Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechceme být občany druhé kategorie, vmetl v Rozstřelu Juchelkovi „gay táta“

  16:01aktualizováno  2. dubna 11:47
Ve Sněmovně se minulý týden opět bouřlivě jednalo na téma uzákonění sňatků pro páry stejného pohlaví. Diskutovali o něm i hosté úterního Rozstřelu, odpůrce těchto manželství Aleš Juchelka (za ANO), příznivce manželství gayů František Kopřiva (Piráti) a přes Skype Petr Laně, který s partnerem a osvojeným synem žije v Nizozemsku.

Poslanec za ANO Aleš Juchelka je zastáncem toho, aby svazek stejnopohlavních párů zůstal registrovaným partnerstvím. „Žádný problém s tím nemám, co se týče dědění, nebo informací u lékaře. Kloním se k návrhu Patrika Nachera, který má motto ‚Práva ano, manželství ne‘. Je to schůdná cesta, jak nevstupovat do manželství, ale dát stejnopohlavním párům práva, o která usilují,“ řekl v úvodu Rozstřelu.

S rozšířením práv souhlasí i poslanec Pirátů František Kopřiva, který je však příznivcem manželství pro všechny. „Manželství je nějaký institut ukotvený v občanském zákoníku, který dvěma lidem garantuje určitá práva a zároveň po nich vyžaduje povinnosti. Když všichni občané platí stejné daně a před zákonem jsou si rovni, tak by i stejnopohlavní páry měly mít možnost čerpat garance, které stát poskytuje.“

Juchelka zopakoval, že pro něj je podstatný reprodukční potenciál, proto chce do ústavy zanést manželství jako svazek muže a ženy. „Manželství je hodnota, má svůj smysl po staletí a nerad bych do něj vstupoval. Toto hřiště má svá daná pravidla, lajny, a ty když odzmizíkujeme, tak to manželství může mít libovolné kontury. To pro mě není cesta,“ prohlásil

Podle Kopřivy jde pouze o změnění několika slov v občanském zákoníku. „Cestou rovného manželství se vydalo už 26 států světa, naposledy v roce 2017 to bylo Finsko, Malta, Německo a Rakousko. A je to ta nejjednodušší cesta, osvědčená,“ tvrdí.

Kopřiva poznamenal, že většina evropských států, které stejnopohlavní svazek jako manželství neuznaly, patří do bývalého východního bloku. „Pokud nechceme zůstat zastydlí v minulosti a chceme se řadit k západním zemím, měli bychom přijmout daná opatření,“ řekl. Podle Juchelky by to však mělo být hodnotové či ideové téma a nemělo by se míchat s politikou.

Měli by homosexuálové mít možnost uzavírat sňatky se stejnými právy, jako mají v manželství žena a muž?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

NE
NE 8596
ANO
ANO 4400

Třetí host Rozstřelu Petr Laně, který se svým partnerem Janem Rousem dlouhodobě bojuje za práva homosexuálů, souhlasí spíše s Kopřivou. „V uvedených zemích to funguje už řadu let, nevidím důvod, proč by Česká republika měla být výjimkou,“ řekl.

Jako příklad možných úskalí za současného stavu uvedl své vlastní rodičovství adoptovaného syna. „Práva a povinnosti na něj v Česku mám jenom já, můj partner je pro našeho syna pan nikdo, systém ho nerozeznává. Přitom celým procesem adopce, všemi vyšetřeními u psychologů musel projít stejně. Za současného stavu jsme v podstatě občany druhé kategorie.“

Rozpory vyvolalo téma náhradních matek, které Juchelka vidí jako problém. „Pro mě je to eticky nepřijatelné, dítě má právo znát svého otce a matku. Existuje řada publikací, které zdůrazňují důležitost mužského i ženského vzoru pro dítě.“ Podle Petra Laněho je argument nemístný, protože 95 procent párů využívajících náhradní matku jsou heterosexuální páry, které nemohou otěhotnět.

Dále je podle něj důležité vycházet z praxe. „Pan Juchelka stále omílá nějakou teorii. Syn, kterého jsme adoptovali, by jinak skončil v dětském domově. Co je lepší, dítě v dětském domově, nebo v rodině, která mu poskytne lásku a péči?,“ ptal se Laně.

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

„Pokud hranice změníme, budou se stále posouvat, to za chvíli můžeme chtít uzákonit třeba mnohoženství,“ řekl Juchelka. Na jeho argument reprodukce Kopřiva namítl, že takové směřování by teoreticky diskriminovalo i neplodné heterosexuální páry, páry dobrovolně bez dětí či ovdovělé jedince s dětmi.

Co se požadovaných práv týče, kromě otázky dědění či lékařských údajů Kopřiva zmínil nedůstojný akt registrace. „Poskytuje ho jen několik určitých matrik, nelze si na něj vzít dovolenou, nemohou při něm být přítomni rodinní příslušníci, probíhá někde na úřadě,“ uvedl výčet nevýhod oproti manželství.

Laně přiblížil situaci v Nizozemsku, kde se podle jeho slov od ustanovení manželství i pro homosexuální páry v roce 2001 nic nezměnilo. „Nikoho tu nijak nedělí na heterosexuály, gaye nebo lesby. Můj partner je normálně brán jako druhý rodič a všude má stejná práva, na úřadech, ve školce, v zaměstnání...v Česku nic takového není,“ popsal.

„Sice jsme si mohli v Česku udělat v uvozovkách svatbu, ale bylo to jen divadlo, fraška. Odstěhovali jsme se, protože jsme nechtěli čekat na rozhodnutí politiků, chtěli jsme žít a teď si to nemůžeme vynachválit,“ dodal.

Laně s partnerem si jako první osvojili dítě

Před dvěma lety Laně s partnerem prošlapali registrovaným gayům a lesbám cestu k dítěti, když si jako první pár gayů osvojili dítě. Přestože v Praze zrekonstruovali prostorný byt a měli připravený dětský pokoj, loni v květnu se přestěhovali do Nizozemska. 

„Holandsko je země dětí, které tady mají ideální podmínky. Nás tu berou jako rovnocenné rodiče, nenarážíme na žádné předsudky jako v Česku. Po tom všem, čím jsme si doma prošli na úřadech nebo u doktorů, se tu cítíme jako v ráji,“ vysvětloval v únoru třiačtyřicetiletý zahradní architekt Petr Laně

„Bohužel jsme na naší cestě k rodičovství naráželi na úřadech i na lidi, kteří nám adopci chtěli alespoň pořádně znepříjemnit, když už jí nemohli zabránit, protože už ji zákon povolil. Některé vyhrocené okamžiky bych opravdu nerad zažil znovu. Přitom jsme chtěli jen poskytnout domov a lásku opuštěnému dítěti,“ dodal.

Hodinové debaty a nakonec odložené hlasování

Poslanci se o novele zákona minulé úterý znovu přeli několik hodin. U řečnického pultu se jich vystřídalo na tři desítky. Uzákonění manželství pro páry stejného pohlaví je ovšem stále v nedohlednu, poslanci nakonec hlasování odložili.

S návrhem na přerušení jednání přišli Piráti, kteří jsou přitom jediným klubem, ve kterém jsou všichni pro novelizaci zákona. „Hrozilo, že bychom to dnes opět nestihli odhlasovat. A je pravda, že jsme chtěli projednat další téma, které se týká učitelů,“ řekl pirátský poslanec Radek Holomčík.

Kdy budou o novele poslanci opět hlasovat, zatím není jasné. Autorka návrhu a poslankyně za ANO Radka Maxová chce téma navrhnout na další schůzi, která začne 16. dubna. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  8:38

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...