Bývalý poradce někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha Filip Bušina (na snímku) čeká 12. listopadu na začátek jednání Krajského soudu v P ... | foto: ČTK

Soud osvobodil Rathova exporadce Bušinu podezřelého z daňových podvodů

  • 4
Krajský soud v Praze ve čtvrtek osvobodil Filipa Bušinu, bývalého poradce někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Osm dalších obviněných odsoudil k trestům čtyři až sedm let. Obžaloba Bušinu a dalších třináct lidí vinila z krácení daní, korupce a praní špinavých peněz se škodou až 620 milionů korun.

Bušina se také vyhnul trestu za padělané maturitní vysvědčení. (více o vysvědčení zde) Soudce Robert Pacovský v tomto bodě stíhání zastavil s tím, že skutek je promlčený. Musel tak učinit i přesto, že podle soudu byl prokázáno, že se trestný čin stal a Bušina se na něm podílel.

Někdejší Rathův poradce vinu od počátku odmítá. Ve čtvrtek o přestávce k verdiktu řekl, že je sice příznivý, ale očekává odvolání státní zástupkyně. „Rozhodovat tak bude vrchní soud,“ uvedl. Bušina už dříve zdůraznil, že podle jeho názoru nebyl zajištěn jediný důkaz potvrzující finanční machinace či spolupráci obžalovaných.

Rozsudek v komplikované kauze byl tak rozsáhlý, že Pacovský přečetl ve stoje pouze úvodní část a poté dovolil všem členům senátu, účastníkům i ostatním přítomným, aby se posadili. Popis skutků, kterých se obvinění podle obžaloby dopustili, trval více než hodinu.

Na nelegálních finančních machinacích se podílelo osm lidí

Soud uznal vinnými z krácení daně a praní špinavých peněz osm ze čtrnácti obžalovaných - Lukáše Budinu, Aleše Včelku, Miloslava Vodrážku, Josefa Blažka, Patrika Čapka, Davida Mazáče, Václava Toboříka a Antonína Valacha. Poslední jmenovaný je stíhán jako uprchlý. Podle rozsudku se podíleli na zhotovování a dodávání fiktivních faktur, kterými oklamali zejména Finanční úřady Říčany a Kladno.

Převáděli peníze z trestné činnosti na účty dalších firem, a právě ty dokládali fiktivními fakturami na práce, které nikdy nebyly vykonány. Jak konstatoval soudce Pacovský, některé z těchto firem vůbec žádnou činnost nevyvíjely a byly založeny pouze za tímto účelem. Tuto trestnou činnost provádělo osm obžalovaných zejména v letech 2006 až 2008, část přímo spojená s Lukášem Budinou pokračovala i v roce 2009.

Podle státní zástupkyně Soni Bělohlávkové obžalovaní fungovali jako organizovaná skupina. Zakládali firmy a fakturovali práce, které ve skutečnosti neprovedli. Finanční úřad spočítal škodu, která mu vznikla, na více než 300 milionů korun. Podle vyšetřovatelů byla ale celková škoda více než dvojnásobná.

Pacovský: Důkazní situaci ovlivnila otázka odposlechů

Soudce na počátku odůvodnění uvedl, že veškeré dokazování podstatně ovlivnilo to, že soud nemohl připustit jako důkaz odposlechy telefonních hovorů. Připomněl aktuální judikaturu Nejvyššího soudu, podle které jejich povolení neobsahovalo potřebné náležitosti.

„Soud se s nimi ani neseznamoval, aby nebyl ovlivněn při rozhodování,“ řekl o odposleších Pacovský, který rozhodoval o vině také v Rathově kauze. U soudu tak jako důkaz mohly být použity pouze takzvané prostorové odposlechy.

Ohledně zproštění Bušiny a Davida Belouse uvedl, že z dokazování je zřejmé, že byli s některými odsouzenými v kauze v kontaktu, ale nelze dostatečně prokázat, že se na jejich trestné činnosti podíleli. „Nemáme dostatečnou míru jistoty, že se na páchání skutků podíleli,“ vysvětloval Pacovský.

Podobně to bylo u obžalovaných, kteří měli ovlivňovat kontroly finančních úřadů. Podle Pacovského bez odposlechů nebyl možné dokázat, že páchali trestnou činnost. Neprokázaly to ani výpovědi svědků. Některé skutečnosti sice podezření vzbuzují, ale nikoli tak, aby mohli být na základě takových nepřímých důkazů odsouzeni.

Ohledně krácení daní a praní špinavých peněz mluvil soudce o zapojených firmách jako o prázdných skořápkách a zmínil i zapojení takzvaných bílých koní. V tomto případě podle Pacovského už soud měl dostatek důkazů o tom, že k trestné činnosti došlo a neměl pochybnost o vině odsouzených. V reakci na Rathovu kauzu ale ocenil, že všech čtrnácti obžalovaných neprotahovalo, ani nemařilo soudní řízení.

Odsouzení v kauze Bušina
Miloslav Vodrážka 7 let
Lukáš Budina 6 let
Václav Tobořík4 roky
Antonín Valach4 roky
Aleš Včelka4 roky
Josef Blažek3 roky podmíněně
Patrik Čapek3 roky podmíněně
David Mazáč 3 roky podmíněně
,

Video