Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpuštění KSČM vláda nenavrhne. Vnitro pro to nenašlo argumenty

  12:57aktualizováno  13:37
Pro pozastavení činnosti KSČM nenašla vláda dost důkazů, a proto ho ani nenavrhne. Po jednání vlády to potvrdil ministr vnitra Jan Kubice. V materiálu, který mu připravili jeho lidé na vnitru, se také například píše, že "rudá pěticípá hvězda je považována za symbol komunismu, nicméně jde i o tradiční symbol svobody".

Analýzy, které si zadalo ministerstvo vnitra pod vedením Jana Kubiceho, nenašly žádnou možnost, aby mohla vláda úspěšně navrhnout zastavení činnosti KSČM. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místo podnětu k zastavení činnosti KSČM se vnitro bude zabývat činností občanských sdružení, s nimiž strana spolupracuje. Jde o Komunistický svaz mládeže, Svaz mladých komunistů Československa a Klub českého pohraničí.

Ministerstvo vnitra si zadalo čtyři analýzy expertů - u advokáta Pavla Uhla, odborníků na extremismus Michala Mazela a Miroslava Mareše a znalce z oboru kriminalistiky Iva Svobody. "Závěry zpráv byly jednoznačné a shodně nedoporučily v současné době a se současnými podklady podání návrhu na pozastavení činnosti KSČM," píše se v dokumentu ministerstva vnitra.

Kubice chce kvůli potírání extremismu vzdělávat policisty

Kvůli boji s levicovým extremismem vláda podle ministra Kubice osloví Ústav pro studium totalitních režimů, ustanoví také pracovní skupinu, která zhodnotí možnosti postihu této formy politického radikalismu. Ministr navrhl vládě několik opatření pro potírání projevů levicového extremismu. Patří mezi ně vzdělávání policistů a pracovníků justice o možnosti postihovat radikální politické jednání.

Proč ministerstvo vnitra nedoporučilo rozpuštění KSČM

podívejte se na originální materiál ministerstva s argumenty znalců

Možností navrhnout soudu pozastavení KSČM se vnitro na žádost vlády zabývalo od loňského června. Vládu k tomu vyzval Senát, kde v této věci nejvíce angažoval Jaromír Štětina, který byl v minulosti zvolen do horní komory parlamentu za zelené a nyní je členem klubu TOP 09 a Starostů.

Experti, které ministerstvo oslovilo, došli ale k tomu, že není možné omezit činnost strany, pokud neohrožuje demokratický systém.

Nestačí předpoklad, že by KSČM mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Žádné důkazy o možné protiústavní činnosti dnešní komunistické strany vládě nedodala ani civilní kontrarozvědka BIS. Odpověděla vládě, že žádnými takovými poznatky nedisponuje.

Název strany a ohrožení demokracie nesouvisí, tvrdí posudek

"Konkrétní důkaz o tom, že KSČM se hodlá v současné době řídit násilným revolučním návodem nelze dovodit," napsal vládě ve své analýze Uhl. Důvodem k pozastavení činnosti strany by podle něj byly aktivity jako soustavné násilné demonstrace či organizace paramilitárních jednotek. Takovou činnost podle právníka Uhla dnešní KSČM nevyvíjí a nepředpokládá podle něj užití násilí.

"Neexistuje žádná souvislost mezi názvem politické strany a případným ohrožením demokracie," napsal v posudku pro vládu Uhl. Slovo "komunistická" v názvu může sice podle něj někoho iritovat, ale je to věc právně bezvýznamná.

Mazel vládě napsal, že pokud bylo od roku 1989 vše, co souviselo s propagací komunistického Československa a marxismu-leninismu tolerováno, jakýkoli razantní postup nebude vykazovat přílišnou kontinuitu s dosavadní praxí.

Mareš dospěl k tomu, že stávající česká a zvláště evropská judikatura nedává případnému návrhu na pozastavení činnosti KSČM šanci na úspěch. Problém vidí v tom, že ani individuální členové strany nebyli v souvislosti s její činností odsouzeni nebo sankcionováni, přičemž podobné důkazy byly využity k návrhu na zastavení činnosti Dělnické strany.

Podle čtvrtého ze znalců Svobody jsou projevy představitelů KSČM výrazně levicové, radikální, ale nikoli extremistické.

Co znamenají hvězda, srp a kladivo podle dokumentu vnitra

Pozoruhodná je část materiálu ministerstva vnitra, v níž se píše, že v České republice neexistuje žádný seznam zakázaných symbolů. Je třeba vždy vnímat všechny okolnosti případu, ne jen symbol samotný.

"Při posuzování trestnosti symboliky komunistické je třeba mít na paměti, že zatímco symbol hákového kříže v naší geografické oblasti je zřejmý, význam levicové symboliky již nikoli. Například srp a kladivo však vyjadřují zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu," píše se doslova v dokumentu ministerstva vnitra.

"Rudá pěticípá hvězda je považována za symbol komunismu, nicméně jde i o tradiční symbol svobody a v různých barevných mutacích (včetně červené) je používána i mimo komunistické prostředí," uvádí dokument.

Ministerstvo vnitra upozorňuje i na verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku z července 2008, podle nějž rudá pěticípá hvězda může být vykládána i jako pět prstů dělníka na pěti kontinentech.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz