Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČT navyšuje počty zaměstnanců a výplaty navzdory slibu, že ušetří

  20:29aktualizováno  20:29
Česká televize letos vydá na mzdách o 25 milionů více, než tomu bylo loni. Předpokládá to návrh jejího rozpočtu. Podle televize by počty zaměstnanců měly vzrůst o 92 lidí, mírně se zvýší i průměrná mzda. ČT přitom loni slíbila, že do pěti let sníží náklady vydávané na zaměstnance.
Česká televize má vyšší rozpočet než loni. Ilustrační foto

Česká televize má vyšší rozpočet než loni. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Navýšení souvisí s plánovaným růstem počtu zaměstnanců o 92 osob, především s převodem externích pracovníků do interního zaměstnaneckého poměru," uvádí Česká televize v návrhu rozpočtu na letošní rok. Převody externistů na zaměstnance potřebuje televize pokrýt rozvoj v oblasti internetu a nových médií. A také spuštění nového dětského kanálu a rozšíření portálu ČT pro děti.

Mzdové náklady dosáhnou v letošním roce celkem 1,746 miliardy korun. Počet zaměstnanců k pololetí letošního roku bude podle předpokladu 2 962. Loni ČT měla k pololetí 2 870 zaměstnanců a na mzdách vydala za celý rok 1,721 miliardy. Průměrná mzda činila 36 585 korun, přičemž letos se zvýší o pár korun na 36 603 korun.

Odstupné

Navýšení počtu zaměstnanců v letošním roce ale neznamená, že televize také nevyhazuje. Například loni se propouštělo v managementu a na odstupném televize musela vyplatit celkem 15 milionů korun.

Letos předpokládá, že částka bude ještě o 10 milionů vyšší a do návrhu rozpočtu proto vedení ČT zapracovalo odstupné ve výší 25 milionů.

ČT náklady pro letošní rok navyšuje, přestože loni v srpnu vedení předložilo Radě ČT úsporný plán na následujících pět let. V něm se píše, že do roku 2017 předpokládá snížení personálních nákladů o 14 procent (celý dokument najdete zde).

Finanční ředitel Milan Cimirot na veřejném jednání Rady tehdy uvedl, že ČT bude propouštět. K dispozici má audit z dob předchozího vedení. Ten říká, že televize by se postupně mohla zbavit až pětiny lidí (více o schvalování pětileté vize čtěte zde). Snížením nákladů chce televize dosáhnout vyrovnaného hospodaření, neboť už několik let musí sahat do úspor, jež si v minulých letech vytvořila po navýšení koncesionářského poplatku.

"Propouštění lidí na základě analýz platí a tento proces probíhá, ale není to v tom duchu, že by to bylo o 20 procent zaměstnanců za pět let," řekla iDNES.cz mluvčí ČT Michaela Fričová.

"Dlouhodobý plán nejsou rozpočty na jednotlivé roky. Je to vodítko, které vznikalo za trochu jiné situace, než se potom ukázala. Je jasné, že plány se budou v konkrétních letech přizpůsobovat aktuální situaci. Záměr snižovat osobní náklady v rámci pěti let tam ale pořád je," doplnila mluvčí s tím, že televize například v minulosti snížila platy managementu o polovinu.

Změnou situace naráží mluvčí na to, že si ČT nechala prověřit externí smlouvy auditem, jenž konstatoval, že pokud část externích smluv nepřevede na zaměstnanecké, porušovala by zákon.

Podle Fričové je financování natolik komplexní a složitý proces, že jej nelze vysvětlit za jedno odpoledne. Televize proto plánuje, že kromě radních uspořádá setkání nad rozpočtem také pro novináře.

Letošní rozpočet překročil hranici sedmi miliard

Návrh rozpočtu na letošní rok Rada ČT schválila a zveřejnila v lednu (návrh rozpočtu na rok 2013 najdete zde).

Vyplývá z něj, že letos bude podle odhadu hospodařit s částkou o 90 milionů vyšší, než tomu bylo loni. Konkrétně pro letošní rok návrh počítá se 7,06 miliardami korun. Loni byl rozpočet ČT ve výši 6,97 miliard (více o loňském návrhu rozpočtu čtěte zde).

Končí Game page i Medúza

ČT v návrhu rozpočtu potvrdila, že přeruší výrobu některých magazínů, které podle ní nejsou diváky příliš sledované. Jako příklad uvedla pořady Medúza, Zahrada pod lupou, Game page či Suma sumárum. "Omezením výroby divácky nevyhledávaných cyklických magazínů (...) se podařilo najít prostředky na pořady pro nový programový okruh ČT3 a na výrobu kvalitní seriálové a dramatické tvorby," uvádí ČT.

ČT3 je pracovní název pro nový kanál určený dětem, televize avizuje, že jej spustí v druhé polovině roku. Už dříve uvedla, že náklady na rozjezd budou 232,6 milionu korun.

Změnu ČT odůvodňuje zejména zvýšením nákladů v souvislosti s vyšší daní z přidané hodnoty a také nižšími výnosy z reklamy. ČT je musela přestat vysílat na dvou programech, jinde je striktně omezena. Výnosy z reklamy tak mají příští rok dosáhnout jen 60 milionů, což je o pět milionů méně než loni (více o rychlém konci reklamy na ČT1 a ČT24 čtěte zde).

Přijde o další tisíce poplatníků

ČT žije především z vybíraných koncesionářských poplatků. Ty její činnost pokrývají téměř z 90 procent. Stejně jako v minulých letech i letos hovoří televize o vyrovnaném rozpočtu, přestože z fondu televizních poplatků vyčerpá více, než do něj za rok 2013 přiteče.

Letos na koncesionářských poplatcích vybere 5,718 miliardy, vyčerpá 6,244 miliardy. Rozdíl pokryje z již zmiňovaných úspor z navýšených koncesionářských poplatků.

Ve výhledu na letošní rok se ČT už smířila s tím, že přijde o další poplatníky. Konkrétně o 9 600. To znamená, že na televizních poplatcích vybere o 32 milionů méně. "Situaci z převážné části ovlivňují revize kmene poplatníků prováděné ČT za účelem zpřesnění evidence. Dalším důvodem je i postupné vyčerpávání potenciálu SIPO-poplatníků, takže již nelze počítat s dalšími přírůstky," stojí v návrhu rozpočtu.

Zajímavostí je, že ČT letos plánuje vymoci zhruba 66 milionů korun od neplatičů poplatků. Zároveň ale upozorňuje, že peníze pro ni nebudou představovat žádný výrazný příjem, protože zhruba stejnou částku vydá na advokáty a na výlohy za soudní řízení, jež jsou s vymáháním spojena.

V rozpočtu také televize počítá s dalšími investicemi s plánovanou výstavbou nového televizního studia v Brně. Tendr na zakázku byl vypsán loni v listopadu, stavět se má začít letos na jaře (více o plánech čtěte zde). Budova má stát celkem 340 milionů korun a pro letošní rok návrh rozpočtu počítá s investicemi ve výši 185 milionů korun.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Umělý kloub pro psa, potkan v narkóze. Lidé na péči o svá zvířata nešetří

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....Najdete na iDNES.cz