Bart De Wever, šéf belgické strany Nová vlámská aliance (9. června 2010)

Bart De Wever, šéf belgické strany Nová vlámská aliance (9. června 2010) | foto: AP

Rozpadne se Belgie? Separatisté hlásí velký úspěch

  • 71
V předčasných belgických volbách vítězí ve Vlámsku podle odhadů radikálové z Nové vlámské aliance. Už se prohlásili za vítěze. Prosazují postupné předávání autonomie regionům, které by mohlo vyústit až v rozdělení země. Ve frankofonním Valonsku vedou socialisté, uvedla televize RTL TVI.

"Nová vlámská aliance dnes vyhrála volby. Stojíme před vámi jako strana, která získala zhruba třicet procent," řekl Bart De Wever svým stoupencům o výsledcích ve Vlámsku.

K belgickým volbám vedla demise kabinetu premiéra Yvese Leterma. Ačkoli jeho vláda byla už několikátá od voleb v roce 2007, vlámské a valonské strany nebyly schopné dohodnout se na reformách.

Celkový výsledek napoví, zda Belgie zůstane jedním státem, nebo se někdy v budoucnu rozdělí, jak to chce Bart De Wever, lídr Nové vlámské aliance.

Pokud se N-VA opravdu stane nejsilnější stranou Vlámska, bude to podle belgických médií vůbec poprvé, kdy takto uspěje obdobné separatistické seskupení. Nebude to ale žádné překvapení, protože takový výsledek se předpokládal. Dají se však čekat složitá jednání o podobě nové vlády.

Nová vláda bude muset škrtat

Ve volbách hrála značnou roli ekonomická témata. Belgii trápí silné zadlužení, které je třetí nejvyšší v EU. Letos zřejmě přesáhne hranici 100 procent hrubého domácího produktu. Nová vláda bude muset provést výrazné a nepopulární škrty.

POVINNÉ VOLBY

V Belgii je povinná volební účast, a to už od konce 19. století. Lidem, kteří k volbám nepřijdou poprvé, hrozí pokuta 55 eur (1 400 korun), při opakované absenci to může být i více.

Hlasovací právo má kolem 7,7 milionu lidí.

Volby trvaly pouhých sedm hodin - od 8 do 15 SELČ. V některých okrscích se volilo pomocí klasických lístků, jinde elektronicky.

Belgii tvoří frankofonní jih (Valonsko), severní Vlámsko a dvojjazyčný Brusel. Na východě země žije ještě malá německá menšina.

Vnitřní spory země se točí zejména kolem jazykových, volebních i dalších práv frankofonní menšiny ve vlámských předměstích Bruselu.

Vlámové, kteří požadují větší pravomoci pro jednotlivé regiony, tvoří zhruba 60 procent obyvatel. Valoni, jejichž chudší region je do jisté míry závislý na penězích od vlámských daňových poplatníků, jsou ochotni o tom jednat, ale jsou velmi ostražití vůči výrazným změnám.

Většina Belgičanů si nicméně rozpad země nepřeje, jednou z možností proto je, že se Belgie stane konfederací.

Belgii čeká od července půlroční předsednictví Evropské unii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video