Babišova vláda důvěru nezíská, předpověděl v Rozstřelu poslanec Benda

  • 745
Znovu zvolený poslanec Marek Benda je nejdéle sloužící politik. Přesto každé volby předpokládá, že nemusí uspět. V pořadu Rozstřel mluvil o povolebním vyjednávání, které podle něj alespoň napoprvé vyústí ve vládu bez důvěry. O státních vyznamenáních pak řekl, že za Miloše Zemana ztratila prestiž.

Benda se v úvodu vyjádřil k předávání státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem. Prohlásil, že už na slavnost není řadu let zván. „Současný prezident udělal ze současných vyznamenání více svůj dvůr než prestižní vyznamenání České republiky,“ shrnul v Rozstřelu Benda.

„Za některá jména vyznamenaných se naprosto stydím. Že to dostávají podivní kumštýři mnohdy spojení s komunistickou érou, musím nějak skousnout. Uráží mě, ale že to dostal předlistopadový ministr zemědělství (Miroslav Toman v roce 2015, pozn. red.). Zeman dělá protiklad k tomu, co zde dělali předchozí dva prezidenti, kteří vyznamenávali lidi, kterým bylo za minulého režimu například zakázáno vystupovat,“ komentoval.

Posléze se Benda dostal na komentování povolebního vyjednávání. „Myslím, že první vláda Andreje Babiše, kterou avizoval do Vánoc a ve které zasednou odborníci, důvěru ve Sněmovně nezíská,“ řekl poslanec k aktuální situaci.

Když se Babiš se všemi rozhádá, bude mít vládu bez důvěry

„On se snaží být motorem situace a dává najevo, jak všechno běží. Zapomíná, že nemá ani 101 poslanců. Nemá jich ani 80. Když se se všemi rozhádá, tak bude mít pravděpodobně vládu bez důvěry,“ dodal. Vítězství Andreje Babiše, při kterém dostal od voličů téměř 30 procent hlasů, bylo prý silné. Benda zároveň připomněl, že 70 procent lidí, kteří přišli k urnám, se rozhodlo jinak.

Benda předpokládá, že Babiš zařadí mezi své ministry někoho z okolí Miloše Zemana. „Dochází k velkému splývání duší a tito pánové budou opravdu silně koordinovat,“ míní Benda. Případné předčasné volby jsou podle Bendy ještě daleko, přesto nejsou zcela vyloučené.

Nebýt krátké pauzy mezi lety 2002 a 2004, byl by nyní Marek Benda z ODS členem Poslanecké sněmovny nepřetržitě 27 let. Od svého prvního zvolení v roce 1990 (tehdy ještě do České národní rady) se mu podařilo mandát obhájit celkem sedmkrát. „Teď v podstatě začalo moje osmé volební období. Stále mě ta práce baví a připadá mi smysluplná. O tom, jak funguje legislativní proces, něco vím a mohu přinášet zkušenosti kolegům i soupeřům,“ nadnesl Benda v Rozstřelu.

V letošních volbách Benda uspěl z pražské kandidátky, kde obsadil poslední volné, 5. místo. „Jsou to vždycky trochu nervy, mít ten poslední mandát, který se rozděluje. Ale u mě už to asi jinak nejde,“ okomentoval to Benda, který získal 6 167 preferenčních hlasů.

„Každé volby musím předpokládat, že se může stát, že se tam nedostanu. Nemám stoprocentně rozhodnuto, co bych dělal. Nevím, jestli bych se dokázal uživit stejně dobře jako poslanec, ale myslím si, že bych to zvládnul,“ prohlásil znovu zvolený poslanec. 

Preferenční hlasy těsně dostaly Bendu do Sněmovny v posledních dvou volbách, protože byl vždy umístěn na nevolitelné pozici. Nízké umístění bylo rovněž důvodem jeho jediné, nevynucené dvouleté přestávky před patnácti lety. Tehdy ve volbách neuspěl, na poslanecký post nicméně znovu nastoupil v roce 2004 jako náhradník.

Celý záznam pořadu Rozstřel:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video