Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozum porazil emoce, říká Sobotka o Topolánkově odchodu

  21:04aktualizováno  21:04
Předseda Senátu Přemysl Sobotka říká, že Mirek Topolánek špatně odhadl situaci, a proto přišel o post volebního lídra. A dodává, že s ním už spolupracovat dále nebude. Topolánek ho prý na výkonné radě označil za "pokryteckého moralistu", proto z ní odešel.

Mirek Topolánek podle Přemysla Sobotky už nebude „do ničeho moc zasahovat“. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Pane předsedo, ve čtvrtek jste za dramatických okolností opustil výkonnou radu ODS a rezignoval i na účast v grémiu strany. Co se tam přesně odehrálo?
Dramatické bylo, co řekl pan Mirek Topolánek. Označil mě za strůjce a vůdce spiknutí a puče proti němu. Po jeho větě, že mu "žádný pokrytecký moralista nebude něco vykládat", jsem poděkoval výkonné radě, že mi léta umožňovala, abych v ní z titulu ústavní funkce byl, a odešel jsem.

Jaký vztah máte teď s Topolánkem?
Pokud by pan Mirek Topolánek chtěl se mnou hovořit jako s předsedou Senátu pouze o tématech, která budou s horní komorou parlamentu souviset, tak se s ním sejdu. Ale nebudu s ním už mluvit o politice ODS, i když zůstávám předsedou naší organizace v Libereckém kraji.

Ještě důležitější než to, co Topolánek říká, je, zda můžete vyhrát volby, protože ODS je dlouho ve stavu nejednoty. Můžete?
Samozřejmě, že volby můžeme pořád vyhrát. Podle reakcí vím, že já jsem na rozdíl od někoho nezůstal jako kůl v plotě, když budu parafrázovat jednoho známého soudruha totalitní doby...

... kůlem v plotě se stal Topolánek?
Pár lidí za ním ještě stojí. Nevím, kolik přesně jich je. Já s člověkem, který mě vydával za součást spiknutí, spolupracovat nemohu a nebudu.

Ve čtvrtek večer výkonná rada drtivou většinou Topolánka odstranila z kandidátky a on ustoupil. Naplnilo se to, po čem jste volal. Jste spokojen?
Mirek Topolánek špatně vyhodnotil situaci. Nemuselo to jít do krajnosti, ke které sáhla výkonná rada, kdyby odstoupil v úterý na grémiu. Ale nepovažuji to za svoje osobní vítězství. Je to vítězství rozumu nad emocemi. Nečekal jsem však, že tolik členů rady se postaví proti Topolánkovi.

Jak hodnotíte volbu Petra Nečase volebním lídrem?
Když předseda ODS, aniž to komukoli řekl, odešel na podzim loňského roku z Poslanecké sněmovny, tak Petr Nečas v ní stranu v podstatě vedl. Bude kvalitně obhajovat i náš kvalitní program.

Přesto je situace nezvyklá, protože Topolánek, i když ne asi nadlouho, zůstává předsedou. Jaký je jeho vliv ve straně?
Hraje minimální roli. On nebude už do ničeho moc zasahovat.

Čtěte v SOBOTU V MF DNES

Celý rozhovor s Přemyslem Sobotkou, předsedou Senátu a mužem, který dal v ODS impuls k odstranění Mirka Topolánka

.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz