Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Vynesení rozsudku v kauze vítkovských žhářů
10:23
Obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava s trestem také nesouhlasí, i on by použil mnohem mírnější právní kvalifikaci.
10:12
Advokátka Iva Müllera Markéta Polišenská jasně řekla, že s takto tvrdým trestem nesouhlasí, je překvapená a má pocit, že měly padnout tresty za obecné ohrožení.
10:08
Matka popálené Natálky Anna Siváková se reportérovi iDNES.cz svěřila, že jí po vynesení rozsudku spadl kámen ze srdce. Trest považuje za spravedlivý. Advokát Václava Cojocaru Ladislav Myšák se naopak svěřil, že trest považuje za nepřiměřený, doslova za sociální popravu všech mladých mužů.
09:58
Všichni čtyři žháři se prostřednictvím svých obhájců odvolali, nelíbí se jim vina, trest ani vyčíslené odškodnění. Státní zástupkyně Brigita Bilíková si nechala lhůtu na rozmyšlenou. Případ tak bude pokračovat u Vrchního soudu v Olomouci.
09:53
Předseda soudního senátu Miloslav Studnička dočetl odůvodnění rozsudku.
09:51
Soudce Miloslav Studnička zdůvodnil výši uložených trestů - Vaculík, Müller a Lukeš měli už v minulosti problémy se zákonem, útok plánovali a provedli brutálně. Václav Cojocaru měl před útokem na dům čistý trestní rejstřík a k ostatním se přidal až na poslední chvíli, proto dostal o dva roky nižší trest.
09:46
Soudce Studnička poukazuje na to, že útočníci sympatizovali s (neo)nacismem. David Vaculík prý dokonce zpíval písně glorifikující Adolfa Hitlera nebo jednotky SS.
09:40
Odsouzení na lavici sedí se směsicí nervozity, ale i nudy a apatie. Chvílemi se tváří, jako by se jich rozsudek vlastně netýkal.
09:37
Soudce Miloslav Studnička cituje části výpovědí nepravomocně odsouzených žhářů.
09:31
Soud poslal Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše i Ivo Müllera na 22 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Václav Cojocaru dostal o 2 roky méně. Kromě toho musejí žháři zaplatit náhradu škody rodině i zdravotní pojišťovně ve výši přes sedm milionů korun. Podle ČTK navíc mají vyplatit popálené Natálce 9,5 milionu.
09:27
Podle soudce chtěli žháři zabít nebo minimálně ztížit záchranu lidí uvnitř domku ve Vítkově. Spáchali tak pokus o vraždu i poškozování cizí věci.
09:24
Soudce popisuje rozsáhlá zranění popálené Natálky. Má fyzické i psychické potíže.
09:20
Předseda soudního senátu Miloslav Studnička popisuje, jak žhářský útok proběhl, za pár minut začne číst rozsudek.
09:17
Eskorta přivedla čtveřici obžalovaných do soudní síně.
09:16
V soudní síni už jsou obhájci obžalovaných žhářů i zmocněnci popálené rodiny.
09:13
Soudní síň dnes zabrali známí a příbuzní obžalovaných, novináři se na vynesení rozsudku museli přestěhovat na balkon.
09:09
Vynesení rozsudku nabírá mírné zpoždění, mělo začít už před deseti minutami.
09:01
Dá se očekávat, že ať už bude rozsudek jakýkoli, jedna ze stran sporu se odvolá a žhářský útok ve Vítkově tak poputuje k Vrchnímu soudu do Olomouce.
08:45
Před dvěma týdny promluvili i obhájci údajných žhářů - advokát Davida Vaculíka žádá o úplné zproštění pro svého klienta. Právníci ostatních žádali o překvalifikování na obecné ohrožení, poškození cizí věci nebo ublížení na zdraví z nedbalosti. Za všechny tyto činy hrozí výrazně nižší tresty než za pokus o vraždu.