Půta v Rozstřelu nevyloučil jednání s ANO o podpoře menšinové vlády

  17:15aktualizováno  8. listopadu 13:15
Hnutí Starostové a nezávislí by nemělo být ve vládě, ale mělo by jednat o možné podpoře menšinového kabinetu ANO, řekl ve středečním Rozstřelu liberecký hejtman Martin Půta. V diskusním pořadu iDNES.cz také vysvětlil, proč se vzdal poslaneckého mandátu a proč mu nevadí více lídrů v čele STAN.

STAN se v Poslanecké sněmovně vidí jasně v opozici. „Se šesti poslanci být vládní stranou bych považoval za opakování chyby Zelených z roku 2006,“ uvedl Půta. 

Dovede si však představit jednání o podpoře menšinové vlády Andreje Babiše. „Ve vládě bychom být neměli. Ale měli bychom jednat o podmínkách, za kterých jsme ochotni vládu podpořit nebo tolerovat,“ řekl hejtman. Jaké podmínky má na mysli, neupřesnil.

Podle něj by všechny politické strany měly získat pozici ve Sněmovně odpovídající výsledkům voleb. Starostové by tak podle něj měli obsadit post předsedy Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Jako možného kandidáta uvedl Věru Kovářovou.

Fotogalerie

V pondělí Půta oznámil, že se svého mandátu vzdává ve prospěch svého stranického kolegy Petra Pávka, který byl původně až trojkou na kandidátce Starostů v Libereckém kraji.

„Počkám, až bude zvolen předseda Sněmovny a poté mu oznámím vzdání se svého mandátu,“ uvedl Půta v Rozstřelu. Sám předpokládá, že vše bude vyřízeno do konce listopadu.

Půta dopředu avizoval, že chce zůstat hejtmanem do konce svého volebního období. Uvedl, že žádnou lítost nepociťuje. „Po volbách jen držím své slovo. Nechtěl bych se ocitnout, že budu trochu hejtman a trochu poslanec a ani jedno pořádně,“ řekl. Pávek podle něj bude důstojná náhrada.

„Nejsem příznivce projektů s jedním vůdcem“

V Rozstřelu komentoval i nakonec neuskutečněnou volební koalici s lidovci, kterou podporoval. „Na začátku se promarnila energie. Po oznámení, že budeme kandidovat společně, neproběhly další podstatné kroky, které by znamenaly větší podporu,“ uvedl. Obavy lidovců, že by koalice nepřekročila desetiprocentní hranici, však považuje za racionální. „Do budoucna vidím KDU-ČSL jako partnera,“ dodal.

Zásluhu na úspěšném výsledku Starostů má podle něj zejména volební lídr Jan Farský. Půta nepovažuje za problém, že hnutí má v čele více lidí. „Nejsem příznivce projektů s jedním vůdcem. Mezi Petrem Gazdíkem a Janem Farským neprobíhají žádné souboje o moc, umí spolu spolupracovat,“ uvedl.

Liberecký hejtman je od roku 2014 obviněn z přijetí úplatku. „Jsem obviněn z něčeho, čeho jsem se nedopustil,“ zopakoval v Rozstřelu. V současné době leží případ u státního zástupce, řeší se již třetím rokem. Rezignací na poslanecký post chce podle svých slov mimo jiné ukázat, že nechtěl v budoucnosti využít poslanecké imunity.

Nová Sněmovna by podle něj právě imunitu mohla upravit. „Neměla by se týkat věcí, které nemají s výkonem mandátu nic společného a jsou třeba z minulosti. Měla by se týkat imunity ve Sněmovně, při politických projevech, věcí, které se týkají výkonu funkce poslance. Zatahovat imunitu do kauz, které se odehrály před několika lety, příliš důvěru obyčejných lidí v politiku nezvyšuje,“ podotkl.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vyznamenán bude na Hradě i tenista Štěpánek. Týden po rozloučení s kariérou

Radek Štěpánek vtipkuje během své tenisové rozlučky.

Ve čtvrtek se tenista Radek Štěpánek slavnostně rozloučil se svou bohatou kariérou a během příštího víkendu se dočká...

Ovčáček slibuje výjimečný 28. říjen, Hrad speciálně nasvítí standartu

Prezident Miloš Zeman při slavnostním udílení státních vyznamenání v den 96....

Výjimečné výročí si žádá výjimečný den, avizuje slavnostní večer na Pražském hradě kancelář prezidenta republiky. Jak...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...Najdete na iDNES.cz