Chráníme i mravní výchovu, řekl k zákazu dětí v restauraci majitel

  22:06aktualizováno  9. listopadu 13:14
Má majitel restaurace nebo hotelu právo zakázat vstup dětem? Měli by za podobné zákazy být podniky trestány? Právě o tom v pátečním Rozstřelu diskutovali sociolog Michal Uhl, majitel restaurace David Salomon a tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

„Děti toho stihnou hodně,“ řekl provozovatel restaurace Stodola David Salomon na dotaz, proč se rozhodl zamezit vstup do svého podniku lidem mladším 18 let. Jako hlavní cíl zákazu označil ochranu mravní výchovy dětí.

Fotogalerie

Také popsal postup v případě, že k nim přijde někdo s dítětem. „Vysvětlíme mu situaci, že k nám děti nesmí. On se pak rozmyslí sám, jestli zůstane nebo půjde do jiné z mnoha hospod kolem,“ řekl Salomon.

Jeho oponenti s rozhodnutím nesouhlasí. „Neoznačil bych to za nemorální jednání, spíš bych řekl nešťastné,“ řekl Uhl. „V pořádku to rozhodně není. Pan Salomon má provozní řád, ale ten nemůže být v rozporu se zákony České republiky,“ dodal Fröhlich.

Na Salomonovu restauraci v poslední době padlo devět podnětů k České obchodní inspekci ke kontrole, z nichž většina byla kvůli diskriminaci spotřebitele. Za porušení zákona hrozí pokuta až 3 miliony korun, řekl Fröhlich. Za účel Salomonova jednání označil reklamu pro svůj podnik.

Salomon se dostal do polemiky s Uhlem při líčení situace, kdy dospělý člověk koupí v jeho restauraci alkohol nezletilému. Podle Uhla by se Salomon v této situaci neprovinil. „Když já koupím svému nezletilému synovi alkohol, tak z toho budu mít problém jenom já,“ řekl Uhl.

S tím však Salomon nesouhlasil. „Když u nás někdo koupí alkohol nezletilému, dostanu za toho nezletilého pokutu milion. Jako provozovatel zodpovídám za to, když je u nás nalito osobě pod osmnáct let,“ oponoval.

Mají mít majitelé restaurací právo zakazovat vstup určité skupině hostů?

celkem hlasů: 13507

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:00 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

ANO 12190
NE 1245
Nevím, do restaurací nechodím 72

Celý Rozstřel s Michalem Uhlem, David Salomonem a Jiřím Fröhlichem:

Podle Uhla by Salomonovo postavení bylo lepší, kdyby přistoupil k časové úpravě, například omezení vstupu nezletilých po 20. hodině. Salomon poté připustil, že kontrolu věku provádí pouze odhadem, občanské průkazy podle svých slov nemá šanci kontrolovat.

„Možná nemám úplné informace, jsem však mediálně vystrašen. Pokuta tři miliony by byla pro provoz podniku smrtelná,“ řekl. Podle Fröhlicha bude nyní rychlost projednávání případu záviset na Salomonovi, jak moc bude svůj záměr hájit.

„Budu shánět názory a zpětnou vazbu a budu samozřejmě bojovat za to, co jsme si předsevzali,“ řekl k tomu Salomon.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že jde o diskriminaci

V Česku se objevily restaurace a hotely, které se rozhodly omezit vstup dětí. Jedním ze zastánců takového přístupu je majitel restaurace Stodola House na pražském Jižním Městě. Rozhodl se, že vstup do jeho podniku bude umožněn pouze lidem starším 18 let a toto oznámení visí i na webových stránkách jeho podniku s dodatkem, že doprovod rodičů není polehčující okolnost. Kromě toho také od svých návštěvníků žádá, aby restauraci navštěvovali bez jízdních kol, kočárků a psů.

To se však nelíbí České obchodní inspekci, která mu za to vyměřila pokutu. Podle ní se totiž dopouští diskriminace, když omezuje vstup lidem na základě věku.

Podobným případem se zabýval soud poprvé v roce 2014 a za podobný zákaz vyměřil restauraci v Mladé Boleslavi pokutu 10 tisíc korun. Nejvyšší správní soud tehdy rozhodl, že jde o diskriminaci a tímto rozhodnutím se nyní řídí soudy i Česká obchodní inspekce.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Z výšky, u koše i v davu. Nejlepší fotky z oslav 17. listopadu

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...

V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

Politici a další osobnosti si připomínají události spojené se 17. listopadem...

Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz