Poslanec VV Milan Šťovíček složil funkci místopředsedy, ve straně zůstává.

Poslanec VV Milan Šťovíček složil funkci místopředsedy, ve straně zůstává. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nečasova vláda má šanci na většinu, podpořit ji chce i Šťovíček

  • 2198
Vláda Petra Nečase s Karolínou Peake a jejími spojenci získala podporu dalšího poslance, Milana Šťovíčka. Ten sice zůstává členem Věcí veřejných, je ale připraven hlasovat s kabinetem, pokud bude dodržovat program. Už před tím se během dne k Peake připojil poslanec Martin Vacek. Váhá Radim Vysloužil a otazník zůstává nad Otto Chaloupkou.

Milan Šťovíček na večerním jednání grémia složil funkci místopředsedy Věcí veřejných a opustil jednání. Nesouhlasil s některými usneseními strany z poslední doby. Členem Věcí veřejných zůstal, o tom, zda se připojí k uskupení Karolíny Peake, se poradí s litvínovskými Věcmi veřejnými.

Grafika

Mají vládní strany s lidmi Karolíny Peake sněmovní většinu?

Na otázku, zda bude podporovat vládu, odvětil: "To je pro mě stěžejní. Považuji programové prohlášení vlády za správné, podpořím vládu, která ho bude dodržovat," řekl s tím, že důvody Karolíny Peake k odchodu chápe, ale zvolená forma nebyla dobrá.

"Respektuji postoj Milana Šťovíčka," uvedla po jednání grémia Věcí veřejných místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Místo Šťovíčka byl do vedení VV kooptován Jiří Kohout z Olomouckého kraje.

Radim Vysloužil

O tom, zda zůstane s VV, nebo půjde s platformou Karolíny Peake, se rozhoduje podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové ještě středočeský poslanec Radim Vysloužil. Ten dříve patřil mezi blízké spolupracovníky Víta Bárty, ale nyní uvažuje o tom, že by také mohl vládu podpořit.

Na straně vlády je už tolik poslanců, aby nemohla být svržena

Zásadní je, že vláda nyní může počítat s 92 poslanci ODS a TOP 09, sedmi poslanci platformy Karolíny Peake i se Šťovíčkem. Opozice tak nemá 101 hlasů na to, aby vyjádřila vládě nedůvěru.

Kromě toho by vládu mohli podporovat nezařazený Michal Doktor, který opustil ODS, a Pavel Bém, jenž si pozastavil členství v ODS po zveřejnění telefonických odposlechů hovorů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem.

Účastníci schůzky

Do sídla strany dorazili Josef Dobeš, Jana Drastichová, David Kádner, Kateřina Klasnová, Josef Novotný st., Petr Skokan, Jiří Štětina, Milan Šťovíček a Radim Vysloužil.

Přes telefon hlasovali ještě Michal Babák a Miroslav Petráň. První jmenovaný je na služební cestě ve Spojených státech, Petráňovi se narodila vnučka, a je proto s rodinou. Telefonicky se vyjádřil také Radek John, který byl na služební cestě v Polsku.

Jednání poslanců VV mělo napovědět, kolik poslanců se Peake podařilo přetáhnout. Nakonec dorazilo devět poslanců, mezi nimi i Milan Šťovíček a Radim Vysloužil.

Pro premiéra Petra Nečase a jeho "bezpečnou většinu", kterou požaduje, to zpočátku nevypadalo dobře. Situace se ale zásadně změnila po jednání grémia strany, které Šťovíček opustil.

Chaloupku, který měl být také na telefonu, se nakonec klubu VV nepodařilo zastihnout. Není proto stále jasné, na čí stranu se přikloní.

Dorazil rovněž bývalý místopředseda strany Tomáš Jarolím, obdržel prý pozvání na grémium. "Strana by jednoznačně měla přejít do opozice," prohlásil. Na tento krok jsou ostatně připraveni všichni poslanci, kteří se u novinářů cestou na jednání zastavili. Tvrdí, že chtějí předně bránit program, za který byli zvoleni do Sněmovny, což ostatně říkají i stoupenci Karolíny Peake.

Grémium: Nelpíme na funkcích, jsme připraveni na opozici

Připravenost na konstruktivní opozici ostatně grémium, které zasedlo po jednání poslaneckého klubu, samo deklarovalo. "Rozhodně nelpíme na funkcích," uvedlo v prohlášení, které po jednání přečetla Klasnová.

"Jsme připraveni na jednání, která povedou k zachování širší politické shody. Rozhodně si nebudeme dělat z široké veřejnosti své rukojmí," ujistilo grémium s tím, že zůstává věrné programu a závazkům VV. "Svou podporu stvrzujeme. Situace se pro nás nezměnila, dále hájíme program a závazky politické strany Věci veřejné vůči veřejnosti a voličům. Ctíme jednotu, vzájemný respekt a dlouhodobý program politické strany Věci veřejné." 

"Chceme připomenout, že činy kritizované platformou byly většinově i hlasy představitelů odešlých do platformy a že vzešla ze stranicky nejvýše postaveného orgánu VV, tedy grémia. Ukazuje se, že ministři neměli odvahu naplnit rozhodnutí grémia, tedy ctít vůli regionů. Rozpory mezi funkcionáři a regiony zesilovaly od momentu vzniku samostatných krajských rad," stojí rovněž v prohlášení.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už ve středu řekl, že pokud vláda nebude mít většinovou podporu ve Sněmovně, tak musí skončit a musí být předčasné volby.

Vicepremiérka Peake svůj překvapivý odchod ze strany oznámila v úterý. VV spolu s ní opustili ministři a několik poslanců. Nové uskupení se na svou stranu snažilo dostat tolik poslanců, aby společně s ODS a TOP 09 měli ve Sněmovně bezpečnou většinu, jejímž ziskem podmínil premiér Petr Nečas pokračování vlády. Jinak jsou také podle Nečase jediným řešením předčasné volby, na které se ODS již připravuje (více o postoji ODS čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video