U mladých nemá tetování na obličeji co dělat, řekl v Rozstřelu přední tatér

  • 240
Tetování už dávno není doménou námořníků a kriminálníků. Je to fenomén, jemuž dnes propadají lidé napříč sociálními vrstvami. Své o tom ví také Lukáš Poláček, jeden z předních českých tatérů. Co vlastně tetování technicky obnáší? A jaké motivy dnes letí? Nejen na to odpovídal ve čtvrtečním Rozstřelu.

Lukáš Poláček v úvodu pořadu řekl, že tatér by měl být nejen umělec, ale měl by také mít zvládnuté řemeslo. „Je to řemeslo a měly by se ctít pravidla,“ řekl. Domnívá se však, že poslední dobou řemeslné zdatnosti ubývá.

Oproti době před 10 až 15 lety je podle něj situace horší. I kvůli tomu, že nástroje potřebné k tetování jsou podstatně levnější. Když Poláček začínal, původní investice přesahovala sto tisíc korun, dnes se dá základní vybavení pořídit do 20 tisíc. Moderní tetovací strojky sice usnadňují práci, zároveň však umožňují tetovat téměř každému.

Společnost je podle něj k tetování mnohem liberálnější, než byla před 40 nebo 50 lety. „Uvolňují se mravy, například ve škole nebo zaměstnání to bývalo tabu,“ poznamenal. Byly časy, kdy se lidé nechali tetovat pouze na místech, které lze zakrýt oblečením. 

Tetování je v dnešní době trendem. Když půjdete v létě městem, potkáte na ulici s tetováním na ruce, noze, krku či dokonce obličeji každého pátého míjejícího, oblíbené jsou dnes tzv. „kérky“ pak zvláště u mladých. Zrovna ti ale primárně nejsou Poláčkovou cílovou skupinou.

Mladým lidem však Poláček tetování spíše rozmlouvá. Lidé pod 18 let se podle něj nejsou schopní rozhodnout, co vlastně chtějí. Pokud k němu přijde někdo v 18 letech, snaží se ho přesvědčit, aby si tetování umístil spíše na méně viditelné místo. Sám také přemýšlí nad tím, z jaké sociální skupiny ten člověk pochází nebo jaké má zaměstnání. 

Také se domnívá, že mnoho lidí na sobě často nosí věci, o kterých nemá ponětí, co znamenají. Naráží tím na různé znaky nebo citáty. Pokud k němu někdo přijde a bude chtít exkrement na záda a bude k tomu mít nějaké smysluplné vysvětlení a příběh, tak mu to udělá.

Lukáš Poláček se narodil v Praze. Vystudoval střední školu zaměřenou na umění a reklamu a zhruba 10 let pracoval jako grafik, designer a freelance designer na volné noze v reklamě. Má za sebou práci pro developery a obchodní centra od corporate identity po klasické reklamní kampaně. Před více než šesti lety založil tetovací studio Inkoust, které je momentálně nejznámějším studiem v Praze. 

Sám se již od základní nebo střední školy chtěl nějak odlišovat a zajímal se například o piercing až se dostal k tetování. Důležité pro něj vždy bylo, aby to pro něj samotného bylo esteticky uspokojující. „Pokud máte na hlavě trvalou a jste s tím spokojený, je to perfektní,“ řekl. Dnes má například také začerněné zuby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video