Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

16:07
Vážení čtenáři, on-line reportáž z vyhlášení rozsudku v první části korupční kauzy kolem exhejtmana Ratha končí. Děkujeme za pozornost, další dění budeme sledovat v rámci běžného zpravodajství.
15:56
Soudce ukončil líčení.
15:54
Na místě se odvolal jen obhájce Pavla Drážďanského Filip Svoboda.
15:53
Státní zástupci a většina obhájců si ponechala lhůtu pro podání odvolání.
15:53
Soudce Pacovský ukončil odůvodnění rozsudku. Více podle něj bude uvedeno v písemném provedení.
15:51
Jan Hájek byl ohrožen sazbou od dvou do osmi let, soud mu uložil tříletou podmínku. „Oproti návrhu státnímu zástupce považujeme za nepřeměřené ukládat tento trest jako nepodmíněný,“ řekl soudce.
15:50
Jindřich Řehák dostal také trest při spodní hranici a soud ho zařadil do mírnějšího typu věznice s dozorem.
15:48
Martin Jireš dostal trest při spodní hranici sazby. Nebylo to na samé spodní hranici. Vzhledem k bezúhonnosti jen do věznice s dozorem.
15:47
Václav Kovanda byl ohrožen sazbou od dvou do osmi let. Trest soud volil při spodní hranici s podmíněným odkladem, vzhledem k jeho bezúhonnosti.
15:45
I Tomáš Mladý dostal trest na samé spodní hranici. Pro něj platí to, co pro Pavla Drážďanského, ohledně přiznání.
15:43
U Pavla Drážďanského uložil trest na samé spodní hranici sazby pět až deset let. Soudce uvedl, že by uvažoval i o podmíněném trestu, ale pro to mu chybí přiznání. Pouhá bezúhonnost je z polehčujících okolností málo.
15:41
V případě Ivany Salačové má soudce Pacovský za to, že splnila vše, co je požadováno po spolupracujícím obviněném. Její výpověď soud považoval za věrohodnou a logickou. I Salačové hrozil trest v sazbě pět až deset let. Vzhledem ke spolupráci byl trest vyměřen pod touto sazbou.
15:39
Pro Kateřinu Kottovou platí prakticky to samé, jako pro jejího manžela. U propadnutí zajištěného majetku se jedná prakticky o druhou polovinu toho, co policie objevila.
15:34
Petr Kott byl ohrožen sazbou od pěti do deseti let. Mimo již zmíněné polehčující okolností už jsou podle Pacovského samé přitěžující. Byl jedním z klíčových aktérů, byl jedním z hlavních příjemců peněz, trestná činnost byla opakovaná a navíc velmi sofistikovaná a organizovaná. Trest v polovině sazby odpovídá polehčujícím i přitěžujícím okolnostem. Vzhledem k prvnímu trestu pak nebyl zařazen do věznice s ostrahou, ale s dozorem. Úplné propadnutí majetku navrhované státním zástupcem soud považoval za příliš přísný. Zákaz činnosti ve statutárních orgánech soud neuložil, protože on fakticky v žádných takových orgánech nebyl při páchání trestné činnosti.
15:33
Co se týká trestů, tak u všech je polehčující okolností jejich dosavadní bezúhonný život.
15:30
Soudce nyní řeší právní kvalifikaci skutků. Podle Pacovského přijal kvalifikaci obžaloby, až na některé drobné korekce u doktora Hájka, Jireše a Řeháka, kdy podle názoru soudu neupláceli úřední osobu.
15:27
U osmého bodu se jedná o zakázku pro nemocnici v Mladé Boleslavi. Zde se nečekaně přihlásila i jiná, než domluvená firma. „Kottová v odposlechu mluví o narušení systému,“ říká soudce. Obžalovaní se pak dohadovali, že firmu vyloučí pro formální důvody v podání. Nakonec se s firmou dohodli, že získá nějakou jinou zakázku.
15:22
Obdobný „modus operandi“ je podle soudce i u bodů šest a sedm, které se týkají nemocnic v Kolíně a Kutné hoře. Zde Hospimed byl vybrán za vítěze a Pur Klima jako křoví. Předání úplatku bylo zcela přesvědčivě prokázáno jak odposlechy, tak sledování policií a také záznamy z diáře Petra Kotta. „Za absurdní považujeme tvrzení, že v zavřeném kufříku bez klíčku, který na schůzce nebyl otevřen, byl reklamní materiál,“ řekl soudce. Dokazují to mimo jiné odposlechy u Kottových, kdy Kott popisuje jak se musel do kufříku vloupa a rámcově i to, co je uvnitř. Jeho manželka se ptá, kolik toho přinesl.
15:20
Pátým bod se týká v nemocnice v Příbrami. Zde mimo jiné usvědčují obžalované i záznamy v diáři Petra Kotta.
15:17
Soudce v tomto případě uvedl, že prospěch nemusel být nutně finanční. Prospěchem podle něj mohlo být i to, že firma pronikla do nějaké nemocnice. Připomněl, že při tom, jak je lékařský personál konzervativní, to značilo velkou šanci, že získá i další zakázky v oné nemocnici.