Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

  15:45aktualizováno  15. října 13:48
„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec odchytil v pražských Hlubočepích uprchlou mambu zelenou. V pořadu také zmínil, že v domě nebylo žádné terárium, které by chov takového hada umožňovalo.

Tomáš Bublík se zabývá herpetologií, což je vědní obor zabývající se plazy a obojživelníky, a také chovem jedovatých hadů. Exotickými hady se zabývá třicet let.

Asistoval i při odchytu mamby zelené, která uprchla na začátku října z domu v pražských Hlubočepích. „Přišel jsem k zákroku ve chvíli, kdy došlo k manipulaci s mambou, kterou jsem nepovažoval za úplně šťastnou,“ okomentoval průběh odchytu v úvodu Rozstřelu Bublík.

Mambu se podařilo odchytit zhruba 200 metrů od domu, odkud uprchla. Nakonec hada chytil do vlastních rukou. Neodpustil si však kritiku kolegů z pražské zoo, kteří se před jeho příjezdem mambu pokoušeli odchytit. 

Fotogalerie

„Nechci nasazovat na pana Masopusta (Jan Masopust, odborník, který byl u odchytu jako první, pozn. red.). Ten člověk se v rámci svých schopností snažil tu situaci řešit. Já k tomu výhrady mám. Myslím si, že zbytečně zariskoval,“ vysvětlil herpetolog.

Masopust podle něj nemá dostatečnou kvalifikaci pro to, aby mohl manipulovat s hady, jako je kobra nebo mamba. „Mamba byla přeražena v půli těla koštětem a lízla ho o milimetry. Vzhledem k jeho věku a kondici si nemyslím, že to bylo přiměřené riziko,“ doplňuje Bublík.

Herpetolog v době, kdy se ještě nevědělo, kde mamba je, řekl, že už může být mrtvá, což se nakonec nepotvrdilo (více o hledání mamby najdete v tomto článku). „Řekl jsem, že, pokud je mamba v domě, je na devadesát procent mrtvá. Byl to nevhodný prostor,“ zpřesnil Bublík svůj v médiích často zmiňovaný výrok.

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Podle svých slov netuší, jak se had dostal z domu ven. „Z mého pohledu panika na místě nebyla, z laického pohledu ano. Had byl smrtelně jedovatý, chápu, že s tím má veřejnost problém,“ uvedl v Rozstřelu.

Mambu má momentálně Bublík v karanténě. „Je velmi plachá, ale zlepšuje se. Začala přijímat potravu,“ řekl herpetolog. V domě, kde majitelka mambu chovala, podle něj nebylo žádné zařízení, které by chov hada umožňovala. „Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ domnívá se Bublík.

Podle něj také odchycená mamba nepochází ze soukromého chovu, ale přímo z odchytu v přírodě. Podle Státní veterinární správy žena, které had uprchl, neměla na jejích chov povolení. Herpetolog také v Rozstřelu zmínil, že za její smrti vůbec nemusí být uštknutí od mamby.

Hadi mohou být ideálním mazlíčkem pro alergické děti

Bublík se zaměřuje především na jedovaté hady a v současnosti má okolo dvaceti zvířat. „Teď mám historicky za moji kariéru hadů úplně nejmíň. Poslední roky se věnuji herpetologii v terénu a pozorování nově objevených druhů na indonéských ostrovech Mentawai,“ uvedl.

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Hadi jsou podle něj ideálním mazlíčkem pro alergické děti, které mohou začít například s chovem korálovky. V Rozstřelu také prohlásil, že strach z hadů se dá odstranit. „Když člověk má možnost konfrontace se zvířetem a zachová si respekt, tak to lze. Jsou to zvířata jako každá jiná,“ vysvětlil.

Celý záznam Rozstřelu s herpetologem Tomášem Bublíkem:

Bublík se v posledních dnech podílel i na odchytu užovky, kvůli níž na několik dní zavřel Kaufland v Orlové. „Byla to akce o náhodě a štěstí. Práci tam udělala spousta lidí,“ řekl s tím, že se mu původně do Moravskoslezského kraje jet nechtělo. „Ale dostal jsem videozáznam, ze kterého had nešel určit. Lákalo mě to, protože to mohl být nějaký pro mě zajímavý druh,“ dodal (o užovce v orlovském Kauflandu čtěte více v tomto článku).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Nikdo si netroufá omezit neprůhledné prostředí v ČEZ, říká Pirát Michálek

Jakub Michálek

Emotivně reagoval šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek na to, že 91 poslanců napříč stranami, nejvíc z ANO, ODS, SPD a...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz