Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za povolení elektrárny exsenátora Nováka dostaly úřednice podmínku

  11:34aktualizováno  11:34
Teplický soud potrestal podmínkou úřednice, které v rozporu se zákonem pomohly firmě spoluvlastněné vězněným exsenátorem Alexandrem Novákem postavit fotovoltaickou elektrárnu v Moldavě v Krušných horách. Úřednice stavbu povolily přesto, že Moldava nemá platný územní plán.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

"Nebyly splněné základní podmínky pro vydání takových rozhodnutí a obě porušily zákon vědomě," uvedla soudkyně Lenka Duta.

Talwin

Firmu z více než poloviny vlastní bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za korupci z doby, kdy byl starostou Chomutova (rozsudek zde).

Místopředsedou představenstva je člen krajského vedení ODS Ahmad Raad, v dozorčí radě sedí vlivný podnikatel z ODS Daniel Ježek.

Vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová dostaly šestiměsíční trest s podmíněným odkladem na jeden rok a dvouletý zákaz činnosti ve veřejné správě.

Obě dodnes na stavebním úřadu v Duchcově pracují, takže pokud rozsudek nabude právní moci, budou muset odejít.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání, protože by si zákaz činnosti pro obě ženy představoval delší. Obhájce úřednic se s klientkami musí nejprve poradit, protože k soudu nepřišly.

Úřednicím za zneužití pravomoci hrozilo až tříleté vězení. Soudkyně výši trestu odůvodnila tím, že obě ženy dosud nebyly trestané a od činu uplynula delší doba.

O stavbu elektrárny se zajímá i ombudsman

Stavební úřad v Duchcově vydal povolení firmě Talwin, kterou Novák z poloviny vlastní, v srpnu 2009. Úřednice tím porušily zákon, který platil už od roku 2007.

Obě ženy při hlavním líčení vinu odmítly. Hájily se tím, že neexistovaly standardy, jak se mají stavby fotovoltaických elektráren povolovat.

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský kvůli elektrárně podal na stavební úřad v Duchcově žalobu, v níž žádá zrušení stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí (o žalobě ombudsmana zde).

Pokud soud ombudsmanově žalobě vyhoví, otevře se cesta k jednání úřadů o odstranění stavby. Elektrárna je normálně v provozu, duchcovský úřad ji v červnu 2011 zkolaudoval.

"Musí být jasné, že když úřady udělají chybu, že ji musí napravit," glosovala žalobu Ivana Ježková ze sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které na problematické postupy úřadů při povolování elektrárny dlouhodobě upozorňuje.

Stavba elektrárny na Moldavě je problematická i jinak. Firma se stavbou začala, aniž by si opatřila tři potřebné výjimky z ochrany životního prostředí pro budování v cenné lokalitě Natura 2000. Česká inspekce životního prostředí ji za to udělila pokutu 170 tisíc korun (o pokutě zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Najdete na iDNES.cz