Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil otci „vlčích dětí“ osm let, matce uložil podmínku

  13:14aktualizováno  14:15
Městský soud v Praze znovu potrestal rodiče takzvaných "vlčích dětí", které se dostaly do péče sociálních pracovníků v zanedbaném stavu. Podruhé poslal otce dvou chlapců za týrání na osm let za mříže. Matce uložil podmíněný trest a psychiatrickou léčbu. Oba se na místě odvolali.

Souzení rodiče při jednom z předchozích jednání soudu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Městský soud pondělním rozhodnutím zopakoval verdikt, který nad obžalovanými Martinem a Hanou K. vynesl už v lednu. Tehdy se však Martin K. i státní zástupkyně odvolali, a soud se proto musel k případu znovu vracet. Nařídila mu to vyšší instance (více o odvolání v kauze čtěte zde).

Podle soudce Kamila Kydalky se rozhodnutí nezměnilo, protože ani napodruhé nezaznělo nic ve prospěch obžalovaných. "Myslíme si, že trest je dostačující. Obžalovaný je iniciátorem celého činu, obžalovaná je v jeho područí," zdůvodnil pondělní verdikt Kydalka.

Šestatřicetiletí Hana i Martin K. se na místě odvolali i proti novému rozsudku. Martin K. ho označil za nesmyslný, jeho obhájce Jan Červenka protestoval, že soud nezohlednil nové skutečnosti, které zazněly.

Státní zástupkyně Margita Kralická si ponechala lhůtu na odvolání. Podle ní bylo jednoznačně prokázáno psychické týrání dětí. "S alternativním stylem života to nemá nic společného," komentovala tresty Kralická.

"Vlčí děti"

Kauza dostala přízvisko kvůli izolaci dvou chlapců - Martina a Víta. Rodiče jejich existenci po domácích porodech zamlčeli úřadům, pediatrům i nejbližší rodině a s chlapci až na jednu výjimku nevyšli nikdy z vinohradského bytu. Zlom nastal loni v dubnu, kdy děti našli policisté. Přivolala je matka chlapců Hana při hádce s manželem Martinem. Tehdy dvouletý Martin a roční Vít skončili v kojeneckém ústavu. Později se jich ujal jejich strýc. Ten vychovává v domku za Prahou i starší sestru chlapců Lenku. Příbuzní úspěšně žádali o svěření chlapců do opatrovnické péče.

Právě odlišností životního stylu oba rodiče v předchozím průběhu líčení argumentovali. Doma kromě trouby nemají žádné elektrospotřebiče. Chlapce matka porodila doma a až na jednu výjimku s nimi nikdy nevyšla ven z bytu v centru Prahy. Nenavštěvovala s nimi lékaře a o existenci dětí nevěděli do loňského dubna ani nejbližší příbuzní.

Žaloba chování rodičů označila za trestný čin týrání svěřené osoby. Rodičům proto hrozilo pět až dvanáct let vězení. Advokáti obžalovaných naopak tvrdili, že nejde o týrání, ale zanedbání péče a výživy. Slova o týrání odmítli i rodiče chlapců s tím, že jim dávali to nejlepší, co mohli.

Synové jsou hraví, přesvědčovala matka soud

"Je mi líto, že se nemohu věnovat svým dětem tolik, jak bych chtěl. Jsem rád, že mohu naplnit sen své ženy a mohu se věnovat léčitelství jako vedlejšímu zdroji příjmu," uvedl v závěrečné řeči Martin K. Soud přemlouval, aby on i jeho žena byli zproštěni obžaloby. "Dovoluji si navrhnout ukončení celé záležitosti. Rodina bude šťastná," řekl.

"Jsem se syny velmi často a jsou stejně veselí a hraví jako dřív, jen trochu povyrostli," poukázala Hana K. V lednu odcházela od soudu s uloženou ambulantní psychiatrickou léčbou, protože manžel jí podle psychologů "vymyl" mozek. To ale Martin i Hana od počátku odmítají. "Nikdy jsem nebyla pod vlivem svého muže, nikdy mě nenutil k ničemu, co bych nechtěla. Proto bych chtěla být souzena stejně jako můj muž, a ne jako jeho loutka," uvedla před pondělním vynesením rozsudku žena.

"Oba obžalovaní omezovali svůj kontakt pouze na podávání stravy a na nezbytnou hygienu. Pokud by se dětem věnovali více, byl by jejich stav jiný, než jak popisovali znalci," konstatovala v závěrečné řeči Kralická. "Nebyly zde stolovací návyky, neprobíhala žádná komunikace. To vše svědčí o tom, že děti byly naprosto izolovány nejen od okolí, ale i od zbytku rodiny. Kdyby děti měly možnost pohybovat se po celém bytě a ne jen v jednom pokoji a měly možnost komunikace, nebyl by jejich stav takový," doplnila státní zástupkyně.

Děti byly opožděné, shodli se znalci a svědci případu

Znalci i pracovníci, kteří s dětmi přišli do kontaktu, se shodli, že chlapci byli výrazně psychicky deprivováni, uměli přijímat jen kašovitou, nikoliv pevnou stravu. Nedokázali například kousat rohlík či piškoty. Odborníci zároveň poukázali na to, že po odebrání od rodičů se stav obou dětí výrazně zlepšil (více o doplňování odborných posudků četě zde).

"Děti vypadaly jako ukázkový případ deprivace: objevovalo se narážení hlavou do postýlky, pohupování v kolenou a podobně," vypověděl v pondělí lékař František Schneiberg, který se s "vlčími dětmi" setkal při službě v Dětském centru při Thomayerově nemocnici v Praze.

"Jevily lehké známky tělesného zanedbání - měly opruzeniny a zapáchaly," dodal Schneiberg. Podobně stav popsali i ostatní lékaři, kteří v pondělí u soudu stáli jako svědci a vypovídali o svém kontaktu s chlapci.

Podle soudní úřednice, která byla do rodiny loni přivolána, se děti v bytě v centru Prahy pohybovaly nahé, neměly ani pleny. "Když nám jejich otec podal nějaké oblečení, velikostně vůbec neodpovídalo věku dětí," povšimla si svědkyně.

"Neuměli kousat, neviděla jsem je žvýkat. Takovou deprivaci jsem neviděla hodně dlouho. Možná si ani nepamatuji na podobný případ," popsala ředitelka Dětského centra Jaroslava Lukešová. Ta přišla do kontaktu s oběma chlapci týden po jejich přijetí do ústavu.

Otazníky nad znaleckým posudkem

Odpoledne u soudu vypovídal také lékař Ivan Bouška. Původní rozsudek doplnil o expertní nálezy z dětské neurologie, ze sociální pediatrie a auxologie, tedy oboru, jenž zkoumá vývoj a růst člověka. Zdůraznil, že ve svých závěrech vycházel z klinických nálezů kolegů. V posudcích pak došel k závěrům, že u dětí došlo k zanedbání sociální a hygienické oblasti. Děti měly opožděný vývoj řeči, motorických i mozkových funkcí a vývoj kostry neodpovídal věku dětí. Lékař také vyloučil, že by u poškození sehrály roli dědičné vlivy.

Bouška čelil zřejmě největší kritice ze strany obžalovaného Martina K. Znalec, soudní lékař, podle obžalovaného posudek vyhotovil, aniž by chlapce viděl. Martin K. se v pondělí za některé své výroky dodatečně omluvil.

Soudce Kydalka novinářům v květnu řekl, že Bouškou zvolený postup je v případě soudních lékařů běžný. Ministerstvo spravedlnosti zaslalo kvůli pochybnostem v březnu městskému soudu, kde je Bouška jako soudní znalec zapsán, podnět k zahájení řízení o udělení výstrahy.

Městský soud si následně od ministerstva vyžádal podklady, ty už dorazily. "Nyní se čeká na písemné vyhotovení rozsudku, z něhož se bude také posuzovat, zda bude zahájeno řízení se znalcem," řekla iDNES.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...Najdete na iDNES.cz