Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšiřováním EU se bude zabývat Konvent

  14:14aktualizováno  14:14
Na závěr dvoudenního summitu EU, který probíhá od pátku v Bruselu, by mělo mít Česko jasno v tom, kdy přesně se mu otevřou do unie dveře. Představitelé členských zemí EU v sobotu poprvé oficiálně jmenují deset zemí, s jejichž vstupem počítají v roce 2004. Dopoledne státníci schválili Laekenskou deklaraci, kterou vyhlásili konání Konventu. Toto shromáždění bude nejméně rok jednat o budoucí podobě rozšířené EU.

Předsedou Konventu byl na summitu EU v brueselském záměčku Laeken jmenován bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing.

Stočlenný Konvent bude v Bruselu zasedat od března příštího roku. Shromáždění bude řešit, jak má fungovat a oč má usilovat veliká Evropská unie o 25 a více členech.

Konvent bude mít za úkol navrhnout přesnější rozdělení pravomocí EU a členských zemí, zjednodušení legislativy EU včetně základních smluv, zajištění větší průzračnosti, demokratičnosti a účinnosti rozhodování.

Laekenská deklarace nastoluje několik desítek otázek, například zda by bylo dobře volit předsedu Evropské komise v přímých volbách, zda rozhodovat úplně o všem kvalifikovanou většinou, zda změnit systém rotace předsednických zemí.

Mezi přesně 102 členy Konventu budou 13 kandidátských zemí, včetně ČR, zastupovat vždy dva poslanci parlamentů a jeden představitel vlády. Na práci se budou podílet se stejnými právy a povinnostmi jako lidé z členských států, omezena však bude jejich role při rozhodování. "Budou se podílet na přijímání rozhodnutí, aniž by ovšem mohli zabránit konsenzu, který by se rýsoval mezi členskými státy," stojí ve schváleném textu.

Konvent nebude ovšem mít v podstatě žádné pravomoce a výsledky jeho jednání mají být členským státům prezentovány ve formě většinových a menšinových názorů, takže se s častým hlasováním nepočítá.

Závěry, k nimž dospěje, budou sloužit jako podklad pro práci mezivládní konference, která v roce 2004 definitivně rozhodne o budoucí podobě EU. V čele Konventu stane předseda, na němž se členské státy dosud nedohodly. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nepřivírejte oči nad špinavými penězi z Ruska, žádají poslanci Mayovou

Pobočka britské banky HSBC v centru Londýna.

Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských...

Na předměstí Marseille stříleli ozbrojenci, policie vyloučila terorismus

(Ilustrační snímek)

Policie v pondělí odpoledne zasahovala v problematické čtvrti jihofrancouzského města Marseille. U kulturního střediska...

Záhada zelené mrtvolky. Maďaři rozlouskli tajemství mumifikované ruky

maďarsko mumie ruka zelená

Proč by někdo mumifikoval jen jednu ruku? Takovou otázku si kladli maďarští archeologové, kteří před lety našli zelenou...

Najdete na iDNES.cz