Členové rodinného gangu, který se podle obžaloby zaměřoval na krádeže stavební...

Členové rodinného gangu, který se podle obžaloby zaměřoval na krádeže stavební techniky, zaplnili spolu se svými obhájci téměř celou jednací síň krajského soudu. | foto: Karel PešekMF DNES

Soud rozdal rodinnému gangu až deset let za krádeže stavebních strojů

  • 6
Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal rodinný gang z Litoměřicka, který se specializoval na krádeže stavebních a zemědělských strojů. Za dva roky jich ze staveb a zemědělských družstev v Česku i Německu ukradl desítky. Soudce za to rozdal tresty od roční podmínky do deseti let vězení.

Rozsudek si vyslechlo celkem třináct lidí. Deset let dostal hlavní organizátor Libor Švehla, kterému soud zároveň zakázal deset let řídit. Další z hlavních obžalovaných Jaromír Valný, který si nyní odpykává i jiný trest, dostal sedm let a zákaz řízení na šest let.

S podmínkami vyvázli jen tři obžalovaní. Proti rozsudku se většina odsouzených odvolala nebo si nechala lhůtu na rozmyšlenou.

Hlavním důkazem, o který se obžaloba opírala, byly odposlechy ze Švehlova auta. "Výhodou pro policii bylo, že obžalovaní nejsou žádní nemluvové. Všechno na sebe řekli, navíc Švehla má vypravěčský dar," poznamenal při vynášení rozsudku soudce Ondřej Peřich.

Švehla namítal, že se v odposleších nepoznává. To ale soud jako argument nevzal. "Člověk se obvykle slyší jinak. Obžalovaný navíc mluvil i o své rodině, a dokonce četl ze své lékařské zprávy. To přesahuje fantazii soudu, že by se někdo za něj takto vydával a žil jeho život," komentoval to Peřich.

Peníze z krádeží skončily většinou v automatech

Skupinu tvoří převážně příbuzní. Každý měl jiný úkol. Někdo tipoval místa krádeží, další se pomocí univerzálního klíče vloupal do strojů, třetí je odvážel, jiný legalizoval a další prodával. Podle státního zástupce ale neměli natolik propracovanou zločineckou strukturu, aby je bylo možné soudit za zločinné spolčení.

V letech 2008 až 2010 spáchali podle rozsudku 71 krádeží. Kradli nákladní auta, traktory, bagry, rypadla nebo vibrační pěchovače, ale i naftu či autorádia (o dopadení gangu zde).

Techniku pak zloději prodali hluboko pod cenou, aby se jí co nejdříve zbavili.

"Na vlastnické právo pohlíželi tak, že všechno je jejich, jen to ještě nemají k dispozici. Přistupovali k tomu stylem: Když to prodáme za méně, je toho třeba víc ukrást," parafrázoval uvažování členů gangu soudce Peřich.

Litoměřičtí kriminalisté objevili ukradené stroje za více než 14 milionů korun. Při domovních prohlídkách narazili i na autorádia či kalová čerpadla. Peníze však členové gangu stihli utratit, převážně za hrací automaty.

,

Video