Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • 20
Podezření na nákazu opičími neštovicemi u téměř pětiletého dítěte v Praze, o které informovali hygienici v polovině září, se nepotvrdilo. „Hygienici provedli preventivní opatření, ale dalšími testy se nakažení neprokázalo,“ řekl v Rozstřelu portálu iDNES.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý, který je zároveň předsedou Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

O jakou nákazu se tedy u dítěte jednalo ale Dlouhý neupřesnil.

Hygienici v Praze 15. září uvedli, že zaznamenali první případ opičích neštovic u pětiletého dítěte. Podle prověřování se zřejmě nenakazilo v rodině, jednou z možností byla zahraniční dovolená. V mateřské škole zahájili epidemiologické šetření u možných kontaktů nakaženého, čekalo se na výsledky krevních rozborů u dítěte a jeho rodinných příslušníků.

„Nešlo o opičí neštovice. Je to v pořádku a za to jsem ráda,“ potvrdila iDNES.cz ředitelka Mateřské školy Přímětická v Praze 4 Eva Kuříková. Redakce iDNES.cz se s dotazem, o jakou nákazu se u dítěte jednalo, obrátila telefonicky také na pražskou hygienickou stanici. Její mluvčí však nereagoval.

V Rozstřelu zároveň Dlouhý varoval před nárůstem nakažených covidem.

Podle primáře Dlouhého není pochyb, že na podzim přijde další vlna nákazy covidem. „Díky více nakažlivým variantám jsme hodně pracovali i v letních měsících, čísla budou jistě stoupat i v následujících měsících,“ řekl.

Letošní rok je podle něj oproti minulým klidnější. „Přesto máme u nás na mém oddělení 25 pacientů s covidem. To je pětina naší kapacity. Z toho pět je na jednotce intenzivní péče, to není málo,“ uvedl. Zároveň se zvedl průměrný věk hospitalizovaných pacientů, v současnosti je to 74 let, informoval Dlouhý. Na jednotkách intenzivní péče je podle něj průměrný věk 69 let.

„Plošně netestujeme ani nemocné. Test je důležitý pouze pro dvě velké skupiny pacientů. První skupina jsou ti, co leží na lůžkách v nemocnicích. Druhou skupinou jsou lidé se zvýšeným rizikem závažné nákazy,“ uvedl primář Dlouhý. Takoví lidé by měli o své nákaze vědět brzy, aby mohli od lékaře dostat antivirotika.

„Všechno se to sčítá. Máme imunitní historii. Určitou stopu v sobě máme, přestože časem obrana klesá a nechrání nás tolik proti opakované infekci,“ řekl Dlouhý na otázku, zda je naše společnost spíše proočkovaná, nebo promořená.

Očkování je základní opatření

Nejohroženější skupinou jsou hlavně senioři. „Od šedesáti let výš každých pět let drasticky stoupá riziko, že zemřete na covid. Ve skupině 75 let a výš už je to skoro jeden člověk z pěti,“ informoval Dlouhý.

Podle Dlouhého by se každý měl chovat podle toho, zda je v rizikové skupině. „Jestliže jste rizikový pacient, je pro vás vakcína základní opatření,“ uvedl.

„Teď je ta ideální doba na očkování. Máme tu nejlepší vakcínu, lepší do konce roku nebude. Tato kombinovaná bivalentní vakcína chrání nejlépe. Pokud nemám třetí dávku, měl bych se dát rychle naočkovat třetí dávkou. Pokud jsem v rizikové skupině a nemám čtvrtou, měl bych spěchat na čtvrtou dávku,“ řekl Dlouhý.

„Nemá smysl nařizovat něco, co pak stejně nevymůžete. Jak se kdo rozhodne, tak třeba také špatně skončí,“ odpověděl primář Dlouhý na otázku, zda by měla vláda znovu zavést proticovidová opatření. „Používejme zdravý rozum,“ doplnil.

Ochrana před nákazou by měla po očkování podle Dlouhého trvat až šest měsíců. „Kombinované očkování proti covidu a chřipce by bylo velmi výhodné,“ uvedl.

Opičí neštovice u dětí jsou rarita

Epidemie opičích neštovic je podle Dlouhého zvláštní tím, jak se rozšířila v rozvinutém světě. „Šíření nákazy je často vázáno na rizikové sexuální chování. Určitě to mělo vazbu na cestování, na prázdninové destinace, kde se lidé mohli s infekcí snadněji setkat,“ uvedl. Jednou z možností, jak se před nákazou chránit, je podle něj očkování.

„Výskyt opičích neštovic u dětí je raritní, ve světě je popsáno jen pár případů,“ řekl v Rozstřelu Dlouhý. „Není důvod infekci zaměňovat za klasické neštovice. Není důvod, proč by se maminky měly bát, že jejich dítě má tuto chorobu,“ informoval Dlouhý.

Podle Dlouhého se spolu s návratem k cestování vrací i šíření tropických chorob, například malárie nebo horečka dengue. „S tím jsme se setkávali před covidem a vracíme se k tomu zpátky,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video