Obvinění podle policie vytvořili rozsáhlou síť, kde měl každý svou roli:...

Obvinění podle policie vytvořili rozsáhlou síť, kde měl každý svou roli: „kaskadéři“ záměrně bourali do vozidel, jiní lidé nehody nahlašovali, inkasovali peníze. | foto: Policie ČR

Rozsáhlé pojistné podvody míří k soudu, v kauze bylo obviněno 133 lidí

  • 7
Žalobci poslali k soudu případ pojistných podvodů, kde bylo obviněno 133 lidí. Informaci České televize v pondělí potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Policisté případ rozplétali sedm let. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.

Policie loni v květnu uvedla, že obvinění udělali 90 pojistných podvodů s auty, 14 pojišťovnám a úvěrovým společnostem tím způsobili škodu za více než 40 milionů korun (o případu jsme psali zde). Žalobci se podle Zenklové nebudou do zahájení soudního jednání ke způsobené škodě vyjadřovat.

Obvinění jsou stíháni pro pojistný a úvěrový podvod, podílnictví, nadržování, legalizaci výnosů z trestné činnosti a padělání a pozměňování veřejné listiny. Nejvyšší trestní sazbou je deset let vězení.

Podezřelí si podle dřívějšího vyjádření policie nejdříve pořídili úvěrovým podvodem nebo standardní koupí luxusní vozidla. Vedle toho si koupili i levná auta, u kterých uzavřeli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Takzvaní řidiči - kaskadéři pak levnými auty úmyslně bourali do těch luxusních. Další podezřelí a jejich komplicové následně nehodu nahlásili jako údajní řidiči nebo jako majitelé vozů požadovali proplacení škody od pojišťoven.

Podle policie pak byla vozidla opakovaně bourána a bez větších oprav účelově převáděna na další fiktivní majitele. Zároveň se vyměňovaly registrační značky, aby se zakryly předchozí události a ztížilo se odhalení trestné činnosti. „Následně bylo nahlášeno fiktivní odcizení luxusního vozidla a opět vyinkasovány peníze,“ popsal dříve mluvčí pražské policie Jan Daněk.

V jiných případech si podle něj podezřelí brali úvěr nebo pojišťovali vozy, které byly už nepojízdnými vraky a jejichž hodnota neodpovídala výši poskytnutého úvěru ani pojistné částky. Po získání peněz z úvěrové společnosti podezřelí prý oznámili fiktivní krádež vozidla a žádali pojistné plnění.

Podezřelí si podle policie za 2 000 až 20 000 korun najímali na jednání s policií nebo pojišťovnami a úvěrovými společnostmi své příbuzné, bývalé či současné partnery, bývalé spolužáky nebo kolegy z pracovišť. Podle zjištění kriminalistů ve zmíněných případech figurovalo na 30 luxusních vozů, které byly bourány, zhruba stejný počet levných aut a kolem 30 aut z půjčoven, která sloužila jako viníci nehod.

Policie obvinila 133 lidí za pojistné podvody:

8. května 2016

,

Video