Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpočtové déja vu

  22:41aktualizováno  22:41
Země má rozpočet. Je i přes veškeré opravy opět špatný. Stvořila ho vláda, která po celý svůj mandát neudělala nic, aby mohl být dobrý. Podpořila ho opozice, která za celou tu dobu nedokázala (či nechtěla) vládu přimět k zásadní operaci státní pokladny. Čekala, až Zemanova čtyřletka skončí jako boží dopuštění. Zemanův kabinet se tímto rozpočtem loučí s voliči. V závěrečné řeči by mohl poznamenat: Dělali jsme, co jsme uměli. Tudíž málo.

Od prvního vládního roku ČSSD k poslednímu roste dluh země. Ke cti socialistů je třeba připsat, že všechny dluhy, i ty Klausem ukryté, otevřeně přiznali. I tak však každý z nás dluží o pár tisíc víc než ve chvíli vstupu ČSSD do Strakovy akademie. Přitom stát má čím dál větší potíže uspokojit i základní požadavky na veřejné služby.

Důvod je zřejmý. Dnes už zhruba osmdesát procent rozpočtu tvoří povinné výdaje penze, sociální dávky, platy milionů lidí ve veřejné správě... Sebegeniálnější finanční stratég by při podobném zadání nedokázal najít potřebné peníze na vzdělávání, bezpečnost, spravedlnost, vědu.

Socialisté po tři roky nechali vše při starém. Penzijní reformu nezvládli, daňový ani sociální model nezměnili, státní byrokracie zůstala bez všimnutí. Jinak rachitické veřejné finance nejde znovu postavit na nohy.

Zemanův tým se ani nemusel snažit. Mohl zůstat v klidu jako "Ten-kdo-rozdává". Jednak ČSSD neměla chuť do hlubších reforem (někoho by hodně zabolely), jednak měla opoziční smlouvu. Nelevicové strany se vybíjely v žárlivých půtkách a politické svědomí si konejšily tím, že zabránily nejhorším plánům socialistů.

Při volbách zřejmě uslyšíme, že příště se už opravdu s neutěšeným stavem státní pokladny musí cosi udělat. Možná ODS znovu opráší prapor věčně vyrovnaného rozpočtu. Ale určitě bude jen málo těch, kdo uvěří - vždyť jedna politická ekipa dosud nic neudělala a další jí střídavě zdatně sekundovaly.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz