Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Půta v Rozstřelu nevyloučil jednání s ANO o podpoře menšinové vlády

  17:15aktualizováno  8. listopadu 13:15
Hnutí Starostové a nezávislí by nemělo být ve vládě, ale mělo by jednat o možné podpoře menšinového kabinetu ANO, řekl ve středečním Rozstřelu liberecký hejtman Martin Půta. V diskusním pořadu iDNES.cz také vysvětlil, proč se vzdal poslaneckého mandátu a proč mu nevadí více lídrů v čele STAN.

STAN se v Poslanecké sněmovně vidí jasně v opozici. „Se šesti poslanci být vládní stranou bych považoval za opakování chyby Zelených z roku 2006,“ uvedl Půta. 

Dovede si však představit jednání o podpoře menšinové vlády Andreje Babiše. „Ve vládě bychom být neměli. Ale měli bychom jednat o podmínkách, za kterých jsme ochotni vládu podpořit nebo tolerovat,“ řekl hejtman. Jaké podmínky má na mysli, neupřesnil.

Podle něj by všechny politické strany měly získat pozici ve Sněmovně odpovídající výsledkům voleb. Starostové by tak podle něj měli obsadit post předsedy Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Jako možného kandidáta uvedl Věru Kovářovou.

Fotogalerie

V pondělí Půta oznámil, že se svého mandátu vzdává ve prospěch svého stranického kolegy Petra Pávka, který byl původně až trojkou na kandidátce Starostů v Libereckém kraji.

„Počkám, až bude zvolen předseda Sněmovny a poté mu oznámím vzdání se svého mandátu,“ uvedl Půta v Rozstřelu. Sám předpokládá, že vše bude vyřízeno do konce listopadu.

Půta dopředu avizoval, že chce zůstat hejtmanem do konce svého volebního období. Uvedl, že žádnou lítost nepociťuje. „Po volbách jen držím své slovo. Nechtěl bych se ocitnout, že budu trochu hejtman a trochu poslanec a ani jedno pořádně,“ řekl. Pávek podle něj bude důstojná náhrada.

„Nejsem příznivce projektů s jedním vůdcem“

V Rozstřelu komentoval i nakonec neuskutečněnou volební koalici s lidovci, kterou podporoval. „Na začátku se promarnila energie. Po oznámení, že budeme kandidovat společně, neproběhly další podstatné kroky, které by znamenaly větší podporu,“ uvedl. Obavy lidovců, že by koalice nepřekročila desetiprocentní hranici, však považuje za racionální. „Do budoucna vidím KDU-ČSL jako partnera,“ dodal.

Zásluhu na úspěšném výsledku Starostů má podle něj zejména volební lídr Jan Farský. Půta nepovažuje za problém, že hnutí má v čele více lidí. „Nejsem příznivce projektů s jedním vůdcem. Mezi Petrem Gazdíkem a Janem Farským neprobíhají žádné souboje o moc, umí spolu spolupracovat,“ uvedl.

Liberecký hejtman je od roku 2014 obviněn z přijetí úplatku. „Jsem obviněn z něčeho, čeho jsem se nedopustil,“ zopakoval v Rozstřelu. V současné době leží případ u státního zástupce, řeší se již třetím rokem. Rezignací na poslanecký post chce podle svých slov mimo jiné ukázat, že nechtěl v budoucnosti využít poslanecké imunity.

Nová Sněmovna by podle něj právě imunitu mohla upravit. „Neměla by se týkat věcí, které nemají s výkonem mandátu nic společného a jsou třeba z minulosti. Měla by se týkat imunity ve Sněmovně, při politických projevech, věcí, které se týkají výkonu funkce poslance. Zatahovat imunitu do kauz, které se odehrály před několika lety, příliš důvěru obyčejných lidí v politiku nezvyšuje,“ podotkl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz