Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fanoušci za pokřik „opice“ na černošského hokejistu nesmí rok na stadion

  10:54aktualizováno  11:39
Chomutovský soud zakázal na rok vstup na tamní stadion osmi hokejovým fanouškům, kteří loni v říjnu při zápase s Libercem pokřikovali na černošského hráče Waynea Simmondse "opice" a "hu hu hu". Obžalovaným hrozilo za výtržnictví a hanobení rasy a národa až tříleté vězení.

Z rasistického pořvávání na černošského hokejistu Wayna Simmondse státní zástupce obžaloval osm lidí z extrémní části spektra fanoušků Pirátů Chomutov, která si říká Černé komando. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Trest je mírný, avšak dostačující," komentoval rozsudek soudce.

Státní zástupce obžalovaným v závěrečné řeči navrhl dva roky zákazu vstupu na stadion, sto hodin veřejně prospěšných prací a zaplacení třicetitisícové pokuty, kterou kvůli nim klub dostal od disciplinární komise.

Advokáti fanoušků naopak požadovali zproštění obžaloby, protože podle nich nelze určit, co kdo a na koho pokřikoval. Argumentovali i tím, že prostředí hokeje je specifické a vzbuzuje emoce. Pokřik fanoušků podle nich nebyl motivovaný rasismem, ale agresivním stylem Simmondsovy hry.

Po rozsudku o ročním zákazu vstupu na chomutovský stadion si nakonec fanoušci nechali lhůtu na odvolání.

Státní zástupce však zvažuje, že se odvolá. "Nemyslím, že společenská nebezpečnost byla až tak málo závažná," poznamenal.

Křičelo se "opilče", tvrdil jeden z fanoušků

Čtyřiadvacetiletý liberecký útočník z Kanady Wayne Simmonds se při zápase v Chomutově ve třetí třetině připletl k potyčce. V tu chvíli se z kotle domácích fandů ozval pokřik "opice" a vzápětí i "hu hu hu". Po chvíli se přidalo skandování "Ku-klux-klan" a popěvek "mrtvola Cikána plave po vodě, a to patří k přírodě".

Fotogalerie

"Opice řvalo sto až dvě stě lidí," připustil u soudu jeden z obžalovaných Pavel Lebeděnko. Podobně vypovídali i další, odmítali však, že by pokřik měl rasový podtext.

"Najednou se začalo řvát opice, tak jsem se přidal. Chtěl jsem si zařvat. Výraz opice mi divný nepřišel, protože do zvířat se hráčům a rozhodčímu nadává běžně," vypověděl další z obžalovaných Jakub Grus.

Například Radek Přibyl ale odmítl, že by na Simmondse fanoušci pokřikovali "opice". "Křičelo se 'opilče' na brankáře Pavelce, o kterém je známo, že boural v opilosti," tvrdil (výpovědi fanoušků zde).

Ze skandování soudce uznal jen "opice"

Většina z osmi obžalovaných jsou členové Černého komanda, jež má název podle černých mikin a šál, které jeho příslušníci nosí. "Žádný rasový podtext to nemá," ujišťoval Přibyl.

Soudce nakonec z obžaloby vynechal skandování "Ku-klux-klan" i pokřik "hu hu hu". Skandování "Ku-klux-klan" neshledal jako rasistické, protože podle něj vychází jen z rytmické shody s písní We Will Rock You a s protičernošskou organizací nemá nic společného. Pokřik "hu hu hu" pak soudce uznal za psychický nátlak na všechny protihráče.

Za vážnější soudce označil popěvek o "mrtvole Cikána", který podle něj hrubě narušil průběh zápasu, nicméně neměl spojitost přímo se Simmondsem.

 Fanoušky tak soud nakonec potrestal jen za pokřik "opice".

Simmonds z Liberce zmizel. I kvůli rasismu, řekl agent

Chomutovský klub se Wayneu Simmondsovi po incidentu omluvil otevřeným dopisem a na svém webu zveřejnil seznam lidí, kteří už na stadion nesmějí. Společně s Fanklubem Pirátské srdce pak podal na křiklouny trestní oznámení.

Wayne Simmonds v dresu extraligového Liberce

Wayne Simmonds v dresu extraligového Liberce

"Nedělám z toho žádnou vědu. Takové věci se prostě stávají a já se jimi nenechám rozhodit," řekl po incidentu Wayne Simmonds (rozhovor se Simmondsem zde). Nedlouho poté ovšem z Liberce nečekaně zmizel.

"Nechci říct, že to nemělo nic společného s rasovými posměšky. Ve skutečnosti svou roli sehrálo několik věcí dohromady, které se k tomu rasismu přidaly," komentoval to jeho agent Eustace King v deníku USA Today. Zároveň ale ocenil, jak se klub s incidentem vypořádal (Kingova reakce zde).

Vina je i na straně klubu, řekl soudce

Středeční výpověď Martina Stahla, který se soudu představil jako zástupce fanklubu, však upřímnost tehdejší reakce klubu zpochybnila. "Mediální kampaň byla tak masivní, že jsme museli reagovat, abychom jméno fanoušků a klubu očistili. Policie nám poradila, jak na to," řekl soudu.

Popěvky o "mrtvole Cikána" nebo "Ku-klux-klanu" podle něj patří mezi standardní skandování na zápasech chomutovských Pirátů. "Je to projev frustrace s neřešením otázky nepřizpůsobivých lidí," vypověděl Stahl.

Přístup chomutovského hokejového klubu kritizoval i soudce. Proto také fanouškům neuložil, aby klubu proplatili uloženou pokutu, jak požadoval žalobce.

"Vina je i na straně hokejového klubu. Podobný pokřik byl na stadionu i v minulosti, ale pořadatelé s tím nic nedělali. Fanouškům nalévali alkohol, přestože byli opilí, a tím dali přednost zisku před bezpečností. Obrovská mediální kampaň pak vyvolala reakci klubu, který ze sebe chtěl setřást odpovědnost," řekl soudce. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě má být podle anonymního udání...

Najdete na iDNES.cz