Chráníme i mravní výchovu, řekl k zákazu dětí v restauraci majitel

  22:06aktualizováno  9. listopadu 13:14
Má majitel restaurace nebo hotelu právo zakázat vstup dětem? Měli by za podobné zákazy být podniky trestány? Právě o tom v pátečním Rozstřelu diskutovali sociolog Michal Uhl, majitel restaurace David Salomon a tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

„Děti toho stihnou hodně,“ řekl provozovatel restaurace Stodola David Salomon na dotaz, proč se rozhodl zamezit vstup do svého podniku lidem mladším 18 let. Jako hlavní cíl zákazu označil ochranu mravní výchovy dětí.

Fotogalerie

Také popsal postup v případě, že k nim přijde někdo s dítětem. „Vysvětlíme mu situaci, že k nám děti nesmí. On se pak rozmyslí sám, jestli zůstane nebo půjde do jiné z mnoha hospod kolem,“ řekl Salomon.

Jeho oponenti s rozhodnutím nesouhlasí. „Neoznačil bych to za nemorální jednání, spíš bych řekl nešťastné,“ řekl Uhl. „V pořádku to rozhodně není. Pan Salomon má provozní řád, ale ten nemůže být v rozporu se zákony České republiky,“ dodal Fröhlich.

Na Salomonovu restauraci v poslední době padlo devět podnětů k České obchodní inspekci ke kontrole, z nichž většina byla kvůli diskriminaci spotřebitele. Za porušení zákona hrozí pokuta až 3 miliony korun, řekl Fröhlich. Za účel Salomonova jednání označil reklamu pro svůj podnik.

Salomon se dostal do polemiky s Uhlem při líčení situace, kdy dospělý člověk koupí v jeho restauraci alkohol nezletilému. Podle Uhla by se Salomon v této situaci neprovinil. „Když já koupím svému nezletilému synovi alkohol, tak z toho budu mít problém jenom já,“ řekl Uhl.

S tím však Salomon nesouhlasil. „Když u nás někdo koupí alkohol nezletilému, dostanu za toho nezletilého pokutu milion. Jako provozovatel zodpovídám za to, když je u nás nalito osobě pod osmnáct let,“ oponoval.

Mají mít majitelé restaurací právo zakazovat vstup určité skupině hostů?

celkem hlasů: 13507

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:00 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

ANO 12190
NE 1245
Nevím, do restaurací nechodím 72

Celý Rozstřel s Michalem Uhlem, David Salomonem a Jiřím Fröhlichem:

Podle Uhla by Salomonovo postavení bylo lepší, kdyby přistoupil k časové úpravě, například omezení vstupu nezletilých po 20. hodině. Salomon poté připustil, že kontrolu věku provádí pouze odhadem, občanské průkazy podle svých slov nemá šanci kontrolovat.

„Možná nemám úplné informace, jsem však mediálně vystrašen. Pokuta tři miliony by byla pro provoz podniku smrtelná,“ řekl. Podle Fröhlicha bude nyní rychlost projednávání případu záviset na Salomonovi, jak moc bude svůj záměr hájit.

„Budu shánět názory a zpětnou vazbu a budu samozřejmě bojovat za to, co jsme si předsevzali,“ řekl k tomu Salomon.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že jde o diskriminaci

V Česku se objevily restaurace a hotely, které se rozhodly omezit vstup dětí. Jedním ze zastánců takového přístupu je majitel restaurace Stodola House na pražském Jižním Městě. Rozhodl se, že vstup do jeho podniku bude umožněn pouze lidem starším 18 let a toto oznámení visí i na webových stránkách jeho podniku s dodatkem, že doprovod rodičů není polehčující okolnost. Kromě toho také od svých návštěvníků žádá, aby restauraci navštěvovali bez jízdních kol, kočárků a psů.

To se však nelíbí České obchodní inspekci, která mu za to vyměřila pokutu. Podle ní se totiž dopouští diskriminace, když omezuje vstup lidem na základě věku.

Podobným případem se zabýval soud poprvé v roce 2014 a za podobný zákaz vyměřil restauraci v Mladé Boleslavi pokutu 10 tisíc korun. Nejvyšší správní soud tehdy rozhodl, že jde o diskriminaci a tímto rozhodnutím se nyní řídí soudy i Česká obchodní inspekce.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Česko zaplatí Turecku 300 milionů korun výměnou za dodržování dohod

Ilustrační snímek

Česko během čtyř následujících let přispěje na evropskou pomoc Turecku téměř třemi sty miliony korun, návrh v úterý...

VIDEO: Zabezpečení českých škol je dobré, ochranu žáků občas zhatí nedbalost

Otestovali jsme zabezpečení škol a jak je jednoduché, dostat se dovnitř

Pokud nejste žák nebo rodič, není úplně jednoduché se do školy dostat bez povšimnutí. Vyzkoušeli jsme to s kamerou a...

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz