Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Expert: Z kohoutku se covidem nenakazíte. Životaschopný není virus ani v kanálu

Rozstřel
Tým Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze pod vedením profesora Jana Bartáčka už dlouhé měsíce monitoruje přítomnost RNA viru SARS-CoV2 v odpadních vodách pražských kanalizací. Loni na konci léta v nich experti zachytili jeho zvyšující se výskyt ve vzorcích, a předpověděli tak nástup podzimní vlny. Jan Bartáček přijal pozvání do Rozstřelu, v němž popsal nejaktuálnější výsledky svého výzkumu.

Bartáčkův tým má nejaktuálnější čísla z minulého čtvrtka. Tehdy ještě překvapivě vzorky nezachytily extrémní nárůst varianty omikron. „Od Vánoc jsme naopak zaznamenali významný pokles přítomnosti RNA viru SARS-CoV2 a ještě ani v minulém týdnu nenastal očekávaný nárůst. Ten by se měl objevit až z aktuálních úterních vzorků, na jejichž analýzu teď čekáme.“

Do kanálu s kyblíkem

Profesor z VŠCHT v Rozstřelu podrobně popsal, jak jeho tým vzorky z odpadních vod získává. Rozhodně to neznamená, že se vědci brodí špinavými kanály, kde do kyblíku sbírají páchnoucí exkrementy.

„Vlastní odběry provádějí příslušní pracovníci vodovodů a kanalizací. Ti mají vyškolené lidi, kteří odebírají vzorky. My to děláme jen výjimečně. V případě nátoku na Pražskou čistírnu vod je na místě k dispozici speciální kontejner, což je vlastně místnost s odběrovým zařízením. A tam se dělají odběry celoročně,“ popisuje Bartáček.

V případě menších lokalit, například u škol, jsou odběry komplikovanější a tam se musí vzorky odebírat z šachet přímo v kanalizaci. A právě u škol mohou být odběry z odpadních vod mnohem efektivnější a často i levnější než plošné antigenní testy.

Pokud by se ze školní kanalizace odebraly vzorky dvakrát týdně, následné rozbory okamžitě odhalí, zda jsou ve škole nakažení žáci nebo učitelé. Následné PCR testy pak mohou cíleně odhalit ohnisko nákazy.

Podobný pilotní projekt se podle Bartáčka ve spolupráci s VŠCHT uskutečnil v městské části Praha 9 a Lysolaje. „Například na jedné škole se neočekávalo, že má nějaké nakažené žáky, případně jen nízké počty. My jsme získali vzorky z kanalizace a cítili jsme zvýšené koncentrace. V tu chvíli se škola otestovala plošně PCR testy a zjistilo se, že je tam 2,5 procenta nakažených. Přitom ve stejnou dobu našly antigenní testy skutečně pouze mizivé počty nakažených.“

Varovali jsme před podzimní vlnou

Experti z VŠCHT získali pozornost veřejnosti na konci loňského léta, kdy z odpadních vod zjistili, že v pražské kanalizaci roste koncentrace kopií RNA viru SARS-CoV2. Příslušné úřady ale podle Bartáčka nedbaly varování a nezabránily příchodu výrazné podzimní vlny.

„Z pohledu státních institucí v té době příliš vážně tahle problematika brána nebyla,“ posteskl si profesor z VŠCHT. „Řada epidemiologů byla skeptická k tomu, že bychom mohli dosáhnout takové přesnosti a že by naše data mohla k něčemu být. To se začíná měnit až teď. Pan ministr Válek už zmínil, že je třeba monitoring odpadních vod zavádět. Navíc už máme rozběhnutou spolupráci s Prahou 9,“ doplňuje.

Jan Bartáček v Rozstřelu hovořil i o tom, zda se může virus SARS-CoV2 vyskytovat v kohoutkové vodě. Podle něj je to prakticky nemožné. „Technologie, celý proces přípravy pitné vody i skladování v podstatě na téměř 100 procent znemožňují to, že by se životaschopný virus dostal do pitných vod.“

„To už je pravděpodobnější, že se nalezne životaschopný virus v odpadních vodách. Ale ani v tomto případě nic nenasvědčuje tomu, že by to tak bylo. Zjišťovali jsme to my a podobné experimenty probíhaly i v zahraničí. Takže ani odpadní, natož pitná voda nejsou nebezpečné,“ ujišťuje Bartáček.

Pitná voda jako výsada ČR

Podle něj je pitná voda v Česku naší velkou výsadou. „Se západní Evropou jsme jedním z mála míst na světě, kde se dá pít z kohoutku tak kvalitní voda. Máme velmi dobrou vodu. Samozřejmě se neustále provádí monitoring její kvality, občas se někde nadlimitní koncentrace různých látek najdou, ale je to tak každoročně do dvou procent testů.“

„Pokud jde o rozdíly mezi jednotlivými městy nebo kraji, tak tam není zásadní rozdíl geografický, ale spíše ve velikosti měst a obcí. Liší se různé vodárenské systémy. Samozřejmě ty velké se hlídají podstatně intenzivněji, lépe se řídí a mají velmi kvalitní obsluhu, narozdíl od nejmenších systémů,“ míní profesor z VŠCHT.

Problém pak mohou představovat rozvody v konkrétních budovách. „Pokud stojí voda v rozvodech nějaké starší budovy celou noc nebo několik dní, tak se do určité míry může její kvalita o něco zhoršit.“

Bublinky přítomné ve sklenici vody natočené brzy ráno nebo po víkendu však nemusí znamenat, že by tato voda musela být závadná. „Nejspíš jsou to bubliny vzduchu, který se v ní rozpustí při určité teplotě a při nějaké době stání. Ty se pak relativně rychle uvolňují. Ale není to vážný problém a voda je v pořádku,“ uzavírá profesor z VŠCHT.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Hokej Česko - Finsko je pro řadu lidí důležitější, divil se šéf poslanců SPD

10. května 2024  5:43,  aktualizováno  14:39

Přímý přenos Do boje o korespondenční volbu ve Sněmovně vstoupilo v pátek začínající hokejové mistrovství světa...

Slovenská prezidentka Čaputová přijela na „rozlučku“ do Kyjeva

10. května 2024  9:19,  aktualizováno  14:39

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při páteční rozlučkové návštěvě Ukrajiny uctila památku 118...

Zlé kuře, dvouocasý pes a vyléčení smrti. Do eurovoleb jdou i bizarní strany

10. května 2024  14:34

Premium O 720 europoslaneckých křesel se v červnu neutkají jen zástupci známých a tradičních stran, ale i...

Při výbuchu a požáru ve sklepě domu na Přerovsku se zranily dvě ženy

10. května 2024  14:15,  aktualizováno  14:30

Při explozi ve sklepě rodinného domu v Jezernici na Přerovsku se dopoledne zranily dvě ženy. Výbuch...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...