Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvazujeme vítězi voleb ruce, oznámil Kalousek

  13:14aktualizováno  13:40
Lidovci netrvají na stoprocentním dodržení koaliční smlouvy ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. "Nevypovídáme koaliční smlouvu," řekl Miroslav Kalousek. "Vítěz voleb by měl ale mít volné ruce k hledání realistické varianty."

"Pokud by vítěz voleb měl při hledání realistické varianty narazit na tu či onu část textu, tak říkáme, že by nebylo ku prospěchu České republiky, aby se cítil stoprocentně vázán tou či onou větou, ať hledá řešení, které bude nejlepší pro Českou republiku."

Lidovci zároveň znovu odmítli asistovat při případné "opoziční smlouvě" ODS a ČSSD.

"Neměním své názory ze dne na den. Stále platí, že opoziční smlouva za asistence KDU-ČSL je vyloučena, pokud by se k ní strany rozhodly. Ale v tom případě mají dostatek mandátů, tam není třeba u ničeho asistovat."

Klub ODS řekl velké koalici NE
Poslanecký klub ODS podle svého tiskového prohlášení "v žádném případě nepodporuje uzavření velké koalice ODS a ČSSD, opoziční smlouvu mezi těmito stranami, ani vytvoření ´úřednické vlády´ na celé volební období".

Klub se usnesl, že i nadále podporuje projekt trojkoaliční vlády. Pokud její vznik nebude možný, bude usilovat o utvoření menšinové vlády ODS, tolerované demokratickými stranami. "Ukáže-li se i tato varianta jako nerealizovatelná, podporuje poslanecký klub ODS takové řešení, které bude směřovat k vypsání předčasných voleb."

Text smlouvy nesmí být překážkou
Miroslav Kalousek přečetl prohlášení lidovců. KDU-ČSL v něm ocenila dosavadní koaliční spolupráci. Trvání na vzniku vlády sestavené koaliční smlouvou mezi ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených podle KDU-ČSL nevede doposud "k vyřešení neúnosného politického patu vzhledem k blokačnímu postoji ČSSD". KDU-ČSL chce podle prohlášení jako "konstruktivní státotvorná strana" přispět k co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu řešení.

Tomuto řešení nesmí být překážkou konkrétní text koaliční smlouvy. "Předpokládáme proto, že předseda vítězné strany bude ve smyslu Ústavy ČR pověřen sestavením vlády a jsme s ním poté připraveni vyjednávat o uspořádání, které by reflektovalo politickou realitu a zajistilo naléhavé potřeby správy České republiky."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz