědka musela udělat rozsáhlý přehled o Krejčířovi a jeho zvycích. "Museli jsme nastudovat jeho kriminální minulost. Neznali jsme jeho vazby z minulosti: s kým byl zadobře, s kým ne. Bez toho nemůžete nic monitorovat, protože nerozumíte jeho krokům. Naučili jsme se rozumět některým jeho náznakům a dokázali je zařadit do určité mozaiky. Museli jsme pochopit vzorec jeho chování. Pak jsme si dokázali říct: hele, to je ten správný okamžik, teď něco chystá," říká náměstek rozvědky Jan Beroun, který akci Krejčíř vedl.

Rozvědka odposlouchávala Krejčířovy rozhovory. Vedle toho však vysadila na Seychelách v uplynulém půldruhém roce postupně i několik důstojníků. Ti navázali kontakty s místními lidmi a udělali si z nich informátory.

Jednou se rozvědce dokonce podařilo dostat svého člověka pod identitou bohatého obchodníka do bezprostřední blízkosti Krejčíře. "Jeho úkolem bylo vylákat Krejčíře ze Seychel. Dokonce s ním mluvil, ale Krejčíř k němu nepojal takovou důvěru," řekl jeden ze zpravodajských důstojníků.

Vrátí se Krejčířová sama?
Tajná služba měla už vytipováno, kam by Krejčíř nakonec mohl odjet a kde by hledal další azyl. Ve hře byla Austrálie a Jihoafrická republika. S tajnými službami těchto států tak česká rozvědka navázala ty nejdůvěrnější vztahy.

To se vyplatilo tuto sobotu, když se Krejčíř rozhodl pro africký kontinent. Jihoafrická policie pak Krejčíře po informaci české rozvědky zatkla i přesto, že měl brýle, vousy a pas na jméno Egbert Jules Savy.

O vycestování věděly tajné služby dva týdny. Krejčíř teď čeká ve vězení v Johannesburgu. "Krejčíř je v zadržovací cele. Dosud nebyl vyslechnut, protože naše zákony to ani neumožňují. Jediné, co můžeme dělat, je čekat, až přijdou z české strany oficiální dokumenty s žádostí o vydání. Nevím, jaké země byl falešný pas, kterým se prokazoval. Soudní přelíčení o jeho vydání je odloženo na 2. května," řekla v úterý MF DNES Tummi Goldingová, zástupkyně jihoafrické pobočky Interpolu.

Na Seychelách tak nyní zůstává už jen Krejčířova manželka Kateřina a syn Denis. Krejčířová je v Česku stíhána za napomáhání "praní špinavých peněz" svého muže. Rozvědka je přesvědčena, že se kvůli nedostatku peněz nakonec sama vrátí do země.

"My jsme se na ni nijak nesoustřeďovali. Úkol zněl jasně: pan Krejčíř," řekl náměstek Beroun.

Radovan Krejčíř SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video